"NIKA" Prizes
Moscow (Russia) - 03 March 2009 -
http://kino-nika.com/
Awards 2008

Best Feature Film nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Plennyy
Plennyy, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Izcheznuvshaya imperia
Izcheznuvshaya imperia, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Documentary Nominees
Predstavlenie
Predstavlenie, 2008

(Представление)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
Devstvennost
Devstvennost, 2008

(Девственность)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)

Vitali MANSKY
Anastasia
Anastasia, 2006

(Анастасия)


Viktor LISAKOVICH
(Виктор ЛИСАКОВИЧ)

Viktor LISAKOVICH

Best Animation Film Nominees
Malchik
Malchik, 2008

(Мальчик)


Dmitry GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Dmitry GELLER
On i ona
On i ona, 2008

(Он и она)


Mariya MUAT
(Мария МУАТ)

Mariya MUAT
Pravdivaya istoriya o triokh porosyatakh
Pravdivaya istoriya o triokh porosyatakh, 2007

(Правдивая история о трех поросятах)


Konstantin BRONZIT
(Константин БРОНЗИТ)

Konstantin BRONZIT

Best Director Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Screenplay Nominees
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI
Yuryev Den
Yuryev Den, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV

Best Cinematography Nominees.
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI
Yuryev Den
Yuryev Den, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV

Best Sound Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Plennyy
Plennyy, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Music Nominees
Plennyy
Plennyy, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Sad
Sad, 2008

(Сад)


Sergey OVCHAROV
(Сергей ОВЧАРОВ)

Sergey OVCHAROV
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Set Decoration Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Morfiy
Morfiy, 2008

(Морфий)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
Obitayemyy ostrov
Obitayemyy ostrov, 2008

(Обитаемый остров)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK

Best Actor Nominees
Admiral
Admiral, 2008

(Адмиралъ)


Andrey KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)

Andrey KRAVCHUK
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Actress Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Yuryev Den
Yuryev Den, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
Zhivi i pomni
Zhivi i pomni, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)

Aleksandr PROSHKIN

Best Actor in a Supporting Role Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Izcheznuvshaya imperia
Izcheznuvshaya imperia, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Dikoe polye
Dikoe polye, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Mikhail KALATOZISHVILI

Best Actress in a Supporting Role Nominees
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Bumazhnyy soldat
Bumazhnyy soldat, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Zhivi i pomni
Zhivi i pomni, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)

Aleksandr PROSHKIN

Nominees for the discovery of the year
Vse umrut, a ya ostanus
Vse umrut, a ya ostanus, 2008

(Все умрут, а я останусь)


Valeria GAI GERMANIKA
(Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Valeria GAI GERMANIKA
Stilyagi
Stilyagi, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Shultes
Shultes, 2008

(Шультес)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)

Bakur BAKURADZE

Awards

Best feature film :

Bumazhnyy soldat (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best documentary :

Devstvennost (Девственность), 2008, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Best Animation film :

Pravdivaya istoriya o triokh porosyatakh (Правдивая история о трех поросятах), 2007, by Konstantin BRONZIT (Константин БРОНЗИТ)

Best directing :

Aleksey GERMAN jr. for the film Bumazhnyy soldat (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Screenplay :

Pyotr LUTSIK for the film Dikoe polye (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Aleksey SAMORIADOV for the film Dikoe polye (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Cinematography :

Maksim DROZDOV for the film Bumazhnyy soldat (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film Bumazhnyy soldat (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best music :

Aleksey AIGY for the film Dikoe polye (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Set Decoration :

Vladimir GUDILIN for the film Stilyagi (Стиляги), 2008, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best actor :

Oleg DOLIN for the film Dikoe polye (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best actress :

Daria MOROZ for the film Zhivi i pomni (Живи и помни), 2007, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Best Actor in a Supporting Role :

Roman MADIANOV for the film Dikoe polye (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Actress in a Supporting Role :

Anna MIKHALKOVA for the film Zhivi i pomni (Живи и помни), 2007, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Discovery of the year :

Vse umrut, a ya ostanus (Все умрут, а я останусь), 2008, by Valeria GAI GERMANIKA (Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)