Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 10 April 2021 -
http://www.kinopressa.ru/
La cérémonie de la remise des prix se tiendra en ligne cette année.
Best Film Nominees
Konferentsiya
Konferentsiya, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Glubzhe !
Glubzhe !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Pugalo
Pugalo, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best First Film Nominees
Chelovek iz Podolska
Chelovek iz Podolska, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Sententsia
Sententsia, 2020

(Сентенция)


Dmitry RUDAKOV
(Дмитрий РУДАКОВ)

Dmitry RUDAKOV
Kitoboy
Kitoboy, 2020

(Китобой)


Philip YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)

Philip YURYEV

Best Director Nominees
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Papye-Mashe
Papye-Mashe, 2020

(Папье-Маше)


Vitali SUSLIN
(Виталий СУСЛИН)

Vitali SUSLIN
Pugalo
Pugalo, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best Screenplay Nominees
Konferentsiya
Konferentsiya, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Glubzhe !
Glubzhe !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL

Best Cinematography Nominees.
Blokadnyy dnevnik
Blokadnyy dnevnik, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Troye
Troye, 2020

(Трое)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN
Prestupnyi chelovek
Prestupnyi chelovek, 2019

(Преступный человек)


Dmitry MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA

Best Set Decoration Nominees
Blokadnyy dnevnik
Blokadnyy dnevnik, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Konferentsiya
Konferentsiya, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Serebryanyye konki
Serebryanyye konki, 2020

(Серебряные коньки)


Mikhail LOCKSHIN
(Михаил ЛОКШИН)

Mikhail LOCKSHIN

Best Music Nominees
Chelovek iz Podolska
Chelovek iz Podolska, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Chornyi sneg
Chornyi sneg, 2020

(Черный снег)


Stepan BURNASHEV
(Степан БУРНАШЕВ)

Stepan BURNASHEV
Gipnoz
Gipnoz, 2020

(Гипноз)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY

Best Actress Nominees
Konferentsiya
Konferentsiya, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dorogie tovarishchi
Dorogie tovarishchi, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Pugalo
Pugalo, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best Actor Nominees
Chelovek iz Podolska
Chelovek iz Podolska, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Glubzhe !
Glubzhe !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Troye
Troye, 2020

(Трое)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN

Best Actress in a Supporting Role Nominees
Chelovek iz Podolska
Chelovek iz Podolska, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Doktor Liza
Doktor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS

Best Actor in a Supporting Role Nominees
Blokadnyy dnevnik
Blokadnyy dnevnik, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV

Young Critic Award "Golos" Nominees
Konferentsiya
Konferentsiya, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Orfey
Orfey, 2020

(Орфей)


Vadim KOSTROV
(Вадим КОСТРОВ)

Vadim KOSTROV
God beloy luny
God beloy luny, 2020

(Год белой Луны)


Maksim PECHERSKY
(Максим ПЕЧЕРСКИЙ)

Maksim PECHERSKY
Dau. Degeneratsia
Dau. Degeneratsia, 2019

(Дау. Дегенерация)


Ilya PERMYAKOV (Илья ПЕРМЯКОВ)

Ilya KHRZHANOVSKY (Илья ХРЖАНОВСКИЙ)

Ilya KHRZHANOVSKY

Best Serial Nominees
Chiki
Chiki, 2020

(Чики)


Eduard OGANESIAN
(Эдуард ОГАНЕСЯН)

Eduard OGANESIAN
Miortvye dushi
Miortvye dushi, 2020

(Мертвые души)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
Psikh
Psikh, 2020

(Псих)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK

Best Documentary Nominees
Budte zdorovy
Budte zdorovy, 2020

(Будьте здоровы!)


Tatyana CHISTOVA
(Татьяна ЧИСТОВА)

Tatyana CHISTOVA
Gunda
Gunda, 2020

(Гунда)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
Gosudarstvennyje Pokhorony
Gosudarstvennyje Pokhorony, 2019

(Государственные Похороны)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
Kotlovan
Kotlovan, 2019

(Котлован)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV

Best Short Film
Iz Khovrino
Iz Khovrino, 2020

(Из Ховрино)


Daria Elena DASHUNINA
(Дарья Елена ДАШУНИНА)

Daria Elena DASHUNINA
Kurchatov
Kurchatov, 2020

(Курчатов)


Aleksandr KOROLEV
(Александр КОРОЛЕВ)

Aleksandr KOROLEV
My - znachit
My - znachit, 2020

(Мы - значит)


Igor MARCHENKO
(Игорь МАРЧЕНКО)

Igor MARCHENKO
Roman
Roman, 2020

(Роман)


Yuri KHMELNITSKY
(Юрий ХМЕЛЬНИЦКИЙ)

Yuri KHMELNITSKY

Best Animation Film Nominees
Privet, Babulnik!
Privet, Babulnik!, 2020

(Привет, Бабульник!)


Natalia MIRZOYAN
(Наталья МИРЗОЯН)

Natalia MIRZOYAN
Khoziayka mednoy gory
Khoziayka mednoy gory, 2020

(Хозяйка медной горы)


Dmitry GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Dmitry GELLER
BA
BA, 2019

(БА)


Svetlana FILIPPOVA
(Светлана ФИЛИППОВА)

Svetlana FILIPPOVA
Boksbalet
Boksbalet, 2019

(БоксБалет)


Anton DYAKOV
(Антон ДЬЯКОВ)

Anton DYAKOV
Utochka i Kenguru
Utochka i Kenguru, 2019

(Уточка и Кенгуру)


Yelizaveta SKVORTSOVA
(Елизавета СКВОРЦОВА)

Yelizaveta SKVORTSOVA

Awards

Best film :

Dorogie tovarishchi (Дорогие товарищи), 2020, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best directing :

Dmitry DAVYDOV for the film Pugalo (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best Screenplay :

Mikhail SEGAL for the film Glubzhe ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best Cinematography :

Irina URALSKAYA for the film Blokadnyy dnevnik (Блокадный дневник), 2020, by Andrei ZAYTSEV (Андрей ЗАЙЦЕВ)

Best Set Decoration :

Aleksandr ZAGOSKIN for the film Serebryanyye konki (Серебряные коньки), 2020, by Mikhail LOCKSHIN (Михаил ЛОКШИН)

Best music :

Anna DRUBICH for the film Gipnoz (Гипноз), 2020, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best actress :

Valentina rOMANOVA-CHYSKYYRAY for the film Pugalo (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best actor :

Alexandre PAL for the film Glubzhe ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best Actress in a Supporting Role :

Viktoria ISAKOVA for the film Chelovek iz Podolska (Человек из Подольска), 2020, by Semyon SERZIN (Семён СЕРЗИН )

Best first film :

Kitoboy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

Best documentary :

Gunda (Гунда), 2020, by Viktor KOSSAKOVSKY (Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Best Animation film :

Khoziayka mednoy gory (Хозяйка медной горы), 2020, by Dmitry GELLER (Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Best Short Film :

My - znachit (Мы - значит), 2020, by Igor MARCHENKO (Игорь МАРЧЕНКО)

Best Serial :

Psikh (Псих), 2020, by Fyodor BONDARCHUK (Федор БОНДАРЧУК)

Award of Young critics "Golos" :

God beloy luny (Год белой Луны), 2020, by Maksim PECHERSKY (Максим ПЕЧЕРСКИЙ)


Prix «ÉVÉNEMENT DE L'ANNÉE» (Событие года)
- Проект «Дау», реж. Илья Хржановский
- Алексей Навальный и его творческий коллектив за серию новаторских документальных фильмов-расследований

Prix Miron TCHERNENKO (Приз имени Мирона Черненко)
Клара Михайловна Исаева за многолетнюю киноведческую и педагогическую деятельность

- Приз за вклад в искусство кино
Андрей Юрьевич Хржановский («Нос, или Заговор «не таких»»)