21st Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 06 June 2010 - 13 June 2010
http://kinotavr.ru/ru
Catalogue / Каталог

Jury
Competition Jury :
- Jury Chairman : Karen SHAKHNAZAROV, film director, scriptwriter, producer
- Yuri KOROTKOV, scriptwriter
- Natalia NUSINOVA, film historian
- Maxim OSADCHY, cinematographer
- Ivan OKHLOBYSTIN, actor, film director, scriptwriter
- Irina RAKHMANOVA, actress
- Joël CHAPRON head of the section for Central and Eastern Europe at Unifrance

Short Film Competition Jury :
- Jury Chairman : Alexey POPOGREBSKY, film director, scriptwriter
- Elena GREMINA, playwright
- Ekaterina VOLKOVA, actress
Opening film
Moscow, I love you, 2010

(Москва, я люблю тебя!)


Different Directors
( Разные режиссёры)


Closing film
Red Color Snow
Red Color Snow, 2010

(Багровый цвет снегопада)


Vladimir MOTYL
(Владимир МОТЫЛЬ)

Vladimir MOTYL

Main Competition
Act of Nature
Act of Nature, 2010

(Явление природы)


Aleksandr LUNGIN (Александр ЛУНГИН)

Sergey OSIPYAN (Сергей ОСИПЬЯН)

Sergey OSIPYAN
Another Sky
Another Sky, 2010

(Другое небо)


Dmitry MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA
Elephant
Elephant, 2010

(Слон)


Vladimir KARABANOV
(Владимир КАРАБАНОВ)

Vladimir KARABANOV
Missing Man
Missing Man, 2010

(Пропавший без вести)


Anna FENCHENKO
(Анна ФЕНЧЕНКО)

Anna FENCHENKO
My Joy
My Joy, 2010

(Счастье мое)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
Reverse Motion
Reverse Motion, 2010

(Обратное движение)


Andrei STEMPKOVSKY
(Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Andrei STEMPKOVSKY
Satisfaction
Satisfaction, 2010

(Сатисфакция)


Anna MATISON
(Анна МАТИСОН)

Anna MATISON
The Man at the Window
The Man at the Window, 2010

(Человек у окна)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
To Live !
To Live !, 2010

(Жить !)


Yuri BYKOV
(Юрий БЫКОВ)

Yuri BYKOV
Truce
Truce, 2010

(Перемирие)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA
Who am I ?
Who am I ?, 2010

(Кто я ?)


Klim SHIPENKO
(Клим ШИПЕНКО)

Klim SHIPENKO
Gastarbeiter
Gastarbeiter, 2009

(Гастарбайтер)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
The Golden Mean
The Golden Mean, 2009

(Золотое сечение)


Sergey DEBIZHEV
(Сергей ДЕБИЖЕВ)

Sergey DEBIZHEV

Short Film Competition
Adaptation
Adaptation, 2010

(Адаптация)


Viktoria SMIRNOVA
(Виктория СМИРНОВА)

Viktoria SMIRNOVA
Danzhrez liazon
Danzhrez liazon, 2010

(Данжрез лиазон)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)

Anton BILZHO
Splinter
Splinter, 2010

(Заноза)


Robert DAVIDIAN
(Роберт ДАВИДЯН)

Robert DAVIDIAN
Tag Along
Tag Along, 2010

(Хочу с тобой)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Two hours
Two hours, 2010

(Два часа)


Ramune CHEKUOLITE
(Рамуне ЧЕКУОЛИТЕ)

Ramune CHEKUOLITE
As if Waiting for a Bus
As if Waiting for a Bus, 2009

(Словно жду автобуса)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Bingo
Bingo, 2009

(Бинго)


Timur ISMAILOV
(Тимур ИСМАИЛОВ)

Timur ISMAILOV
Boiling Point
Boiling Point, 2009

(Точка кипения)


Yulia GOGORAD
(Юлия БОГОРАД)

Yulia GOGORAD
Both
Both, 2009

(Двое)


Yulia MALSIMOVA
(Юлия МАКСИМОВА)

Yulia MALSIMOVA
Chaine
Chaine, 2009

(Шенэ)


Asia VEROVSKAYA
(Ася ВЕРОВСКАЯ)

Asia VEROVSKAYA
Gastello’s Face
Gastello’s Face, 2009

(Лицо Гастелло)


Roman ZIMIN
(Роман ЗИМИН)

Roman ZIMIN
Green Fields
Green Fields, 2009

(Зеленые поля)


Vsevolod BRODSKY
(Всеволод БРОДСКИЙ)

Vsevolod BRODSKY
It Seems to Be Over, But it May Not Be
It Seems to Be Over, But it May Not Be, 2009

(Это кажется, что прошло, а на самом деле может и не прошло)


Maksim ZYKOV
(Максим ЗЫКОВ)

Maksim ZYKOV
Kolyan
Kolyan, 2009

(Колян)


Konstantin SMIRNOV
(Константин СМИРНОВ)

Konstantin SMIRNOV
Mama
Mama, 2009

(Мама)


Ilya KAZANKOV
(Илья КАЗАНКОВ)

Ilya KAZANKOV
The Cancrizans
The Cancrizans, 2009

(Ракоход)


Nikolay SOKOLOV
(Николай СОКОЛОВ)

Nikolay SOKOLOV
The Last Day of Bulkin I.S.
The Last Day of Bulkin I.S., 2009

(Последний день Булкина И.С.)


Aleksey ANDRIANOV
(Алексей АНДРИАНОВ)

Aleksey ANDRIANOV
White, White Day
White, White Day, 2009

(Белый-белый день)


Rustam MOSAFIR
(Рустам МОСАФИР)

Rustam MOSAFIR
Prevention of Repeated Crimes
Prevention of Repeated Crimes, 2008

(Профилактика повторных преступлении)


Philip ABRYUTIN
(Филипп АБРЮТИН)

Philip ABRYUTIN

Summer Euphoria
Little tragedies
Little tragedies, 2010

(Маленькие трагедии)


Irina EVTEYEVA
(Ирина ЕВТЕЕВА)

Irina EVTEYEVA
Mama
Mama, 2010

(Мама)


Nikolay RENARD (Николай РЕНАРД)

Yelena RENARD (Елена РЕНАРД)

Yelena RENARD
Oleg Tabakov. A Reflexion
Oleg Tabakov. A Reflexion, 2010

(Олег Табаков. Отражение)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The Miner’s Day
The Miner’s Day, 2010

(День шахтера)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV
How I Ended This Summer
How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Aleksey POPOGREBSKY
Vinogradov & Dubosarsky: Picture a la Carte
Vinogradov & Dubosarsky: Picture a la Carte, 2009

(Виноградов и Дубосарский: картина на заказ)


Yevgeni MITTA (Евгений МИТТА)

Aleksandr SHEYN (Александр ШЕЙН)

Aleksandr SHEYN

Cinema on the square
Burnt by the Sun 2: Exodus
Burnt by the Sun 2: Exodus, 2010

(Утомленные солнцем 2 : Предстояние)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)

Nikita MIKHALKOV
Classmates
Classmates, 2010

(Одноклассники)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)

Sergey SOLOVYOV
Hooked 2 : Next level
Hooked 2 : Next level, 2010

(На игре 2. Новый уровень)


Pavel SANAEV
(Павел САНАЕВ)

Pavel SANAEV
Irony of Love
Irony of Love, 2010

(Ирония любви)


Erzhan RUSTEMBEKOV (Ержан РУСТЕМБЕКОВ)

Aleksandr CHERNYAYEV (Александр ЧЕРНЯЕВ)

Aleksandr CHERNYAYEV
Love in the City 2
Love in the City 2, 2010

(Любовь в большом городе 2)


Marius WEISBERG
(Марюс ВАЙСБЕРГ)

Marius WEISBERG
Mum's Better!
Mum's Better!, 2010

(А мама лучше !)


Maksim VORONKOV
(Максим ВОРОНКОВ)

Maksim VORONKOV
Nasha Russia: Balls of Doom
Nasha Russia: Balls of Doom, 2010

(Наша Russia. Яйца Судьбы)


Gleb ORLOV
(Глеб ОРЛОВ)

Gleb ORLOV
Phobos. Club of Fear
Phobos. Club of Fear, 2010

(Фобос. Клуб страха)


Oleg ASSADULIN
(Олег АСАДУЛИН)

Oleg ASSADULIN
The Chinese Grandmother
The Chinese Grandmother, 2010

(Китайская бабушка)


Vladimir TUMAYEV
(Владимир ТУМАЕВ)

Vladimir TUMAYEV
We are from the Future 2 / Back In Time 2
We are from the Future 2 / Back In Time 2, 2010

(Мы из будущего 2)


Boris ROSTOV (Борис РОСТОВ)

Aleksandr SAMOKHVALOV (Александр САМОХВАЛОВ)

Aleksandr SAMOKHVALOV
What Men Talk About
What Men Talk About, 2010

(О чем говорят мужчины)


Dmitry DYACHENKO
(Дмитрий ДЬЯЧЕНКО)

Dmitry DYACHENKO
Belka and Strelka. Star Dogs
Belka and Strelka. Star Dogs, 2009

(Белка и Стрелка. Звёздные собаки)


Inna EVLANNIKOVA (Инна ЕВЛАННИКОВА)

Svyatoslav USHAKOV (Святослав УШАКОВ)

Svyatoslav USHAKOV
Black-Lightning
Black-Lightning, 2009

(Черная молния)


Aleksandr VOYTINSKY (Александр ВОЙТИ́НСКИЙ)

Dmitry KISELEV (Дмитрий КИСЕЛЕВ)

Dmitry KISELEV
Jolly Fellows
Jolly Fellows, 2009

(Весельчаки)


Felix MIKHAYLOV
(Феликс МИХАЙЛОВ)

Felix MIKHAYLOV
Kandahar
Kandahar, 2009

(Кандагар)


Andrei KAVUN
(Андрей КАВУН)

Andrei KAVUN
Nice and Good People  Live on Earth
Nice and Good People Live on Earth, 2009

(На свете живут добрые и хорошие люди)


Dmitry ASTRAKHAN
(Дмитрий АСТРАХАН)

Dmitry ASTRAKHAN

Coproductions
American Daughter
American Daughter, 1995

(Американская дочь)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Life is Wonderful
Life is Wonderful, 1980

(Жизнь прекрасна)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)

Grigori CHUKHRAY
The Blue Bird
The Blue Bird, 1976

(Синяя птица)


George CUKOR
(Джордж КЬЮКОР)

George CUKOR
Solo for Elephant and Orchestra / Circus in the Circus
Solo for Elephant and Orchestra / Circus in the Circus, 1975

(Соло для слона с оркестром)


Oldrich LIPSKY
(Олдржих ЛИПСКИЙ)

Oldrich LIPSKY
Hold on to the Clouds
Hold on to the Clouds, 1971

(Держись за облака)


Boris GRIGORYEV
(Борис ГРИГОРЬЕВ)

Boris GRIGORYEV
Red Tent
Red Tent, 1969

(Красная палатка)


Mikhail KALATOZOV
(Михаил КАЛАТОЗОВ)

Mikhail KALATOZOV
Poputnogo vetra,
Poputnogo vetra, "Sinyaya Ptitsa"!, 1967

(Попутного ветра, "Синяя Птица"!)


Mikhail YERSHOV
(Михаил ЕРШОВ)

Mikhail YERSHOV
Skanderberg, the Great Soldier of Albania
Skanderberg, the Great Soldier of Albania, 1953

(Великий воин Албании Скандербег)


Sergey YUTKEVICH
(Сергей ЮТКЕВИЧ)

Sergey YUTKEVICH

ROUND TABLES


“ISKUSSTVO KINO” (Film Art) AND “VARIETY”: VIEWS ON THE FILM-PROCESS IN RUSSIA
– Daniil Dondurei, editor-in-chief of the journal “Iskusstvo Kino”

A NEW COORDINATE SYSTEM: INDUSTRY, PUBLIC, CRITICISM IN THE 21st CENTURY
– Andrei Plakhov, FIPRESCI president
Organised with support of the journal “Kinoprocess”.

FESTIVAL AND AUTEUR CINEMA IN RUSSIA
– Oleg Ivanov, general director of the independent research company “Movie Research”



Commentaries and bibliography

- Kinotavr 2010 : Migration and Isolation Birgit BEUMERS, kinokultura.com, 2010
Awards

First prize :

Truce (Перемирие), 2010, by Svetlana PROSKURINA (Светлана ПРОСКУРИНА)

Best directing :

My Joy (Счастье мое), 2010, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best first film :

Missing Man (Пропавший без вести), 2010, by Anna FENCHENKO (Анна ФЕНЧЕНКО)

Best actress :

Mariya ZVONARIOVA for the film The Man at the Window (Человек у окна), 2010, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best actor :

Ivan DOBRONRAVOV for the film Truce (Перемирие), 2010, by Svetlana PROSKURINA (Светлана ПРОСКУРИНА)

Best Cinematography :

Roman VASIANOV for the film Act of Nature (Явление природы), 2010, by Aleksandr LUNGIN (Александр ЛУНГИН), Sergey OSIPYAN (Сергей ОСИПЬЯН)

Best Screenplay :

Anush VARDANYAN for the film Reverse Motion (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Andrei STEMPKOVSKY for the film Reverse Motion (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Givi SHAVGLIDZE for the film Reverse Motion (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Best music :

Anna MUZYCHENKO for the film Another Sky (Другое небо), 2010, by Dmitry MAMULIA (Дмитрий МАМУЛИЯ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

My Joy (Счастье мое), 2010, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Special Mention :

Reverse Motion (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

Another Sky (Другое небо), 2010, by Dmitry MAMULIA (Дмитрий МАМУЛИЯ)

Best Short Film :

The Cancrizans (Ракоход), 2009, by Nikolay SOKOLOV (Николай СОКОЛОВ)

Diploma :

Anatoli BELY for the film It Seems to Be Over, But it May Not Be (Это кажется, что прошло, а на самом деле может и не прошло), 2009, by Maksim ZYKOV (Максим ЗЫКОВ)

Mama (Мама), 2009, by Ilya KAZANKOV (Илья КАЗАНКОВ)

As if Waiting for a Bus (Словно жду автобуса), 2009, by Ivan TVERDOVSKIY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Bingo (Бинго), 2009, by Timur ISMAILOV (Тимур ИСМАИЛОВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Special Mention :

It Seems to Be Over, But it May Not Be (Это кажется, что прошло, а на самом деле может и не прошло), 2009, by Maksim ZYKOV (Максим ЗЫКОВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

The Last Day of Bulkin I.S. (Последний день Булкина И.С.), 2009, by Aleksey ANDRIANOV (Алексей АНДРИАНОВ)


Gleb PANFILOV : Prize for the contribution to Russian Cinema

Vladimir MOTYL : Prize for the contribution to Russian Culture