Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 11 December 2004 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Moy svodny brat frankenshtein
Moy svodny brat frankenshtein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Svoi
Svoi, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
Nastroyshchik
Nastroyshchik, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Director Nominees
Moy svodny brat frankenshtein
Moy svodny brat frankenshtein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Svoi
Svoi, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
Nastroyshchik
Nastroyshchik, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Screenplay Nominees
Moy svodny brat frankenshtein
Moy svodny brat frankenshtein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Svoi
Svoi, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
Nastroyshchik
Nastroyshchik, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Set Decoration Nominees
Boginiya: kak ya polyubila
Boginiya: kak ya polyubila, 2004

(Богиня: как я полюбила)


Renata LITVINOVA
(Рената ЛИТВИНОВА)

Renata LITVINOVA
Nastroyshchik
Nastroyshchik, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA
Smert Tairova
Smert Tairova, 2003

(Смерть Таирова)


Boris BLANK
(Борис БЛАНК)

Boris BLANK

Best Cinematography Nominees.
Vremya zhatvy
Vremya zhatvy, 2004

(Время жатвы)


Marina RAZBEZHKINA
(Марина РАЗБЕЖКИНА)

Marina RAZBEZHKINA
Dolgoe proshchanie
Dolgoe proshchanie, 2004

(Долгое прощание)


Sergey URSULIAK
(Сергей УРСУЛЯК)

Sergey URSULIAK
Svoi
Svoi, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV

Best Music Nominees
Voditel dlya Very
Voditel dlya Very, 2004

(Водитель для Веры)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY
Moy svodny brat frankenshtein
Moy svodny brat frankenshtein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Igry motylkov
Igry motylkov, 2003

(Игры мотыльков)


Andrei PROSHKIN
(Андрей ПРОШКИН)

Andrei PROSHKIN

 
V temnote
V temnote, 2004

(В темноте)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Awards

Best film :

Svoi (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best directing :

Kira MURATOVA for the film Nastroyshchik (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best Screenplay :

Valentin CHERNYKH for the film Svoi (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Cinematography :

Irina URALSKAYA for the film Vremya zhatvy (Время жатвы), 2004, by Marina RAZBEZHKINA (Марина РАЗБЕЖКИНА)

Best Set Decoration :

Yevgeni GOLUBENKO for the film Nastroyshchik (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best music :

Sergey SHNUROV for the film Igry motylkov (Игры мотыльков), 2003, by Andrei PROSHKIN (Андрей ПРОШКИН)

Vladimir CHEKASIN for the film Igry motylkov (Игры мотыльков), 2003, by Andrei PROSHKIN (Андрей ПРОШКИН)

Best actress :

Polina AGREYEVA for the film Dolgoe proshchanie (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Alla DEMIDOVA for the film Nastroyshchik (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best actor :

Bogdan STUPKA for the film Svoi (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Natalia SURKOVA for the film Svoi (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Boris KAMORZIN for the film Dolgoe proshchanie (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Best first film :

Vremya zhatvy (Время жатвы), 2004, by Marina RAZBEZHKINA (Марина РАЗБЕЖКИНА)

Best documentary :

V temnote (В темноте), 2004, by Sergey DVORTSEVOY (Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Prize Miron CHERNEKO :

Sergey URSULIAK for the film Dolgoe proshchanie (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)