34th "NIKA" Prizes
For 2020
Moscow (Russia) - 25 April 2021 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film nominees
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Doctor Liza
Doctor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV
The Whaler Boy
The Whaler Boy, 2020

(Китобой)


Philip YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)

Philip YURYEV

Best Documentary Nominees
Homo sperans
Homo sperans, 2020

(Человек неунывающий)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Salt
Salt, 2020

(Соль)


Vladimir EYSNER
(Владимир ЭЙСНЕР)

Vladimir EYSNER
The Foundation Pit
The Foundation Pit, 2019

(Котлован)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV

Best Animation Film Nominees
10 000 Ugly Inkblots
10 000 Ugly Inkblots, 2020

(10000 безобразных пятен)


Dmitry GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Dmitry GELLER
The Melody of string tree
The Melody of string tree, 2020

(Мелодия струнного дерева)


Irina EVTEYEVA
(Ирина ЕВТЕЕВА)

Irina EVTEYEVA
Boxing Ballet
Boxing Ballet, 2019

(БоксБалет)


Anton DYAKOV
(Антон ДЬЯКОВ)

Anton DYAKOV

Best Director Nominees
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best Screenplay Nominees
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL

Best Cinematography Nominees.
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV

Best Actor Nominees
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL

Best Actress Nominees
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Doctor Liza
Doctor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS

Best Actor in a Supporting Role Nominees
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV

Best Actress in a Supporting Role Nominees
Doctor Liza
Doctor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS

Nominees for the discovery of the year
The Whaler Boy
The Whaler Boy, 2020

(Китобой)


Philip YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)

Philip YURYEV

Awards

Best actor :

Alexandre PAL for the film Deeper ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best directing :

Andrei KONCHALOVSKY for the film Dear Comrades (Дорогие товарищи), 2020, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best feature film :

Dear Comrades (Дорогие товарищи), 2020, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best actress :

Yulia VYSOTSKAIA for the film Dear Comrades (Дорогие товарищи), 2020, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Chulpan KHAMATOVA for the film Doctor Liza (Доктор Лиза), 2020, by Oxana KARAS (Оксана КАРАС)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey DREYDEN for the film A siege diary (Блокадный дневник), 2020, by Andrei ZAYTSEV (Андрей ЗАЙЦЕВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Tatyana DOGILEVA for the film Doctor Liza (Доктор Лиза), 2020, by Oxana KARAS (Оксана КАРАС)

Best Screenplay :

Mikhail SEGAL for the film Deeper ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best Cinematography :

A siege diary (Блокадный дневник), 2020, by Andrei ZAYTSEV (Андрей ЗАЙЦЕВ)

Discovery of the year :

The Whaler Boy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

Best documentary :

The Foundation Pit (Котлован), 2019, by Andrei GRYAZEV (Андрей ГРЯЗЕВ)

Best Animation film :

The Melody of string tree (Мелодия струнного дерева), 2020, by Irina EVTEYEVA (Ирина ЕВТЕЕВА)


Un prix spécial a été attribué au scénariste Roustam IBRAGUIMBEKOV pour l'ensemble de son oeuvre, ainsi qu'à la critique de cinéma Elena STICHOVA.