Director,
Writer,
Actor
Born in 1978, USSR (Russia)
 
 
Dmitry DYUZHEV
▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪
Дмитрий Петрович ДЮЖЕВ
Dmitri DIOUJEV
From filmography
 
Director
2014 - Chempiony (Чемпионы) [fiction, 100 mn]
2010 - BRATiYA (БРАТиЯ) [fiction, 30 mn]
 
Writer
2010 - BRATiYA (БРАТиЯ) by Dmitry DYUZHEV [fiction, 30 mn]
 
Actor
2020 - Etika dolga (Этика долга) by Oleg BOLDER [fiction, 120 mn]
2020 - Miortvye dushi (Мертвые души) by Grigori KONSTANTINOPOLSKY [fiction, TV serial, 50 mn]
2019 - Urfin Dzhus vozvraschaetcia (Урфин Джус возвращается) by Fyodor DMITRIEV [animation, 75 mn]
2018 - Tobol (Тобол) by Igor ZAYTSEV [fiction]
2016 - Ogni bolshoj derevni (Огни большой деревни) by Ilya UCHITEL [fiction, full length film]
2016 - Urfin Juice i evo dereviannye soldaty (Урфин Джюс и его деревянные солдаты) by Fyodor DMITRIEV , Darina SCHMIDT , Vladimir TOROPCHIN [animation, 87 mn]
2012 - Vozhd Raznokozhikh (Вождь Разнокожих) by Egor ANASHKIN [fiction, 105 mn]
2011 - Utomlennye solntsem 2 : Tsitadel (Утомленные солнцем 2 : Цитадель) by Nikita MIKHALKOV [fiction, 157 mn]
2011 - beremennyy (Беременный) by Sarik ANDREASYAN [fiction, 71 mn]
2011 - Mamy (Мамы) by Different Directors [fiction, 103 mn]
2010 - Moskva, ya lyublyu tebya (Москва, я люблю тебя!) by Different Directors [fiction, 110 mn]
2010 - Uyomlennye solntsem 2 : Predstoyanie (Утомленные солнцем 2 : Предстояние) by Nikita MIKHALKOV [fiction, 180 mn]
2010 - Gamlet XXI vek (Гамлет ХХI век) by Yuri KARA [fiction, 145 mn]
2010 - Blizkiy Vrag (Близкий враг) by Aleksandr ATANESIAN [fiction, 85 mn]
2010 - Lyubov i zoloto (Любовь и золото) by Igor OZORNIN [fiction, 123 mn]
2009 - Kanikuly strogogo rezhima (Каникулы строгого режима) by Igor ZAYTSEV [fiction, 110 mn]
2008 - Pozygrysh (Розыгрыш) by Andrei KUDINENKO [fiction, 100 mn]
2008 - Tarif Novogodniy (Тариф новогодний) by Yevgeni BEDAREV [fiction, 83 mn]
2007 - Kuka (Кука) by Yaroslav CHEVAZHEVSKY [fiction, 104 mn]
2007 - Antidur (Антидурь) by Vladimir SHCHEGOLKOV [fiction, 90 mn]
2006 - Mne ne bolno (Мне не больно) by Aleksey BALABANOV [fiction, 104 mn]
2006 - Ostrov (Остров) by Pavel LUNGIN [fiction, 112 mn]
2006 - Puteshestvie s domashnimi zivotnymi (Путешествие с домашними животными) by Vera STOROZHEVA [fiction, 97 mn]
2006 - Den Pobedy (День Победы) by Fyodor PETRUKHIN [fiction, 75 mn]
2005 - zhmurki (Жмурки) by Aleksey BALABANOV [fiction, 105 mn]
2004 - Vsadnik po imeni Smert (Всадник по имени Смерть) by Karen SHAKHNAZAROV [fiction, 103 mn]
2004 - Mechtat ne vredno (Мечтать не вредно) by Yevgeni LAVRENTIEV [fiction, 90 mn]
2004 - Ruskoe (Русское) by Aleksandr VELEDINSKY [fiction, 120 mn]
2004 - Slushatel (Слушатель) by Vladimir ZAJKIN [fiction, 94 mn]
2003 - Rodina zhdyot (Родина ждет) by Oleg POGODIN [fiction, TV serial, 300 mn]
2003 - Stilet (Стилет)
2002 - Brigada (Бригада) by Aleksey SIDOROV [fiction, TV serial, 750 mn]
2001 - Yady ili Vsemirnaya istoriya otpravleniy (Яды или Всемирная история отравлений) by Karen SHAKHNAZAROV [fiction, 106 mn]
2001 - Aprel (Апрель) by Konstantin MURZENKO [fiction, 110 mn]
2001 - Kovcheg (Ковчег) by Yuri KUZIN [fiction, 90 mn]
2000 - 24 chasa (24 часа) by Aleksandr ATANESIAN [fiction, 86 mn]
 
Co-Director
2011 - Mamy (Мамы) by Different Directors [fiction, 103 mn]

Awards :
BRATiYA :
Special Jury prize, Short Film Festival "ARTkino", Moscow (Russia), 2011

Biography
Born in Astrakhan in 1978.
Studied at the director’s faculty of the Theatre Institute GITIS (class of M. Zakharov) and on the Higher Courses for Directors and Scriptwriters (class of V. Khotinenko).