32nd "NIKA" Prizes
For 2018
Moscow (Russia) - 30 March 2019 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Dovlatov
Dovlatov, 2018

(Довлатов)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
The Story of an appointment
The Story of an appointment, 2017

(История одного назначения)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Best Documentary Nominees
Alexander Galich
Alexander Galich, 2018

(Александр Галич. Навсегда отстегните ремни)


Yelena YAKOVICH
(Елена ЯКОВИЧ)

Yelena YAKOVICH
Parajanov Tarkovsky Antinenko. Light and Shadow
Parajanov Tarkovsky Antinenko. Light and Shadow, 2018

(Параджанов Тарковский Антипенко. Светотени)


Andrei OSIPOV
(Андрей ОСИПОВ)

Andrei OSIPOV
White mama
White mama, 2018

(Белая мама)


Yevgeniya OSTANINA (Евгения ОСТАНИНА)

Zosya RODKEVICH (Зося РОДКЕВИЧ)

Zosya RODKEVICH

Best Animation Film Nominees
Hoffmaniade
Hoffmaniade, 2018

(Гофманиада)


Stanislav_2 SOKOLOV
(Станислав_2 СОКОЛОВ)

Stanislav_2 SOKOLOV
Mitia's love
Mitia's love, 2018

(Митина любовь)


Svetlana FILIPPOVA
(Светлана ФИЛИППОВА)

Svetlana FILIPPOVA
Rezo
Rezo, 2017

(Знаешь, мама, где я был?)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)

Levan GABRIADZE

Best Director Nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Dovlatov
Dovlatov, 2018

(Довлатов)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV

Best Screenplay Nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
The Story of an appointment
The Story of an appointment, 2017

(История одного назначения)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Best Cinematography Nominees.
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
Van Goghs
Van Goghs, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)

Sergey LIVNEV

Best Sound Nominees
Acid
Acid, 2018

(Кислота)


Aleksandr GORCHILIN
(Александр ГОРЧИЛИН)

Aleksandr GORCHILIN
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV

Best Music Nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
Van Goghs
Van Goghs, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)

Sergey LIVNEV

Best Set Decoration Nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Dovlatov
Dovlatov, 2018

(Довлатов)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)

Aleksey GERMAN jr.
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV

Best Actor Nominees
Core of the world
Core of the world, 2018

(Сердце мира)


Natalya MESHCHANINOVA
(Наталия МЕЩАНИНОВА)

Natalya MESHCHANINOVA
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Van Goghs
Van Goghs, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)

Sergey LIVNEV

Best Actress Nominees
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV

Nominees for the discovery of the year
Acid
Acid, 2018

(Кислота)


Aleksandr GORCHILIN
(Александр ГОРЧИЛИН)

Aleksandr GORCHILIN

Other Nominees
Crystal Swan
Crystal Swan, 2018

(Хрусталь)


Daria ZHUK
(Дарья ЖУК)

Daria ZHUK

Awards

Best directing :

Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best film :

Anna's war (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Screenplay :

The Story of an appointment (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Best actor :

Aleksey SEREBRIAKOV for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Yevgeni TSYGANOV for the film The Man Who Surprised Everyone (Человек, который удивил всех), 2018, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Yuri KUZNETSOV for the film The Man Who Surprised Everyone (Человек, который удивил всех), 2018, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best actress :

Marta KOZLOVA for the film Anna's war (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Actress in a Supporting Role :

Yelena KORENEVA for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best Cinematography :

Yuri KLIMENKO for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best Sound :

Boris VOYT for the film Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Discovery of the year :

Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Animation film :

Rezo (Знаешь, мама, где я был?), 2017, by Levan GABRIADZE (Леван ГАБРИАДЗЕ)

Best documentary :

Parajanov Tarkovsky Antinenko. Light and Shadow (Параджанов Тарковский Антипенко. Светотени), 2018, by Andrei OSIPOV (Андрей ОСИПОВ)

Best music :

Aleksey SERGUNIN for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best Set Decoration :

Dovlatov (Довлатов), 2018, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)