Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 06 February 2022 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Medea
Medea, 2021

(Медея)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
Nuuccha
Nuuccha, 2021

(Нуучча)


Vladimir MUNKUYEV
(Владимир МУНКУЕВ)

Vladimir MUNKUYEV
Unclenching The Fists
Unclenching The Fists, 2021

(Разжимая кулаки)


Kira KOVALENKO
(Кира КОВАЛЕНКО)

Kira KOVALENKO

Best First Film Nominees
Danube
Danube, 2021

(Дунай)


Liubov MULMENKO
(Любовь МУЛЬМЕНКО)

Liubov MULMENKO
Detours
Detours, 2021

(Обходные пути)


Yekaterina SELENKINA
(Екатерина СЕЛЕНКИНА)

Yekaterina SELENKINA
The Dorm
The Dorm, 2021

(Общага)


Roman VASIANOV
(Роман ВАСЬЯНОВ)

Roman VASIANOV
The Riot
The Riot, 2021

(Подельники)


Yevgeni_3 GRIGORYEV
(Евгений_3 ГРИГОРЬЕВ)

Yevgeni_3 GRIGORYEV

Best Director Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Last
Last "Dear Bulgaria", 2021

(Последняя "Миилая Болгария")


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Unclenching The Fists
Unclenching The Fists, 2021

(Разжимая кулаки)


Kira KOVALENKO
(Кира КОВАЛЕНКО)

Kira KOVALENKO

Best Screenplay Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Last
Last "Dear Bulgaria", 2021

(Последняя "Миилая Болгария")


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Mama, I'm Home
Mama, I'm Home, 2021

(Мама, я дома)


Vladimir BITOKOV
(Владимир БИТОКОВ)

Vladimir BITOKOV
Unclenching The Fists
Unclenching The Fists, 2021

(Разжимая кулаки)


Kira KOVALENKO
(Кира КОВАЛЕНКО)

Kira KOVALENKO

Best Cinematography Nominees.
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Medea
Medea, 2021

(Медея)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
Petrov's Flu
Petrov's Flu, 2020

(Петровы в гриппе)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
Parket
Parket, 2019

(Паркет)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE

Best Set Decoration Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Last
Last "Dear Bulgaria", 2021

(Последняя "Миилая Болгария")


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Petrov's Flu
Petrov's Flu, 2020

(Петровы в гриппе)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The North Wind
The North Wind, 2020

(Северный ветер)


Renata LITVINOVA
(Рената ЛИТВИНОВА)

Renata LITVINOVA

Best Music Nominees
Last
Last "Dear Bulgaria", 2021

(Последняя "Миилая Болгария")


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Medea
Medea, 2021

(Медея)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
The North Wind
The North Wind, 2020

(Северный ветер)


Renata LITVINOVA
(Рената ЛИТВИНОВА)

Renata LITVINOVA

Best Actress Nominees
Mama, I'm Home
Mama, I'm Home, 2021

(Мама, я дома)


Vladimir BITOKOV
(Владимир БИТОКОВ)

Vladimir BITOKOV
Unclenching The Fists
Unclenching The Fists, 2021

(Разжимая кулаки)


Kira KOVALENKO
(Кира КОВАЛЕНКО)

Kira KOVALENKO

Best Actor Nominees
100 Minutes
100 Minutes, 2021

(Иван Денисович)


Gleb PANFILOV
(Глеб ПАНФИЛОВ)

Gleb PANFILOV
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Compartment n° 6
Compartment n° 6, 2021

(Купе номер шесть)


Juho KUOSMANEN
(Юхо КУОСМАНЕН)

Juho KUOSMANEN
Medea
Medea, 2021

(Медея)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Aleksandr ZELDOVICH
The Case
The Case, 2021

(Дело)


Nina GUSEVA
(Нина ГУСЕВА)

Nina GUSEVA

Best Actress in a Supporting Role Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Freeze Dance
Freeze Dance, 2021

(Море волнуется раз)


Nikolay KHOMERIKY
(Николай ХОМЕРИКИ)

Nikolay KHOMERIKY
The Dorm
The Dorm, 2021

(Общага)


Roman VASIANOV
(Роман ВАСЬЯНОВ)

Roman VASIANOV

Best Actor in a Supporting Role Nominees
Captain Volkonogov escaped
Captain Volkonogov escaped, 2021

(Капитан Волконогов бежал)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
The Riot
The Riot, 2021

(Подельники)


Yevgeni_3 GRIGORYEV
(Евгений_3 ГРИГОРЬЕВ)

Yevgeni_3 GRIGORYEV

Best Serial Nominees
Functionary
Functionary, 2021

(Чиновница)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS
Khrustalnyy
Khrustalnyy, 2021

(Хрустальный)


Dushan GLIGOROV
(Душан ГЛИГОРОВ)

Dushan GLIGOROV
The Penguins of my mother
The Penguins of my mother, 2021

(Пингвины моей мамы)


Natalya MESHCHANINOVA
(Наталия МЕЩАНИНОВА)

Natalya MESHCHANINOVA
Topi
Topi, 2021

(Топи)


Vladimir MIRZOEV
(Владимир МИРЗОЕВ)

Vladimir MIRZOEV
Vampiry sredniey polosy
Vampiry sredniey polosy, 2021

(Вампиры средней полосы)


Anton MASLOV
(Антон МАСЛОВ)

Anton MASLOV
Vnie sebia
Vnie sebia, 2021

(Вне себя)


Aleksandr DULERAIN (Александр ДУЛЕРАЙН)

Klim KOZINSKY (Клим КОЗИНСКИЙ)

Klim KOZINSKY

Best Documentary Nominees
F@ck This Job
F@ck This Job, 2021

(F@ck This Job)


Vera KRICHEVSKAYA
(Вера КРИЧЕВСКАЯ)

Vera KRICHEVSKAYA
Rastorguev
Rastorguev, 2021

(Расторгуев)


Yevgeniya OSTANINA
(Евгения ОСТАНИНА)

Yevgeniya OSTANINA
A Boy
A Boy, 2020

(Мальчик)


Vitali AKIMOV
(Виталий АКИМОВ)

Gorbachev. Heaven
Gorbachev. Heaven, 2020

(Горбачев. Рай)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)

Vitali MANSKY
The Legend of Siegfried
The Legend of Siegfried, 2020

(Легенда о Зигфриде)


Svetlana STRELNIKOVA
(Светлана СТРЕЛЬНИКОВА)

Svetlana STRELNIKOVA

Best Animation Film Nominees
Almot Spring
Almot Spring, 2021

(Почти весна)


Nastia KORKYA
(Настя КОРКИЯ)

Nastia KORKYA
Zhizn-paskuda
Zhizn-paskuda, 2021

(Жизнь-паскуда)


Varvara YAKOVLEVA
(Варвара ЯКОВЛЕВА)

Varvara YAKOVLEVA
10 000 Ugly Inkblots
10 000 Ugly Inkblots, 2020

(10000 безобразных пятен)


Dmitry GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Dmitry GELLER
All Men Should Have Shoes
All Men Should Have Shoes, 2020

(У всех мужчин должны быть туфли)


Anastasia LISOVETS
(Анастасия ЛИСОВЕЦ)

Anastasia LISOVETS
Behind the fence
Behind the fence, 2020

(За забором)


Mariya KOGAN-LERNER
(Мария КОГАН-ЛЕРНЕР)

Mariya KOGAN-LERNER

Best Sound Nominees
Petrov's Flu
Petrov's Flu, 2020

(Петровы в гриппе)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV

Awards

Best film :

Captain Volkonogov escaped (Капитан Волконогов бежал), 2021, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best directing :

Unclenching The Fists (Разжимая кулаки), 2021, by Kira KOVALENKO (Кира КОВАЛЕНКО)

Best Screenplay :

Anton YARUSH for the film Unclenching The Fists (Разжимая кулаки), 2021, by Kira KOVALENKO (Кира КОВАЛЕНКО)

Kira KOVALENKO for the film Unclenching The Fists (Разжимая кулаки), 2021, by Kira KOVALENKO (Кира КОВАЛЕНКО)

Best Cinematography :

Aleksandr ILKHOVSKY for the film Medea (Медея), 2021, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Best Set Decoration :

Aleksey MAKSIMOV for the film Last "Dear Bulgaria" (Последняя "Миилая Болгария"), 2021, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best music :

Yuri KRESTINSKIJ for the film Medea (Медея), 2021, by Aleksandr ZELDOVICH (Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)

Best actor :

Yuri BORISOV for the film Captain Volkonogov escaped (Капитан Волконогов бежал), 2021, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best actress :

Milana AGUZAROVA for the film Unclenching The Fists (Разжимая кулаки), 2021, by Kira KOVALENKO (Кира КОВАЛЕНКО)

Best Actor in a Supporting Role :

Pavel DEREVIANKO for the film The Riot (Подельники), 2021, by Yevgeni_3 GRIGORYEV (Евгений_3 ГРИГОРЬЕВ)

Best first film :

Danube (Дунай), 2021, by Liubov MULMENKO (Любовь МУЛЬМЕНКО)

Best documentary :

Rastorguev (Расторгуев), 2021, by Yevgeniya OSTANINA (Евгения ОСТАНИНА)

Best Animation :

Zhizn-paskuda (Жизнь-паскуда), 2021, by Varvara YAKOVLEVA (Варвара ЯКОВЛЕВА)

Best Animation film :

Almot Spring (Почти весна), 2021, by Nastia KORKYA (Настя КОРКИЯ)

Best Serial :

The Penguins of my mother (Пингвины моей мамы), 2021, by Natalya MESHCHANINOVA (Наталия МЕЩАНИНОВА)

Best Sound :

Boris VOYT for the film Petrov's Flu (Петровы в гриппе), 2020, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)