6th International Short and Animation Film Festival OPEN CINEMA
St Petersburg (Russia) - 03 September 2010 - 12 September 2010
http://www.artbereg.ru/
2013 2012 2011 2010
Russian films
Feature Film Competition
Chernovik
Chernovik, 2010

(Черновик)


Timofei ZHALNIN
(Тимофей ЖАЛНИН)

Timofei ZHALNIN
Kolyan
Kolyan, 2009

(Колян)


Konstantin SMIRNOV
(Константин СМИРНОВ)

Konstantin SMIRNOV
Rakokhod
Rakokhod, 2009

(Ракоход)


Nikolay SOKOLOV
(Николай СОКОЛОВ)

Nikolay SOKOLOV

Documentary Competition
Tsirk
Tsirk, 2010

(Цирк)


Irma KOMLADZE
(Ирма КОМЛАДЗЕ)

Irma KOMLADZE
Zaveya
Zaveya, 2010

(Завея)


Ksenia OKHAPKINA
(Ксения ОХАПКИНА)

Ksenia OKHAPKINA
Tchasti tela
Tchasti tela, 2009

(Части тела)


Mariya KRAVCHENKO
(Мария КРАВЧЕНКО)

Mariya KRAVCHENKO
Glubinka 35 x 45
Glubinka 35 x 45, 2009

(Глубинка 35 x 45)


Yevgeni SOLOMIN
(Евгений СОЛОМИН)

Yevgeni SOLOMIN

Animation Film Competition
Poyezdka k moryu
Poyezdka k moryu, 2009

(Поездка к морю)


Nina BISSYARINA
(Нина БИСЯРИНА)

Nina BISSYARINA
Pro Ptitsu
Pro Ptitsu, 2009

(Про Птицу)


Olga KUDRYAVTSEVA
(Ольга КУДРЯВЦЕВА)

Olga KUDRYAVTSEVA
Pechal moya svetla
Pechal moya svetla, 2009

(Печаль моя светла)


Masha SHA
(Маша ША)

So vetchora dojdik
So vetchora dojdik, 2009

(Со вечора дождик)


Valentin OLSHVANG
(Валентин ОЛЬШВАНГ)

Valentin OLSHVANG
Posmotrite vverkh
Posmotrite vverkh, 2009

(Посмотрите вверх)


Svetlana PODYACHEVA
(Светлана ПОДЪЯЧЕВА)

Svetlana PODYACHEVA

Video art
9 nezkonchennykh istoriy
9 nezkonchennykh istoriy, 2009

(9 незаконченных историй)


Vyacheslav BELOV (Вячеслав БЕЛОВ)

Dmitry YUSHKOV (Дмитрий ЮШКОВ)

Abstract ?
Abstract ?, 2009

(Abstract ?)


Aleksey_2 DMITRIYEV
(Алексей_2 ДМИТРИЕВ)

Aleksey_2 DMITRIYEV
Govyazhiy Etyud
Govyazhiy Etyud, 2009

(Говяжий этюд)


Savva MINAYEV
(Савва МИНАЕВ)


 
Kletka dlya krolikov
Kletka dlya krolikov, 2010

(Клетка для кроликов)


Dmitry AVERIN
(Дмитрий АВЕРИН)

Dmitry AVERIN
Bolevye tochki
Bolevye tochki, 2010

(Болевые точки)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
2 sestry
2 sestry, 2009

(2 сестры)


Rosa GIMATDINOVA
(Роза ГИМАТДИНОВА)

Rosa GIMATDINOVA
Shene
Shene, 2009

(Шенэ)


Asia VEROVSKAYA
(Ася ВЕРОВСКАЯ)

Asia VEROVSKAYA

Other films
- RED BOX, 2009/12’/director: Andrei ZAGIDULLIN
- IN SHORT...WE ARE IN MOSCOW!, 2010/7’/directors: Efim FEIGIN and Sergei GROZNOV
- ON ROAD, 2010/16’/director: Marina VINNIK
- BE OR SEEM, 2010/27’/director: Evgeniya MARCHENKO
Awards

Special Jury prize :

Rakokhod (Ракоход), 2009, by Nikolay SOKOLOV (Николай СОКОЛОВ)

Chernovik (Черновик), 2010, by Timofei ZHALNIN (Тимофей ЖАЛНИН)

First prize :

So vetchora dojdik (Со вечора дождик), 2009, by Valentin OLSHVANG (Валентин ОЛЬШВАНГ)

Special Jury prize :

Pro Ptitsu (Про Птицу), 2009, by Olga KUDRYAVTSEVA (Ольга КУДРЯВЦЕВА)

Zaveya (Завея), 2010, by Ksenia OKHAPKINA (Ксения ОХАПКИНА)

Special Prize :

Bolevye tochki (Болевые точки), 2010, by Ivan TVERDOVSKIY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)