Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 22 January 2020 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Kerosin
Kerosin, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
Ayka
Ayka, 2016

(Айка)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Best First Film Nominees
Malchik russkiy
Malchik russkiy, 2019

(Мальчик русский)


Aleksandr ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)

Aleksandr ZOLOTUKHIN
Byk
Byk, 2019

(Бык)


Boris AKOPOV
(Борис АКОПОВ)

Boris AKOPOV
Nado mnoyu solntse ne saditsia
Nado mnoyu solntse ne saditsia, 2019

(Надо мною солнце не садится)


Liubov BORISOVA
(Любовь БОРИСОВА)

Liubov BORISOVA

Best Director Nominees
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Voskreseniye
Voskreseniye, 2019

(Воскресенье)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA
Ayka
Ayka, 2016

(Айка)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Best Screenplay Nominees
Vernost
Vernost, 2019

(Верность)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Kerosin
Kerosin, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
Voskreseniye
Voskreseniye, 2019

(Воскресенье)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA

Best Cinematography Nominees.
Malchik russkiy
Malchik russkiy, 2019

(Мальчик русский)


Aleksandr ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)

Aleksandr ZOLOTUKHIN
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Ayka
Ayka, 2016

(Айка)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Best Set Decoration Nominees
Malchik russkiy
Malchik russkiy, 2019

(Мальчик русский)


Aleksandr ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)

Aleksandr ZOLOTUKHIN
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Odessa
Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY

Best Music Nominees
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Odessa
Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Kerosin
Kerosin, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
Myslenniy volk
Myslenniy volk, 2019

(Мысленный волк)


Valeria GAI GERMANIKA
(Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Valeria GAI GERMANIKA

Best Actress Nominees
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Vernost
Vernost, 2019

(Верность)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Kerosin
Kerosin, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
Ayka
Ayka, 2016

(Айка)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Best Actor Nominees
Vernost
Vernost, 2019

(Верность)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Voskreseniye
Voskreseniye, 2019

(Воскресенье)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA
Yumorist
Yumorist, 2018

(Юморист)


Mikhail IDOV
(Михаил ИДОВ)

Mikhail IDOV

Best Actress in a Supporting Role Nominees
Dylda
Dylda, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV
Voskreseniye
Voskreseniye, 2019

(Воскресенье)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA
Frantsuz
Frantsuz, 2018

(Француз)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV

Best Actor in a Supporting Role Nominees
Davay razvedyomcia
Davay razvedyomcia, 2019

(Давай разведемся)


Anna PARMAS
(Анна ПАРМАС)

Anna PARMAS
Odessa
Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Frantsuz
Frantsuz, 2018

(Француз)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV

 
Kino epokhi peremen
Kino epokhi peremen, 2019

(Кино эпохи перемен)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
On ne mozhet zhit bez kosmosa
On ne mozhet zhit bez kosmosa, 2019

(Он не может жить без космоса)


Konstantin BRONZIT
(Константин БРОНЗИТ)

Konstantin BRONZIT
Tinnitus
Tinnitus, 2019

(Тиннитус)


Daniil ZINCHENKO
(Даниил ЗИНЧЕНКО)

Daniil ZINCHENKO

Awards

Best film :

Dylda (Дылда), 2019, by Kantemir BALAGOV (Кантемир БАЛАГОВ)

Best Directing :

Dylda (Дылда), 2019, by Kantemir BALAGOV (Кантемир БАЛАГОВ)

Best Cinematography :

Dylda (Дылда), 2019, by Kantemir BALAGOV (Кантемир БАЛАГОВ)

Best Set Decoration :

Dylda (Дылда), 2019, by Kantemir BALAGOV (Кантемир БАЛАГОВ)

Best actor :

Aleksey AGRANOVICH for the film Yumorist (Юморист), 2018, by Mikhail IDOV (Михаил ИДОВ)

Best actress :

Yelena SUSANINA for the film Kerosin (Керосин), 2019, by Yusuf RAZYKOV (Юсуф РАЗЫКОВ)

Best Screenplay :

Kerosin (Керосин), 2019, by Yusuf RAZYKOV (Юсуф РАЗЫКОВ)

Best music :

Kerosin (Керосин), 2019, by Yusuf RAZYKOV (Юсуф РАЗЫКОВ)

Best Animation film :

On ne mozhet zhit bez kosmosa (Он не может жить без космоса), 2019, by Konstantin BRONZIT (Константин БРОНЗИТ)

Best documentary :

Kino epokhi peremen (Кино эпохи перемен), 2019, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actor :

Aleksey VERTKOV for the film Voskreseniye (Воскресенье), 2019, by Svetlana PROSKURINA (Светлана ПРОСКУРИНА)

Best first film :

Malchik russkiy (Мальчик русский), 2019, by Aleksandr ZOLOTUKHIN (Александр ЗОЛОТУХИН)

Best Actress in a Supporting Role :

Natalia Natalya TENYAKOVA for the film Frantsuz (Француз), 2018, by Andrei SMIRNOV (Андрей СМИРНОВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Aleksandr BALUEV for the film Frantsuz (Француз), 2018, by Andrei SMIRNOV (Андрей СМИРНОВ)

Award of Young critics "Golos" :

Tinnitus (Тиннитус), 2019, by Daniil ZINCHENKO (Даниил ЗИНЧЕНКО)


Alexandre SOKUROV : Prize Miron CHERNEKO

- Le prix «ÉVÉNEMENT DE L'ANNÉE» a été décerné à l'exposition «Svobodnyi poliot»: Andrei Tarkovsky et l'art non officiel de 1920 à 1980. (projet conjoint du musée A-Z et de la galerie Tretiakov).
ПРЕМИЯ «СОБЫТИЕ ГОДА» присуждена выставке «Свободный полет»: Андрей Тарковский и неофициальное искусство 20 – 80 г.г. (совместный проект Музея A-Z и Третьяковской галереи).


- PRIX DU PRÉSIDENT DE LA GUILDE : Pyotr BAGROV et Nikolai IZVOLOV pour la restauration exceptionnelle des films "Un débris de l'Empire" de Friedrich Ermler et "Anniversaire de la Révolution" de Dziga Vertov
ПРИЗЫ ПРЕЗИДЕНТА ГИЛЬДИИ – Петру Багрову и Николаю Изволову за уникальную реставрацию фильмов «Обломок империи» Фридриха Эрмлера и «Годовщина революции» Дзиги Вертова.