Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Prix pour 2018
Moscow (Russia) - 14 January 2019 -
http://www.kinopressa.ru/
 
Voyna Anny
Voyna Anny, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Akvarel
Akvarel, 2018

(Акварель)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
Zvonite DiKaprio!
Zvonite DiKaprio!, 2018

(Звони́те ДиКа́прио!)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)

Zhora KRYZHOVNIKOV
Serdtse mira
Serdtse mira, 2018

(Сердце мира)


Natalya MESHCHANINOVA
(Наталия МЕЩАНИНОВА)

Natalya MESHCHANINOVA
Khrustal
Khrustal, 2018

(Хрусталь)


Daria ZHUK
(Дарья ЖУК)

Daria ZHUK
Mitina liubov
Mitina liubov, 2018

(Митина любовь)


Svetlana FILIPPOVA
(Светлана ФИЛИППОВА)

Svetlana FILIPPOVA
Leto
Leto, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
Chelovek, kotorij udivil vseh
Chelovek, kotorij udivil vseh, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Van Gogi
Van Gogi, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)

Sergey LIVNEV
Istoria odnovo naznachenya
Istoria odnovo naznachenya, 2017

(История одного назначения)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Awards

Best film :

Voyna Anny (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best directing :

Kirill SEREBRENNIKOV for the film Leto (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Screenplay :

Avdotya SMIRNOVA for the film Istoria odnovo naznachenya (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Anna PARMAS for the film Istoria odnovo naznachenya (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Pavel BASINSKY for the film Istoria odnovo naznachenya (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Best Cinematography :

Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film Voyna Anny (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Set Decoration :

Andrei PONKRATOV for the film Leto (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best music :

Roman BILYK / ZVER for the film Leto (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

German OSIPOV for the film Leto (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Leonid DESIATNIKOV for the film Van Gogi (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Aleksey SERGUNIN for the film Van Gogi (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best actress :

Marta KOZLOVA for the film Voyna Anny (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actor :

Yevgeni TSYGANOV for the film Chelovek, kotorij udivil vseh (Человек, который удивил всех), 2018, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Yelena KORENEVA for the film Van Gogi (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Dmitry PODNOZOV for the film Serdtse mira (Сердце мира), 2018, by Natalya MESHCHANINOVA (Наталия МЕЩАНИНОВА)

Best first film :

Khrustal (Хрусталь), 2018, by Daria ZHUK (Дарья ЖУК)

Best documentary :

Akvarel (Акварель), 2018, by Viktor KOSSAKOVSKY (Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Best Animation film :

Mitina liubov (Митина любовь), 2018, by Svetlana FILIPPOVA (Светлана ФИЛИППОВА)

Best Serial :

Zvonite DiKaprio! (Звони́те ДиКа́прио!), 2018, by Zhora KRYZHOVNIKOV (Жора КРЫЖОВНИКОВ)