Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 25 December 2005 -
http://www.kinopressa.ru/
Best Film Nominees
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
The Italian
The Italian, 2005

(Итальянец)


Andrei KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)

Andrei KRAVCHUK
The Sun
The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best First Film Nominees
9th Company
9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Dust
Dust, 2005

(Пыль)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)

Sergey LOBAN
First on the Moon
First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO

Best Director Nominees
First on the Moon
First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
The Sun
The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Screenplay Nominees
Dreaming of Space
Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
First on the Moon
First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
The Sun
The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Cinematography Nominees.
9th Company
9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Dreaming of Space
Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.

Best Set Decoration Nominees
Dreaming of Space
Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
First on the Moon
First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Garpastum
Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
The Sun
The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

Best Music Nominees
9th Company
9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
Sunduk predkov
Sunduk predkov, 2005

(Сундук предков)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)

Nurbek EGEN
The Sun
The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

 
Babysitter Required
Babysitter Required, 2005

(Требуется няня)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)

Larisa SADILOVA
Roots
Roots, 2005

(Бедные родственники)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)

Pavel LUNGIN
The Mountain of Gems
The Mountain of Gems, 2005

(Гора самоцветов)


Different Directors
( Разные режиссёры)

The Siege
The Siege, 2005

(Блокада)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
The State Counsellor
The State Counsellor, 2005

(Статский советник)


Philip YANKOVSKY
(Филипп ЯНКОВСКИЙ)

Philip YANKOVSKY

Awards

Best film :

The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best directing :

The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best Screenplay :

Aleksandr GONOROVSKY for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Ramil YAMALEYEV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Cinematography :

Oleg LUKICHEV for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Set Decoration :

Valery LUKINOV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Nikolay PAVLOV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best music :

Andrei SIGLE for the film The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best first film :

First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actress :

Marina ZUBANOVA for the film Babysitter Required (Требуется няня), 2005, by Larisa SADILOVA (Лариса САДИЛОВА)

Best actor :

Danila KOZLOVSKY for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Actress in a Supporting Role :

Oxana FANDERA for the film The State Counsellor (Статский советник), 2005, by Philip YANKOVSKY (Филипп ЯНКОВСКИЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey GARMASH for the film Roots (Бедные родственники), 2005, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Best documentary :

The Siege (Блокада), 2005, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best Animation film :

The Mountain of Gems (Гора самоцветов), 2005, by Different Directors ( Разные режиссёры)