Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 11 December 2004 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
My Step-Brother Frankenstein
My Step-Brother Frankenstein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Our own
Our own, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
The Tuner
The Tuner, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Director Nominees
My Step-Brother Frankenstein
My Step-Brother Frankenstein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Our own
Our own, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
The Tuner
The Tuner, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Screenplay Nominees
My Step-Brother Frankenstein
My Step-Brother Frankenstein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Our own
Our own, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
The Tuner
The Tuner, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Set Decoration Nominees
The Goddess
The Goddess, 2004

(Богиня: как я полюбила)


Renata LITVINOVA
(Рената ЛИТВИНОВА)

Renata LITVINOVA
The Tuner
The Tuner, 2004

(Настройщик)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA
Smert Tairova
Smert Tairova, 2003

(Смерть Таирова)


Boris BLANK
(Борис БЛАНК)

Boris BLANK

Best Cinematography Nominees.
Harvest Time
Harvest Time, 2004

(Время жатвы)


Marina RAZBEZHKINA
(Марина РАЗБЕЖКИНА)

Marina RAZBEZHKINA
Long Farewell
Long Farewell, 2004

(Долгое прощание)


Sergey URSULIAK
(Сергей УРСУЛЯК)

Sergey URSULIAK
Our own
Our own, 2004

(Свои)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV

Best Music Nominees
A Driver For Vera
A Driver For Vera, 2004

(Водитель для Веры)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY
My Step-Brother Frankenstein
My Step-Brother Frankenstein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Igry motylkov
Igry motylkov, 2003

(Игры мотыльков)


Andrei PROSHKIN
(Андрей ПРОШКИН)

Andrei PROSHKIN

 
In the Dark
In the Dark, 2004

(В темноте)


Sergey DVORTSEVOY
(Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Sergey DVORTSEVOY

Awards

Best film :

Our own (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best directing :

Kira MURATOVA for the film The Tuner (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best Screenplay :

Valentin CHERNYKH for the film Our own (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Cinematography :

Irina URALSKAYA for the film Harvest Time (Время жатвы), 2004, by Marina RAZBEZHKINA (Марина РАЗБЕЖКИНА)

Best Set Decoration :

Yevgeni GOLUBENKO for the film The Tuner (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best music :

Sergey SHNUROV for the film Igry motylkov (Игры мотыльков), 2003, by Andrei PROSHKIN (Андрей ПРОШКИН)

Vladimir CHEKASIN for the film Igry motylkov (Игры мотыльков), 2003, by Andrei PROSHKIN (Андрей ПРОШКИН)

Best actress :

Polina AGREYEVA for the film Long Farewell (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Alla DEMIDOVA for the film The Tuner (Настройщик), 2004, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best actor :

Bogdan STUPKA for the film Our own (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Natalia SURKOVA for the film Our own (Свои), 2004, by Dmitry MESKHIEV (Дмитрий МЕСХИЕВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Boris KAMORZIN for the film Long Farewell (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Best first film :

Harvest Time (Время жатвы), 2004, by Marina RAZBEZHKINA (Марина РАЗБЕЖКИНА)

Best documentary :

In the Dark (В темноте), 2004, by Sergey DVORTSEVOY (Сергей ДВОРЦЕВОЙ)

Prize Miron CHERNEKO :

Sergey URSULIAK for the film Long Farewell (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)