30th Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 09 June 2019 - 16 June 2019
http://kinotavr.ru/ru
Catalogue / Каталог

Opening film
Odessa
Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY

Closing film
The French Man
The French Man, 2018

(Француз)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)

Andrei SMIRNOV

Main Competition
A Russian Youth
A Russian Youth, 2019

(Мальчик русский)


Aleksandr ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)

Aleksandr ZOLOTUKHIN
Another Woman
Another Woman, 2019

(Давай разведемся)


Anna PARMAS
(Анна ПАРМАС)

Anna PARMAS
Fidelity
Fidelity, 2019

(Верность)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Great Poetry
Great Poetry, 2019

(Большая поэзия)


Aleksandr LUNGIN
(Александр ЛУНГИН)

Aleksandr LUNGIN
High above
High above, 2019

(Выше неба)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS
Love them all
Love them all, 2019

(Люби их всех)


Mariya AGRANOVICH
(Мария АГРАНОВИЧ)

Mariya AGRANOVICH
Once in Trubchevsk
Once in Trubchevsk, 2019

(Однажды в Трубчевске)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)

Larisa SADILOVA
Petroleum
Petroleum, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)

Yusuf RAZYKOV
Sheena667
Sheena667, 2019

(Sheena667)


Grigori DOBRYGIN
(Григорий ДОБРЫГИН)

Grigori DOBRYGIN
The Bull
The Bull, 2019

(Бык)


Boris AKOPOV
(Борис АКОПОВ)

Boris AKOPOV
The Curator
The Curator, 2019

(Куратор)


Pyotr LEVCHENKO
(Пётр ЛЕВЧЕНКО)

Pyotr LEVCHENKO
The Imagined Wolf
The Imagined Wolf, 2019

(Мысленный волк)


Valeria GAI GERMANIKA
(Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Valeria GAI GERMANIKA
The Storm
The Storm, 2019

(Гроза)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
The Watchman
The Watchman, 2019

(Сторож)


Yuri BYKOV
(Юрий БЫКОВ)

Yuri BYKOV
Trinity
Trinity, 2019

(Троица)


Yan GE
(Ян ГЭ)

Yan GE

Short Film Competition
Bless you, 2019

(Будьте здоровы)


Ivan ZABAZHANOV
(Иван ЗАБАЖАНОВ)

Bolvanka
Bolvanka, 2019

(Болванка)


Nikita VLASSOV
(Никита ВЛАСОВ)

Complex Subject
Complex Subject, 2019

(Сложноподчиненное)


Olesia YAKOVLEVA
(Олеся ЯКОВЛЕВА)

Olesia YAKOVLEVA
Did you love him?, 2019

(Ты его любила?)


Yelena POLIAKOVA
(Елена ПОЛЯКОВА)

Yelena POLIAKOVA
Euthanasia
Euthanasia, 2019

(Эвтаназия)


Yelena BRODACH
(Елена БРОДАЧ)

Yelena BRODACH
Fuel
Fuel, 2019

(Топливо)


Mikhail ARKHIPOV
(Михаил АРХИПОВ)

Mikhail ARKHIPOV
He Pulls His Truck
He Pulls His Truck, 2019

(Он везёт свой грузовик)


Kirill PROSKURIN
(Кирилл ПРОСКУРИН)

Kirill PROSKURIN
He's Mine
He's Mine, 2019

(Он мой)


Vladislav RYTKOV
(Владислав РЫТКОВ)

I cry with you, 2019

(Плачу с вами)


Paulina ANDREEVA
(Паулина АНДРЕЕВА)

Paulina ANDREEVA
Maternity home
Maternity home, 2019

(Роддом)


Anna DEZHURKO
(Анна ДЕЖУРКО)

Anna DEZHURKO
Peaceful Life
Peaceful Life, 2019

(Мирная жизнь)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Ransom in 60 Seconds
Ransom in 60 Seconds, 2019

(Выкупить за 60 секунд)


Vadim VALIULLIN
(Вадим ВАЛИУЛЛИН)

Vadim VALIULLIN
Romance for horn
Romance for horn, 2019

(Романс для валторны)


Irina KIREEVA
(Ирина КИРЕЕВА)

Irina KIREEVA
The Cow
The Cow, 2019

(Корова)


Toma SELIVANOVA
(Тома СЕЛИВАНОВА)

Toma SELIVANOVA
The Golden City Stands
The Golden City Stands, 2019

(Есть город золотой)


Yevgeni SAGANDZHIEV
(Евгений САГАНДЖИЕВ)

Yevgeni SAGANDZHIEV
The Good Life
The Good Life, 2019

(Красиво жить)


Yaroslav LEBEDEV
(Ярослав ЛЕБЕДЕВ)

Yaroslav LEBEDEV
The Squid
The Squid, 2019

(Кальмар)


Lidia KONDRATIUK
(Лидия КОНДРАТЮК)

Lidia KONDRATIUK
The Unlucky Fellow, 2019

(Неудачник)


Roman TROFIMOV
(Роман ТРОФИМОВ)

Roman TROFIMOV
Think Positively!
Think Positively!, 2019

(Думай позитивно)


Irina KHODIUSH
(Ирина ХОДЮШ)

Irina KHODIUSH
Vanya
Vanya, 2019

(Ваня)


Alena RUBINSTEIN (Алена РУБИНШТЕЙН)

Yevgeniya YATSKINA (Евгения ЯЦКИНА)

Alena RUBINSTEIN
Void
Void, 2019

(Войд)


Daria GRATSEVICH
(Дарья ГРАЦЕВИЧ)

Daria GRATSEVICH
An historical mistake
An historical mistake, 2018

(Одна историческая ошибка)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

Mikhail MESTETSKY
e-fiance
e-fiance, 2018

(@Жених)


Yelizaveta STISHOVA
(Елизавета СТИШОВА)

Yelizaveta STISHOVA
Escape
Escape, 2018

(Бег)


Egor ISAYEV
(Егор ИСАЕВ)

Egor ISAYEV
Farewell
Farewell, 2018

(Прощание)


Mariya FOMINA
(Мария ФОМИНА)

Mariya FOMINA
The Interview
The Interview, 2018

(Интервью)


Ivan SOSNIN
(Иван СОСНИН)

Ivan SOSNIN

Cinema on the square
Billion
Billion, 2019

(Миллиард)


Roman PRYGUNOV
(Роман ПРЫГУНОВ)

Roman PRYGUNOV
It's Not Forever
It's Not Forever, 2019

(Это не навсегда)


Alena RUBINSTEIN (Алена РУБИНШТЕЙН)

Yevgeniya YATSKINA (Евгения ЯЦКИНА)

Alena RUBINSTEIN
Loud Connection
Loud Connection, 2019

(Громкая связь)


Aleksey NUZHNY
(Алексей НУЖНЫЙ)

Aleksey NUZHNY
Naughty Grandma 2
Naughty Grandma 2, 2019

(Бабушка лёгкого поведения 2. Престарелые мстители)


Marius WEISBERG
(Марюс ВАЙСБЕРГ)

Marius WEISBERG
The Balkan Line
The Balkan Line, 2019

(Балканский рубеж)


Andrei VOLGIN
(Андрей ВОЛГИН)

Andrei VOLGIN
The Mistresses
The Mistresses, 2019

(Любовницы)


Yelena KHAZANOVA / HAZANOV
(Елена ХАЗАНОВА)

Yelena KHAZANOVA / HAZANOV
Gogol. The Dreadful Revenge.
Gogol. The Dreadful Revenge., 2018

(Гоголь. Страшная месть)


Egor BARANOV
(Егор БАРАНОВ)

Egor BARANOV
Police Officer from Rublevka: New Year’s Mayhem
Police Officer from Rublevka: New Year’s Mayhem, 2018

(Полицейский с Рублёвки. Новогодний беспредел)


Ilya KULIKOV
(Илья КУЛИКОВ)

Ilya KULIKOV
T-34
T-34, 2018

(Т-34)


Aleksey SIDOROV
(Алексей СИДОРОВ)

Aleksey SIDOROV
The Sober Driver
The Sober Driver, 2018

(Трезвый водитель)


Rezo GIGINISHVILY
(Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)

Rezo GIGINISHVILY
Three Bogatyrs and the Heiress to the Throne
Three Bogatyrs and the Heiress to the Throne, 2018

(Три богатыря и Наследница престола)


Konstantin BRONZIT
(Константин БРОНЗИТ)

Konstantin BRONZIT
Yolki posledniye
Yolki posledniye, 2018

(Елки Последние)


Egor BARANOV (Егор БАРАНОВ)

Timur BEKMAMBETOV (Тимур БЕКМАМБЕТОВ)

Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Anna PARMAS
Asa
Asa, 1988

(Асса)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)

Sergey SOLOVYOV

Special event
Beanpole
Beanpole, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)

Kantemir BALAGOV

Retrospective
A WONDERFUL CENTURY
Scarecrow
Scarecrow, 2000

(Пугало)


Aleksandr KOTT
(Александр КОТТ)

Aleksandr KOTT
Reportazh s asfalta
Reportazh s asfalta, 1973

(Репортаж с асфальта)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)

Vadim ABDRASHITOV
The Jar
The Jar, 1971

(Кувшин)


Irakli KVIRIKADZE
(Ираклий КВИРИКАДЗЕ)

Irakli KVIRIKADZE
From Nothing to do
From Nothing to do, 1969

(От нечего делать)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)

Sergey SOLOVYOV
Zhenikh
Zhenikh, 1962

(Жиних)


Elem KLIMOV
(Элем КЛИМОВ)

Elem KLIMOV
The Boy and the Pidgeon
The Boy and the Pidgeon, 1961

(Мальчик и голубь)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY

Commentaries and bibliography

- Kinotavr Turns Thirty: Surprises, Growing Pains, and Adulteries Kinokultura, 2019
Awards

First prize :

The Bull (Бык), 2019, by Boris AKOPOV (Борис АКОПОВ)

Best Short Film :

Fuel (Топливо), 2019, by Mikhail ARKHIPOV (Михаил АРХИПОВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

A Russian Youth (Мальчик русский), 2019, by Aleksandr ZOLOTUKHIN (Александр ЗОЛОТУХИН)

Petroleum (Керосин), 2019, by Yusuf RAZYKOV (Юсуф РАЗЫКОВ)

Best first film :

Another Woman (Давай разведемся), 2019, by Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Best music :

The Imagined Wolf (Мысленный волк), 2019, by Valeria GAI GERMANIKA (Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Diploma :

Fidelity (Верность), 2019, by Nigina SAIFULLAEVA (Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Best Screenplay :

Another Woman (Давай разведемся), 2019, by Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Best Cinematography :

The Bull (Бык), 2019, by Boris AKOPOV (Борис АКОПОВ)

Best actress :

Viktoria TOLSTOGANOVA for the film High above (Выше неба), 2019, by Oxana KARAS (Оксана КАРАС)

Best actor :

Aleksandr_6 KUZNETSOV for the film Great Poetry (Большая поэзия), 2019, by Aleksandr LUNGIN (Александр ЛУНГИН)

Prix de la mise en scène :

Great Poetry (Большая поэзия), 2019, by Aleksandr LUNGIN (Александр ЛУНГИН)


Sergey SOLOVYOV : Special Prize