18th International debut film festival
Khanty Mansiysk (Russia) - 05 March 2020 - 09 March 2020
http://ugrafest.ru/
Russian films
International competition
The Criminal  Man
The Criminal Man, 2019

(Преступный человек)


Dmitry MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA

First Film Competition
Calm down and died
Calm down and died, 2020

(Успокоился и сдох)


Artur KOMISSAROV
(Артур КОМИССАРОВ)

Artur KOMISSAROV
Cold
Cold, 2020

(Холодно)


Avdotya ALEXANDROVA
(Авдотья АЛЕКСАНДРОВА)

Avdotya ALEXANDROVA
Daydreaming in the hood
Daydreaming in the hood, 2020

(Сны на районе)


Ksenia BABUSHKINA (Ксения БАБУШКИНА)

Mikhail BODUKHIN (Михаил БОДУХИН)

Pyotr VOLOSHIN (Пётр ВОЛОШИН)

Vladimir VIALOV (Владимир ВЯЛОВ)

Yuri GOLUBEV (Юрий ГОЛУБЕВ)

Minnur GUSEYNOVA (Миннур ГУСЕЙНОВА)

Yekaterina ZUBKOVA (Екатерина ЗУБКОВА)

Oleg KORONNYI (Олег КОРОННЫЙ)

Daria MAREEVA (Дарья МАРЕЕВА)

Vladimir MILOVANOV (Владимир МИЛОВАНОВ)

Yana OSMAN (Яна ОСМАН)

Yelena SKRIPKINA (Елена СКРИПКИНА)

Ivan SUSARIN (Иван СУСАРИН)

Aleksandra KHARINA (Александра ХАРИНА)

Svetlana YAKOVLEVA (Светлана ЯКОВЛЕВА)

Mikhail BODUKHIN
Etude #2
Etude #2, 2020

(Этюд #2)


Andrey BURMISTROV
(Андрей БУРМИСТРОВ)

Andrey BURMISTROV
Get it right
Get it right, 2020

(Сделать как надо)


Igor POLEVICHKO
(Игорь ПОЛЕВИЧКО)

Expedition
Expedition, 2019

(Экспедиция)


Gavril MENKYAROV
(Гаврил МЕНКЯРОВ )

Gavril MENKYAROV
Outlaw
Outlaw, 2019

(Аутло)


Ksenia RATUSHNAYA
(Ксения РАТУШНАЯ)

Ksenia RATUSHNAYA
The Kettle
The Kettle, 2019

(Котел)


Eva BASS
(Ева БАСС)

Eva BASS

Cinema for all
A Russian Youth
A Russian Youth, 2019

(Мальчик русский)


Aleksandr ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)

Aleksandr ZOLOTUKHIN
The Last First Day
The Last First Day, 2019

(Последний первый день)


Ivan SHERSTNIKOV
(Иван ШЕРСТНИКОВ)

Ivan SHERSTNIKOV
VoiCe FoR the VoiCe Less
VoiCe FoR the VoiCe Less, 2019

(Голос за безгласных)


Anna BARSUKOVA
(Анна БАРСУКОВА)

Anna BARSUKOVA
Waiting List
Waiting List, 2019

(Лист ожидания)


Natalia MAKHANKO
(Наталья МАХАНЬКО)

Natalia MAKHANKO
I’ll Be Around / I'll Be Nearby
I’ll Be Around / I'll Be Nearby, 2012

(Я буду рядом)


Pavel RUMINOV
(Павел РУМИНОВ)

Pavel RUMINOV

Short films
Child's happiness
Child's happiness, 2020

(Детское счастье)


Aleksandr KOVTUNETS
(Александр КОВТУНЕЦ)

Aleksandr KOVTUNETS
Elements for going out
Elements for going out, 2020

(Элементы выездки)


Nikita KRINUKOV (Никита КРАЙНЮКОВ)

Konstantin MOLLAIEV (Константин МОЛЛАЕВ)

Fireworks
Fireworks, 2020

(Фейерверк)


Nikita GRUSHIN
(Никита ГРУШИН)

Nikita GRUSHIN
Fragments N°1
Fragments N°1, 2020

(Фрагмент №1)


Anton LUKIN
(Антон ЛУКИН)

Moskvich
Moskvich, 2020

(Москвич)


Aleksandr DENISOV
(Александр ДЕНИСОВ)

Overturn/Vertical film
Overturn/Vertical film, 2020

(Переворот)


Denis MUSTAFIN
(Денис МУСТАФИН)

Pryschavye siostry
Pryschavye siostry, 2020

(Прыщавые сестры)


Twin TWIN GROUP
(Твин ГРУППА «ТВИН»)

Registration
Registration, 2020

(Регистрация)


Mikhail BORODIN
(Михаил БОРОДИН)

Mikhail BORODIN
The Source
The Source, 2020

(Источник)


Sergey ADAMIAN
(Сергей АДАМЯН)

The White Moon year
The White Moon year, 2020

(Год белой Луны)


Maksim PECHERSKY
(Максим ПЕЧЕРСКИЙ)

Maksim PECHERSKY
A studio flat
A studio flat, 2019

(Однушка)


Boris DERGACHEV (Борис ДЕРГАЧЕВ)

Anton FILIPENKO (Антон ФИЛИПЕНКО)

Anton FILIPENKO
Bagatelle
Bagatelle, 2019

(Багатель)


Daniil LEVIN
(Даниил ЛЕВИН)

PoratoBrasko
PoratoBrasko, 2019

(ПоратоБраско)


Ulyana PODKORYTOVA
(Ульяна ПОДКОРЫТОВА)

Protocorba
Protocorba, 2019

(Протокорба)


Kirill KHACHATUROV
(Кирилл ХАЧАТУРОВ)

Kirill KHACHATUROV
Rio
Rio, 2019

(Рио)


Yevgeniya KAZANKINA
(Евгения КАЗАНКИНА)

The Cure
The Cure, 2019

(Лекарство)


RAHIMOVA
(Раушания РАХИМОВА)

 RAHIMOVA
The sun in the hands
The sun in the hands, 2019

(Солнышко в руках)


Yuri KROPACEV
(Юрий КРОПАЧЕВ)


 
One absolutely happy man
One absolutely happy man, 2020

(Абсолютно счастливый человек)


Artemi BELOV (Артемий БЕЛОВ)

Sergey RUSAKOV (Сергей РУСАКОВ)

Sergey RUSAKOV
Ducky-Ducky-Ducky
Ducky-Ducky-Ducky, 2019

(Ути-ути-ути)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)

Sergey SOLOVYOV
Mummy (Iye)
Mummy (Iye), 2019

(Мама (Ийэ))


Anastasia BORISOVA
(Анастасия БОРИСОВА )

Anastasia BORISOVA
Odessa
Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY

Awards

First prize :

The Criminal Man (Преступный человек), 2019, by Dmitry MAMULIA (Дмитрий МАМУЛИЯ)

Gazprom Award :

Expedition (Экспедиция), 2019, by Gavril MENKYAROV (Гаврил МЕНКЯРОВ )

Jury Prize :

Protocorba (Протокорба), 2019, by Kirill KHACHATUROV (Кирилл ХАЧАТУРОВ)

Second Award :

The sun in the hands (Солнышко в руках), 2019, by Yuri KROPACEV (Юрий КРОПАЧЕВ)

Best Short Film :

The White Moon year (Год белой Луны), 2020, by Maksim PECHERSKY (Максим ПЕЧЕРСКИЙ)

Best actor :

Denis KRIUKOV for the film Etude #2 (Этюд #2), 2020, by Andrey BURMISTROV (Андрей БУРМИСТРОВ)

Best actress :

Valeria REPINA for the film Get it right (Сделать как надо), 2020, by Igor POLEVICHKO (Игорь ПОЛЕВИЧКО)

Best Directing :

Igor POLEVICHKO for the film Get it right (Сделать как надо), 2020, by Igor POLEVICHKO (Игорь ПОЛЕВИЧКО)

Audience Award :

Expedition (Экспедиция), 2019, by Gavril MENKYAROV (Гаврил МЕНКЯРОВ )

Best Cinematography :

Gevorg MARKOSYAN for the film Outlaw (Аутло), 2019, by Ksenia RATUSHNAYA (Ксения РАТУШНАЯ)

First prize :

Outlaw (Аутло), 2019, by Ksenia RATUSHNAYA (Ксения РАТУШНАЯ)