Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 22 December 2011 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Shapito-show
Shapito-show, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
V subbotu
V subbotu, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE
Zhila-byla odna baba
Zhila-byla odna baba, 2010

(Жила-была одна баба)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV
Elena
Elena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Best First Film Nominees
Bezrazlichie
Bezrazlichie, 2011

(Безразличие)


Oleg FLYANGOLTS
(Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Oleg FLYANGOLTS
Bablo
Bablo, 2011

(Бабло)


Konstantin BUSLOV
(Константин БУСЛОВ)

Konstantin BUSLOV
Bezdelniki
Bezdelniki, 2011

(Бездельники)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Portret v symerkakh
Portret v symerkakh, 2011

(Портрет в сумерках)


Angelina NIKONOVA
(Ангелина НИКОНОВА)

Angelina NIKONOVA

Best Director Nominees
Shapito-show
Shapito-show, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
V subbotu
V subbotu, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE
Zhila-byla odna baba
Zhila-byla odna baba, 2010

(Жила-была одна баба)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV
Elena
Elena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Best Screenplay Nominees
Shapito-show
Shapito-show, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
V subbotu
V subbotu, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE
Elena
Elena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Best Set Decoration Nominees
Shapito-show
Shapito-show, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
Mishen
Mishen, 2010

(Мишень)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
Zhila-byla odna baba
Zhila-byla odna baba, 2010

(Жила-была одна баба)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV

Best Cinematography Nominees.
V subbotu
V subbotu, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE
Mishen
Mishen, 2010

(Мишень)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
Elena
Elena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Best Music Nominees
Dom
Dom, 2011

(Дом)


Oleg POGODIN
(Олег ПОГОДИН)

Oleg POGODIN
Shapito-show
Shapito-show, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
Mishen
Mishen, 2010

(Мишень)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH

Other Nominees
Boris Godunov
Boris Godunov, 2011

(Борис Годунов)


Vladimir MIRZOEV
(Владимир МИРЗОЕВ)

Vladimir MIRZOEV
Kniga tundry. Povest o Vukvukae - malenkom kamne
Kniga tundry. Povest o Vukvukae - malenkom kamne, 2011

(Книга тундры. Повесть о Bуквукае - маленьком камне)


Aleksey VAKHRUSHEV
(Алексей ВАХРУШЕВ)

Aleksey VAKHRUSHEV
Shatalo
Shatalo, 2010

(Шатало)


Aleksey DYOMIN
(Алексей ДЕМИН)

Aleksey DYOMIN
Kak ya provel etim letom
Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Aleksey POPOGREBSKY

Awards

Best film :

Elena (Елена), 2010, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best directing :

Elena (Елена), 2010, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best Screenplay :

Marina POTAPOVA for the film Shapito-show (Шапито-шоу), 2011, by Sergey LOBAN (Сергей ЛОБАН)

Best Cinematography :

Aleksandr ILKHOVSKY for the film Mishen (Мишень), 2010, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Best Set Decoration :

Yuri KHARIKOV for the film Mishen (Мишень), 2010, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Vladimir RODIMIN for the film Mishen (Мишень), 2010, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Best music :

Igor DESYATNIKOV for the film Mishen (Мишень), 2010, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Best actress :

Daria EKAMASOVA for the film Zhila-byla odna baba (Жила-была одна баба), 2010, by Andrei SMIRNOV (Андрей СМИРНОВ)

Best actor :

Anton SHAGIN for the film V subbotu (В субботу), 2010, by Aleksandr MINDADZE (Александр МИНДАДЗЕ)

Best Actress in a Supporting Role :

Yelena LIADOVA for the film Elena (Елена), 2010, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Aleksey SEREBRIAKOV for the film Zhila-byla odna baba (Жила-была одна баба), 2010, by Andrei SMIRNOV (Андрей СМИРНОВ)

Best first film :

Portret v symerkakh (Портрет в сумерках), 2011, by Angelina NIKONOVA (Ангелина НИКОНОВА)

Best Animation film :

Shatalo (Шатало), 2010, by Aleksey DYOMIN (Алексей ДЕМИН)

Best documentary :

Kniga tundry. Povest o Vukvukae - malenkom kamne (Книга тундры. Повесть о Bуквукае - маленьком камне), 2011, by Aleksey VAKHRUSHEV (Алексей ВАХРУШЕВ)

Special Prize :

Boris Godunov (Борис Годунов), 2011, by Vladimir MIRZOEV (Владимир МИРЗОЕВ)

Kinosoyuz Award "ELEM" :

Kak ya provel etim letom (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)