Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 25 December 2005 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Italyanets
Italyanets, 2005

(Итальянец)


Andrei KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)

Andrei KRAVCHUK
Solntse
Solntse, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best First Film Nominees
9 rota
9 rota, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Pyl
Pyl, 2005

(Пыль)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
Pervye na Lune
Pervye na Lune, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO

Best Director Nominees
Pervye na Lune
Pervye na Lune, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Solntse
Solntse, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Screenplay Nominees
Kosmos kak predchuvstvie
Kosmos kak predchuvstvie, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Pervye na Lune
Pervye na Lune, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Solntse
Solntse, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Cinematography Nominees.
9 rota
9 rota, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Kosmos kak predchuvstvie
Kosmos kak predchuvstvie, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.

Best Set Decoration Nominees
Kosmos kak predchuvstvie
Kosmos kak predchuvstvie, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Pervye na Lune
Pervye na Lune, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Solntse
Solntse, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Music Nominees
9 rota
9 rota, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Sunduk predkov
Sunduk predkov, 2005

(Сундук предков)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)

Nurbek EGEN
Solntse
Solntse, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

 
Trebuetcya nyanya
Trebuetcya nyanya, 2005

(Требуется няня)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)

Larisa SADILOVA
Bednyye rodstvyenniki
Bednyye rodstvyenniki, 2005

(Бедные родственники)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)

Pavel LUNGIN
Gora samotsvetov
Gora samotsvetov, 2005

(Гора самоцветов)


Different Directors
( Разные режиссёры)

Blokada
Blokada, 2005

(Блокада)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
Statskiy Sovetnik
Statskiy Sovetnik, 2005

(Статский советник)


Philip YANKOVSKY
(Филипп ЯНКОВСКИЙ)

Philip YANKOVSKY

Awards

Best film :

Solntse (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best directing :

Solntse (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best Screenplay :

Aleksandr GONOROVSKY for the film Pervye na Lune (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Ramil YAMALEYEV for the film Pervye na Lune (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Cinematography :

Oleg LUKICHEV for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Set Decoration :

Valery LUKINOV for the film Pervye na Lune (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Nikolay PAVLOV for the film Pervye na Lune (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best music :

Andrei SIGLE for the film Solntse (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best first film :

Pervye na Lune (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actress :

Marina ZUBANOVA for the film Trebuetcya nyanya (Требуется няня), 2005, by Larisa SADILOVA (Лариса САДИЛОВА)

Best actor :

Danila KOZLOVSKY for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Actress in a Supporting Role :

Oxana FANDERA for the film Statskiy Sovetnik (Статский советник), 2005, by Philip YANKOVSKY (Филипп ЯНКОВСКИЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey GARMASH for the film Bednyye rodstvyenniki (Бедные родственники), 2005, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Best documentary :

Blokada (Блокада), 2005, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best Animation film :

Gora samotsvetov (Гора самоцветов), 2005, by Different Directors ( Разные режиссёры)