22nd Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 04 June 2011 - 11 June 2011
http://kinotavr.ru/ru


Official Catalogue (in Russian and English)

Jury
Jury chair man :
Alexander MINDADZE, scriptwriter, film director

Ekaterina VILKOVA, actress
Sabina EREMEEVA, producer
Pavel KOSTOMAROV, director of photography
Andrei PROSHKIN, film director
Yuri STOYANOV, actor
Konstantin SHAVLOVSKY, film critic


Kinotavr . Shorts :

Jury chair man :
Mikhail KRICHMAN, director of photography

Oksana BYCHKOVA, film director
Sergei ZEMLYANUKHIN, programme director of OFK “Kinoshock”, film scholar
Alisa KHAZANOVA, actress
Opening film
Dva dnya
Dva dnya, 2011

(Два дня)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Closing film
Elena
Elena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Full-length film competition
Ikona sezona
Ikona sezona, 2012

(Икона сезона)


Fuad IBRAGIMBEKOV (Фуад ИБРАГИМБЕКОВ)

Sergey SHVYDKOY (Сергей ШВЫДКОЙ)

Sergey SHVYDKOY
Ogni pritona
Ogni pritona, 2011

(Огни притона)


Aleksandr_2 GORDON
(Александр_2 ГОРДОН)

Aleksandr_2 GORDON
Bezrazlichie
Bezrazlichie, 2011

(Безразличие)


Oleg FLYANGOLTS
(Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Oleg FLYANGOLTS
Vdrebezgi
Vdrebezgi, 2011

(Вдребезги)


Roman KARIMOV
(Роман КАРИМОВ )

Roman KARIMOV
Bablo
Bablo, 2011

(Бабло)


Konstantin BUSLOV
(Константин БУСЛОВ)

Konstantin BUSLOV
Moy papa - Baryshnikov
Moy papa - Baryshnikov, 2011

(Мой папа - Барышников)


Dmitry POVOLOTSKY
(Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)

Dmitry POVOLOTSKY
Rodina ili smert
Rodina ili smert, 2011

(Родина или смерть)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)

Vitali MANSKY
Beduin
Beduin, 2011

(Бедуин)


Igor VOLOSHIN
(Игорь ВОЛОШИН)

Igor VOLOSHIN
Sukhodol
Sukhodol, 2011

(Суходол)


Aleksandra STRELYANAYA
(Александра СТРЕЛЯНАЯ)

Aleksandra STRELYANAYA
Okhotnik
Okhotnik, 2011

(Охотник)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)

Bakur BAKURADZE
Uprazhneniya v prekrasnom
Uprazhneniya v prekrasnom, 2011

(Упражнения в прекрасном)


Viktor SHAMIROV
(Виктор ШАМИРОВ)

Viktor SHAMIROV
Portret v symerkakh
Portret v symerkakh, 2011

(Портрет в сумерках)


Angelina NIKONOVA
(Ангелина НИКОНОВА)

Angelina NIKONOVA
Bez muzhchin
Bez muzhchin, 2011

(Без мужчин)


Rezo GIGINISHVILY (Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)

Alissa KHMELNITSKAYA (Алиса ХМЕЛЬНИЦКАЯ)

Alissa KHMELNITSKAYA
Gromozeka
Gromozeka, 2010

(Громозека)


Vladimir KOTT
(Владимир КОТТ)

Vladimir KOTT

Short Film Competition
Kross
Kross, 2011

(Кросс)


Marina VRODA
(Марина ВРОДА)

Marina VRODA
Neznachitelnye podrobnosti sluchaynogo epizoda
Neznachitelnye podrobnosti sluchaynogo epizoda, 2011

(Незначительные подробности случайного эпизода)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

Mikhail MESTETSKY
Maniakalnye proyavleniya miss Izolda K
Maniakalnye proyavleniya miss Izolda K, 2011

(Маниакальные проявления мисс Изольды К)


Mariya BOLTNEVA
(Мария БОЛТНЕВА)

Mariya BOLTNEVA
Inaccessible
Inaccessible, 2011

(Недоступен)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)

Anton BILZHO
Sedmoy
Sedmoy, 2011

(Седьмой)


Ivan STEBUNOV
(Иван СТЕБУНОВ)

Ivan STEBUNOV
Klyatva Hippocrate
Klyatva Hippocrate, 2011

(Клятва Гиппократа)


Vladimir NEPEVNY
(Владимир НЕПЕВНЫЙ)

Vladimir NEPEVNY
Mir krepezha
Mir krepezha, 2011

(Мир крепежа)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Ves den budet utro
Ves den budet utro, 2011

(Весь день будет утро)


Roman ZHIRNYKH (Роман ЖИРНЫХ)

Renata PIOTROVSKI (Рената ПИОТРОВСКИ)

Renata PIOTROVSKI
BRATiYA
BRATiYA, 2010

(БРАТиЯ)


Dmitry DYUZHEV
(Дмитрий ДЮЖЕВ)

Dmitry DYUZHEV
Babochki goroda Glyuk
Babochki goroda Glyuk, 2010

(Бабочки города Глюк)


Nika BELIANINA
(Ника БЕЛЯНИНА)

Nika BELIANINA
Shipovnik
Shipovnik, 2010

(Шиповник)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Polovoe pokrytie
Polovoe pokrytie, 2010

(Половое покрытие)


Aleksandr BALAKHONOV
(Александр БАЛАХОНОВ)

Aleksandr BALAKHONOV
Moyo-Tvoyo
Moyo-Tvoyo, 2010

(Мое-твое)


Valentina YAKOVLEVA
(Валентина ЯКОВЛЕВА)

Valentina YAKOVLEVA
Schastlivaya pokupka
Schastlivaya pokupka, 2010

(Счастливая покупка)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)

Zhora KRYZHOVNIKOV
Gvozd
Gvozd, 2010

(Гвоздь)


Mikhail LOCKSHIN
(Михаил ЛОКШИН)

Mikhail LOCKSHIN
No Problem
No Problem, 2010

(No Problem)


Mariya AGRANOVICH
(Мария АГРАНОВИЧ)

Mariya AGRANOVICH
Dotyanutcya do mamy
Dotyanutcya do mamy, 2010

(Дотянуться до мамы)


Olga KAPTUR / TOMENKO
(Ольга КАПТУР / ТОМЕНКО)

Olga KAPTUR / TOMENKO
More zhelaniy
More zhelaniy, 2010

(Море желаний)


Shota GAMISONYA
(Шота ГАМИСОНИЯ)

Shota GAMISONYA
Adronnyy kollayder.
Adronnyy kollayder., 2010

(Адронный коллайдер.)


Mariya LEVINA
(Мария ЛЕВИНА)

Mariya LEVINA
Bez slov
Bez slov, 2010

(Без слов)


Ivan SHAKHNAZAROV
(Иван ШАХНАЗАРОВ)

Ivan SHAKHNAZAROV
Lednikoviy period
Lednikoviy period, 2009

(Ледниковый период)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV

Cinema on the square
Utomlennye solntsem 2 : Tsitadel
Utomlennye solntsem 2 : Tsitadel, 2011

(Утомленные солнцем 2 : Цитадель)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)

Nikita MIKHALKOV
Lyubov-morkov 3
Lyubov-morkov 3, 2011

(Любовь-морковь 3)


Sergey GINZBURG
(Сергей ГИНЗБУРГ)

Sergey GINZBURG
Samka
Samka, 2011

(Самка)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
Pokolenie P
Pokolenie P, 2010

(Поколение П)


Viktor GINZBURG
(Виктор ГИНЗБУРГ)

Viktor GINZBURG
Paren s Marsa
Paren s Marsa, 2010

(Парень с Марса)


Sergey OSIPYAN
(Сергей ОСИПЬЯН)

Sergey OSIPYAN
Vykrutacy
Vykrutacy, 2010

(Выкрутасы)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)

Levan GABRIADZE
PiraMMMida
PiraMMMida, 2010

(ПираМММида)


Eldar SALAVATOV
(Эльдар САЛАВАТОВ)

Eldar SALAVATOV
Yolki
Yolki, 2010

(Елки)


Timur BEKMAMBETOV
(Тимур БЕКМАМБЕТОВ)

Timur BEKMAMBETOV
Kray
Kray, 2010

(Край)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Tri bogatyrya i Shamakhanskaya tsaritsa
Tri bogatyrya i Shamakhanskaya tsaritsa, 2010

(Три богатыря и Шамаханская царица)


Sergey GLEZIN
(Сергей ГЛЕЗИН)

Sergey GLEZIN
FIGA.RO
FIGA.RO, 2009

(ФИГА.RO)


Rano KUBAEVA
(Рано КУБАЕВА)

Rano KUBAEVA
Ryabinovyy vals
Ryabinovyy vals, 2009

(Рябиновый вальс)


Alena SEMENOVA (Алена СЕМЕНОВА)

Aleksandr SMIRNOV (Александр СМИРНОВ)

Aleksandr SMIRNOV

Special event
Ya tebya lyublyu
Ya tebya lyublyu, 2011

(Я тебя люблю)


Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)

Aleksandr RASTORGUYEV
Evraziets
Evraziets, 2010

(Евразиец)


Sharunas BARTAS
(Шарунас БАРТАС)

Sharunas BARTAS
V subbotu
V subbotu, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE

Retrospective 1
Chistye prudy
Chistye prudy, 1965

(Чистые пруды)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)

Aleksey SAKHAROV
Druzya i gody
Druzya i gody, 1965

(Друзья и годы)


Viktor SOKOLOV
(Виктор СОКОЛОВ)

Viktor SOKOLOV
Znoy Iyul
Znoy Iyul, 1965

(Знойный июль)


Viktor TREGUBOVICH
(Виктор ТРЕГУБОВИЧ)

Viktor TREGUBOVICH
rabochiy poselok
rabochiy poselok, 1965

(Рабочий поселок)


Vladimir VENGEROV
(Владимир ВЕНГЕРОВ)

Vladimir VENGEROV
Zhili-byli starik so starukhoy
Zhili-byli starik so starukhoy, 1964

(Жили-были старик со старухой)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)

Grigori CHUKHRAY
Esli ty prav...
Esli ty prav..., 1963

(Если ты прав...)


Yuri YEGOROV
(Юрий ЕГОРОВ)

Yuri YEGOROV
Pri ispolnenii sluzhebnykh obyazannostey
Pri ispolnenii sluzhebnykh obyazannostey, 1963

(При исполнении служебных обязанностей)


Ilya GURIN
(Илья ГУРИН)

Ilya GURIN
Tishina
Tishina, 1963

(Тишина)


Vladimir BASOV
(Владимир БАСОВ)

Vladimir BASOV

Retrospective 2
Drama iz starinnoy zhizni
Drama iz starinnoy zhizni, 1971

(Драма из старинной жизни)


Ilya AVERBAKH
(Илья АВЕРБАХ)

Ilya AVERBAKH
Katerina Izmaylova
Katerina Izmaylova, 1966

(Катерина Измайлова)


Mikhail SHAPIRO
(Михаил ШАПИРО)

Mikhail SHAPIRO
Most pereyti nelzya
Most pereyti nelzya, 1960

(Мост перейти нельзя)


Teodor VULFOVICH (Теодор ВУЛЬФОВИЧ)

Nikita KURIKHIN (Никита КУРИХИН)

Teodor VULFOVICH
Vedma
Vedma, 1958

(Ведьма)


Aleksandr_2 ABRAMOV
(Александр_2 АБРАМОВ)

Aleksandr_2 ABRAMOV
Bolshaya semya
Bolshaya semya, 1954

(Большая семья)


Iosif KHEIFITS
(Иосиф ХЕЙФИЦ)

Iosif KHEIFITS
Kontsert na ekrane. Zloumyshkennik
Kontsert na ekrane. Zloumyshkennik, 1940

(Концерт на экране. Злоумышленник)


Semyon TIMOSHENKO
(Семён ТИМОШЕНКО)

Semyon TIMOSHENKO
Prestuplenie i nakazanie
Prestuplenie i nakazanie, 1940

(Преступление и наказание)


Pavel KOLOMIYTSEV
(Павел КОЛОМИЙЦЕВ)

skazka o glupom myshonke
skazka o glupom myshonke, 1940

(Сказка о глупом мышонке)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Maska
Maska, 1938

(Маска)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)

Medved
Medved, 1938

(Медведь)


Isidor ANNENSKY
(Исидор АННЕНСКИЙ)

Isidor ANNENSKY
Nalim
Nalim, 1938

(Налим)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)

Skazka o pope i rabotnike ego Balde (Bazar)
Skazka o pope i rabotnike ego Balde (Bazar), 1930

(Сказка о попе и работнике его Балде)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Pochta
Pochta, 1929

(Почта)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Vintik-shpintik
Vintik-shpintik, 1927

(Винтик-шпинтик)


Vladislav TVARDOSKY
(Владислав ТВАРДОВСКИЙ)

Katerina Izmaylova
Katerina Izmaylova, 1926

(Катерина Измайлова)


Cheslav SABINSKY
(Чеслав САБИНСКИЙ)

Cheslav SABINSKY
Komediantka
Komediantka, 1923

(Комедиантка)


Aleksandr IVANOVSKY
(Александр ИВАНОВСКИЙ)

Aleksandr IVANOVSKY

Other films
ЛЕТНЯЯ ЭЙФОРИЯ / SUMM ER EUPHORIA : МЕЖДУ ПОЛЬ ШЕЙ И КИТАЕМ (Between Poland and China) – Curator : Andrey PLAKHOV

- Дорогие мои дети (My Dear Children), 2009, Kazakhstan, 95 min., Dir. Zhanna ISSABAYEVA
- Евразиец (Eastern Drift), 2010, Lithuania – Russia – France, 111 min., Dir. Sharunas BARTAS
- Масакра (Massacre), 2010, Belarus, 100 min., Dir. Andrei KUDINENKO
- Письма к ангелу (Letters To An Angel), 2009, Kazakhstan, 92 min., Dir. Yermek SHINARBAYEV
- Свет-аке (The Light Thief), 2010, Kyrgyzstan – France – Germany – The Netherlands, 80 min, Dir. Aktan ARYM KUBAT

ROUND TABLES


The world changed yesterday. Today is your turn
EFE CAKAREL, founder and director of the online-cinemateque “Mubi”
SAM KLEBANOV, president of the film company “Cinema without frontiers”

The post-soviet cinematic space: freedom, artist, market
Andrei PLAKHOV, film critic

Shifting directors – shifting images of the world
Round table of the journal “Iskusstvo kino” and the festival “Kinotavr”
DANIIL DONDUREI, editor-in-chief of the journal “Iskusstvo kino”



commentaries

- Kinotavr 2011: Russian Cinema as a State of Mind Birgit BEUMERS, Nancy CONDEE, kinokultura.com, 2011
- Прямая речь: фрагменты пресс-конференций на "Кинотавре" Искусство кино, 8, 2011
- Отрыв в субботу. (По поводу решения жюри XXII «Кинотавра») Dmitry SAELYEV, seance.ru, 2011
- Александр Роднянский : Молодые — буржуазный взгляд на мир. Беседу ведет Федор Бондарчук [Кинотавр 2011] Искусство кино, 8, 2011
Awards

First prize :

Bezrazlichie (Безразличие), 2011, by Oleg FLYANGOLTS (Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Best directing :

Okhotnik (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best first film :

Bablo (Бабло), 2011, by Konstantin BUSLOV (Константин БУСЛОВ)

Best actress :

Tatyana SHAPOVALOVA for the film Okhotnik (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best actor :

Konstantin YUSHKEVICH for the film Uprazhneniya v prekrasnom (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best Cinematography :

Iben BULL for the film Portret v symerkakh (Портрет в сумерках), 2011, by Angelina NIKONOVA (Ангелина НИКОНОВА)

Best Screenplay :

Gosha KUTSENKO for the film Uprazhneniya v prekrasnom (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Viktor SHAMIROV for the film Uprazhneniya v prekrasnom (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Konstantin YUSHKEVICH for the film Uprazhneniya v prekrasnom (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best music :

Aleksandr MANOTSKOV for the film Moy papa - Baryshnikov (Мой папа - Барышников), 2011, by Dmitry POVOLOTSKY (Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)

Special Jury prize :

Oxana FANDERA for the film Ogni pritona (Огни притона), 2011, by Aleksandr_2 GORDON (Александр_2 ГОРДОН)

Best Short Film :

Mir krepezha (Мир крепежа), 2011, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Diploma :

Neznachitelnye podrobnosti sluchaynogo epizoda (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

No Problem (No Problem), 2010, by Mariya AGRANOVICH (Мария АГРАНОВИЧ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Okhotnik (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

Rodina ili smert (Родина или смерть), 2011, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Neznachitelnye podrobnosti sluchaynogo epizoda (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)