Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Prix pour 2018
Moscow (Russia) - 14 January 2019 -
http://www.kinopressa.ru/
 
Anna's war
Anna's war, 2018

(Война Анны)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Aquarela
Aquarela, 2018

(Акварель)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
Call Di Capprio !
Call Di Capprio !, 2018

(Звони́те ДиКа́прио!)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)

Zhora KRYZHOVNIKOV
Core of the world
Core of the world, 2018

(Сердце мира)


Natalya MESHCHANINOVA
(Наталия МЕЩАНИНОВА)

Natalya MESHCHANINOVA
Crystal Swan
Crystal Swan, 2018

(Хрусталь)


Daria ZHUK
(Дарья ЖУК)

Daria ZHUK
Mitia's love
Mitia's love, 2018

(Митина любовь)


Svetlana FILIPPOVA
(Светлана ФИЛИППОВА)

Svetlana FILIPPOVA
Summer
Summer, 2018

(Лето)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Kirill SEREBRENNIKOV
The Man Who Surprised Everyone
The Man Who Surprised Everyone, 2018

(Человек, который удивил всех)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Aleksey CHUPOV
Van Goghs
Van Goghs, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)

Sergey LIVNEV
The Story of an appointment
The Story of an appointment, 2017

(История одного назначения)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Awards

Best film :

Anna's war (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best directing :

Kirill SEREBRENNIKOV for the film Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Screenplay :

Avdotya SMIRNOVA for the film The Story of an appointment (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Anna PARMAS for the film The Story of an appointment (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Pavel BASINSKY for the film The Story of an appointment (История одного назначения), 2017, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Best Cinematography :

Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film Anna's war (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Set Decoration :

Andrei PONKRATOV for the film Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best music :

Roman BILYK / ZVER for the film Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

German OSIPOV for the film Summer (Лето), 2018, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Leonid DESIATNIKOV for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Aleksey SERGUNIN for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best actress :

Marta KOZLOVA for the film Anna's war (Война Анны), 2018, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actor :

Yevgeni TSYGANOV for the film The Man Who Surprised Everyone (Человек, который удивил всех), 2018, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Yelena KORENEVA for the film Van Goghs (Ван Гоги), 2018, by Sergey LIVNEV (Сергей ЛИВНЕВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Dmitry PODNOZOV for the film Core of the world (Сердце мира), 2018, by Natalya MESHCHANINOVA (Наталия МЕЩАНИНОВА)

Best first film :

Crystal Swan (Хрусталь), 2018, by Daria ZHUK (Дарья ЖУК)

Best documentary :

Aquarela (Акварель), 2018, by Viktor KOSSAKOVSKY (Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Best Animation film :

Mitia's love (Митина любовь), 2018, by Svetlana FILIPPOVA (Светлана ФИЛИППОВА)

Best Serial :

Call Di Capprio ! (Звони́те ДиКа́прио!), 2018, by Zhora KRYZHOVNIKOV (Жора КРЫЖОВНИКОВ)