18th Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 03 June 2007 - 11 June 2007
http://kinotavr.ru/ru
Catalogue / Каталог

Opening film
Gloss / Gloss : The Director's Cut, 2007

(Глянец)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY

Closing film
The Banishment
The Banishment, 2006

(Изгнание)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Full-length film competition
Best of Times
Best of Times, 2007

(Лучшее время года)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)

Svetlana PROSKURINA
Cruelty
Cruelty, 2007

(Жестокость)


Marina LUBAKOVA
(Марина ЛЮБАКОВА)

Marina LUBAKOVA
Freight 200 / Cargo 200
Freight 200 / Cargo 200, 2007

(Груз 200)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
Infante's birthday
Infante's birthday, 2007

(День рождения инфанты)


Valeria GAI GERMANIKA
(Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Valeria GAI GERMANIKA
Inspiring
Inspiring, 2007

(Натурщица)


Tatyana VORONETSKAIA
(Татьяна ВОРОНЕЦКАЯ)

Tatyana VORONETSKAIA
Inzeyen - Sweet Delight / Inzeen - raspberry
Inzeyen - Sweet Delight / Inzeen - raspberry, 2007

(Инзеень - малина)


Vladimir SIVKOV
(Владимир СИВКОВ)

Vladimir SIVKOV
Kuka
Kuka, 2007

(Кука)


Yaroslav CHEVAZHEVSKY
(Ярослав ЧЕВАЖЕВСКИЙ)

Yaroslav CHEVAZHEVSKY
Mermaid
Mermaid, 2007

(Русалка)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN
Soar
Soar, 2007

(Отрыв)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE
The Hard-Hearted
The Hard-Hearted, 2007

(Кремень)


Aleksey MIZGIRYOV
(Алексей МИЗГИРЕВ)

Aleksey MIZGIRYOV
The Hollow
The Hollow, 2007

(Яр)


Marina RAZBEZHKINA
(Марина РАЗБЕЖКИНА)

Marina RAZBEZHKINA
Two in one
Two in one, 2007

(Два в одном)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA
Vice
Vice, 2007

(Тиски)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Simple Things
Simple Things, 2006

(Простые вещи)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Aleksey POPOGREBSKY

Short Film Competition
Koza, 2008

(Коза)


Igor VOLOSHIN
(Игорь ВОЛОШИН)

Igor VOLOSHIN
He's gone
He's gone, 2007

(Уехал)


Valeria GAI GERMANIKA (Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Boris KHLEBNIKOV (Борис ХЛЕБНИКОВ)

Boris KHLEBNIKOV
Moscow
Moscow, 2007

(Москва)


Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Dmitry MAMULIA (Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA
Stone People
Stone People, 2007

(Люди из камня)


Leonid RYBAKOV
(Леонид РЫБАКОВ)

Leonid RYBAKOV
Foolish Girl
Foolish Girl, 2006

(Девочка-дура)


Zoya KIREYEVA
(Зоя КИРЕЕВА)

Zoya KIREYEVA
Sherlok Holms et Doktor Vatson
Sherlok Holms et Doktor Vatson, 2005

(Шерлок Холмс и доктор Ватсон)


Nikolay BUBNOV
(Николай БУБНОВ)

The Shipka heroes
The Shipka heroes, 1954

(Герои Шипки)


Sergey VASILIEV
(Сергей ВАСИЛЬЕВ)

Sergey VASILIEV

Summer Euphoria
Falling Into Heaven
Falling Into Heaven, 2007

(Падение в небеса)


Natalia MITROSHINA
(Наталья МИТРОШИНА)

Natalia MITROSHINA
Good Bye, Southern City
Good Bye, Southern City, 2006

(Прощай, южный город)


Oleg SAFARALIEV
(Олег САФАРАЛИЕВ)

Oleg SAFARALIEV
The Swallows Have Arrived
The Swallows Have Arrived, 2006

(Ласточки прилетели)


Aslan GALAZOV
(Аслан ГАЛАЗОВ)

Aslan GALAZOV
Wind-Man
Wind-Man, 2006

(Человек-ветер)


Khuat AKHMETOV
(Хуат АХМЕТОВ)

Khuat AKHMETOV
Wolf
Wolf, 2006

(Волк)


Aleksandr BASHIROV (Александр БАШИРОВ)

Tamás TOTH (Томаш ТОТ)

Tamás TOTH

Cinema on the square
Awaiting The Miracle
Awaiting The Miracle, 2007

(В ожидании чуда)


Yevgeni BEDAREV
(Евгений БЕДАРЕВ)

Yevgeni BEDAREV
Contagion
Contagion, 2007

(Параграф 78)


Mikhail KHLEBORODOV
(Михаил ХЛЕБОРОДОВ)

Mikhail KHLEBORODOV
Daring Days
Daring Days, 2007

(Дерзкие дни)


Ruslan BALTSER
(Руслан БАЛЬТЦЕР)

Ruslan BALTSER
Gagarin's Grandson
Gagarin's Grandson, 2007

(Внук Гагарина)


Tamara VLADIMIRTSEVA (Тамара ВЛАДИМИРЦЕВА)

Andrei PANIN (Андрей ПАНИН)

Andrei PANIN
I Stay
I Stay, 2007

(Я остаюсь)


Karen OGANESYAN
(Карен ОГАНЕСЯН)

Karen OGANESYAN
Lovey-Dovey
Lovey-Dovey, 2007

(Любовь-Морковь)


Aleksandr STRIZHENOV
(Александр СТРИЖЕНОВ)

Aleksandr STRIZHENOV
Nevalyashka / Tumbler Toy
Nevalyashka / Tumbler Toy, 2007

(Неваляшка)


Roman KACHANOV jr.
(Роман КАЧАНОВ мл.)

Roman KACHANOV jr.
One Love In A Million
One Love In A Million, 2007

(Одна любовь на миллион)


Vladimir SHCHEGOLKOV
(Владимир ЩЕГОЛЬКОВ)

Vladimir SHCHEGOLKOV
Paragraf 78. Film vtoroy
Paragraf 78. Film vtoroy, 2007

(Параграф 78. фильм второй)


Mikhail KHLEBORODOV
(Михаил ХЛЕБОРОДОВ)

Mikhail KHLEBORODOV
Pirates of the Caribbean: At World's End
Pirates of the Caribbean: At World's End, 2007

(Пираты Карибского моря : на краю света)


Gore VERBINSKI
(Гор ВЕРБИНСКИЙ)

Gore VERBINSKI
The Guide-Dog
The Guide-Dog, 2007

(Поводырь)


Aleksandr KHVAN
(Александр ХВАН)

Aleksandr KHVAN
Heat
Heat, 2006

(Жара)


Rezo GIGINISHVILY
(Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)

Rezo GIGINISHVILY
Life By Surprise
Life By Surprise, 2006

(Жизнь врасплох)


Aleksandr BRUNKOVSKY
(Александр БРУНЬКОВСКИЙ)

Aleksandr BRUNKOVSKY
Wolfhound
Wolfhound, 2006

(Волкодав из рода Серых Псов)


Nikolay LEBEDEV
(Николай ЛЕБЕДЕВ)

Nikolay LEBEDEV

The Magnificent seven
Spinning inside the Ring Road
Spinning inside the Ring Road, 2006

(Кружение в пределах кольцевой)


Ramil SALAKHUTDINOV
(Рамиль САЛАХУТДИНОВ)

Ramil SALAKHUTDINOV
Long Farewell
Long Farewell, 2004

(Долгое прощание)


Sergey URSULIAK
(Сергей УРСУЛЯК)

Sergey URSULIAK
Mechanical Suite
Mechanical Suite, 2001

(Механическая сюита)


Dmitry MESKHIEV
(Дмитрий МЕСХИЕВ)

Dmitry MESKHIEV
The gentle age
The gentle age, 2000

(Нежный возраст)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)

Sergey SOLOVYOV
8 1/2 dollarov / Vosem s polovinoy dollarov
8 1/2 dollarov / Vosem s polovinoy dollarov, 1999

(8 1/2 долларов / Восемь с половиной долларов)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
The Iron Heel of Oligarchy
The Iron Heel of Oligarchy, 1998

(Железная Пята Олигархии)


Aleksandr BASHIROV
(Александр БАШИРОВ)

Aleksandr BASHIROV

Special event
Alexandra
Alexandra, 2007

(Александра)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV

1908-1957 : best 25 films
The Cranes Are Flying
The Cranes Are Flying, 1957

(Летят журавли)


Mikhail KALATOZOV
(Михаил КАЛАТОЗОВ)

Mikhail KALATOZOV
Spring on Zarechnaya Street
Spring on Zarechnaya Street, 1956

(Весна на Заречной улице)


Marlen KHUTSIEV
(Марлен ХУЦИЕВ)

Marlen KHUTSIEV
The Carnival Night
The Carnival Night, 1956

(Карнавальная ночь)


Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)

Eldar RIAZANOV
The Forty First
The Forty First, 1956

(Сорок первый)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)

Grigori CHUKHRAY
Cinderella
Cinderella, 1947

(Золушка)


Nadezhda KOSHEVEROVA (Надежда КОШЕВЕРОВА)

Mikhail SHAPIRO (Михаил ШАПИРО)

Mikhail SHAPIRO
Ivan the Terrible, Part two
Ivan the Terrible, Part two, 1945

(Иван Грозный (2-я серия))


Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)

Sergey EISENSTEIN
Ivan the Terrible, Part One
Ivan the Terrible, Part One, 1944

(Иван Грозный (1-я серия))


Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)

Sergey EISENSTEIN
Mashenka
Mashenka, 1942

(Машенька)


Yuli RAIZMAN
(Юлий РАЙЗМАН)

Yuli RAIZMAN
Dream
Dream, 1941

(Мечта)


Mikhail ROMM
(Михаил РОММ)

Mikhail ROMM
Alexander Nevsky
Alexander Nevsky, 1938

(Александр Невский)


Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)

Sergey EISENSTEIN
A Severe Young Man
A Severe Young Man, 1936

(Строгий юноша)


Abram ROOM
(Абрам РООМ)

Abram ROOM
Chapayev
Chapayev, 1934

(Чапаев)


Sergey VASILIEV (Сергей ВАСИЛЬЕВ)

Georgi VASILYEV (Георгий ВАСИЛЬЕВ)

Georgi VASILYEV
Happiness / Money-Grubbers
Happiness / Money-Grubbers, 1934

(Счастье)


Aleksandr MEDVEDKIN
(Александр МЕДВЕДКИН)

Aleksandr MEDVEDKIN
Maxim's youth
Maxim's youth, 1934

(Юность Максима)


Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)

Leonid TRAUBERG (Леонид ТРАУБЕРГ)

Leonid TRAUBERG
The Merry Fellows / Moscow Laughs : Jolly Fellows
The Merry Fellows / Moscow Laughs : Jolly Fellows, 1934

(Веселые ребята)


Grigori ALEXANDROV
(Григорий АЛЕКСАНДРОВ)

Grigori ALEXANDROV
Outskirts
Outskirts, 1933

(Окраина)


Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)

Boris BARNET
Road to Life
Road to Life, 1931

(Путевка в жизнь)


Nikolay EKK
(Николай ЭКК)

Nikolay EKK
Fragment of an Empire
Fragment of an Empire, 1929

(Обломок империи)


Friedrich ERMLER
(Фридрих ЭРМЛЕР)

Friedrich ERMLER
Chingiz-Khan’s Descendant / Heir of Ghengis Khan
Chingiz-Khan’s Descendant / Heir of Ghengis Khan, 1928

(Потомок Чингис-Хана)


Vsevolod PUDOVKIN
(Всеволод ПУДОВКИН)

Vsevolod PUDOVKIN
The House on Trubnaya
The House on Trubnaya, 1928

(Дом на Трубной)


Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)

Boris BARNET
Bed and Sofa
Bed and Sofa, 1927

(Третья Мещанская)


Abram ROOM
(Абрам РООМ)

Abram ROOM
By the Law
By the Law, 1926

(По закону)


Lev KULESHOV
(Лев КУЛЕШОВ)

Lev KULESHOV
The Cloak / The Overcoat
The Cloak / The Overcoat, 1926

(Шинель)


Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)

Leonid TRAUBERG (Леонид ТРАУБЕРГ)

Leonid TRAUBERG
Battleship Potemkin («1905»)
Battleship Potemkin («1905»), 1925

(Броненосец «Потемкин»)


Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)

Sergey EISENSTEIN
Strike
Strike, 1924

(Стачка)


Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)

Sergey EISENSTEIN
Father Sergius
Father Sergius, 1917

(Отец Сергий)


Yakov PROTAZANOV
(Яков ПРОТАЗАНОВ)

Yakov PROTAZANOV

Other films
Courts métrages
14:02 de Konstantin Statski (Константин СТАТСКИЙ)
9:00 Baiser / Potseluy (Поцелуй) de Filipp KORCHOUNOV ( Филипп КОРШУНОВ)
Au galop à travers l’Europe / Galopom po Evropam (Галопом по Европам) de Igor MOROZOV ( Игорь МОРОЗОВ)
Le jour des savoirs / Den znaniy (День знаний) de Mikhaïl TROFIMENKO (Михаил ТРОФИМЕНКО)
Les Enfants d’Adam (Дети Адама) de Gueorgui PARADJANOV ( Георгий ПАРАДЖАНОВ)
Deen-Drive (Дзэн-Драйв) de Viatcheslav LAVROV (Вячеслав ЛАВРОВ)
Une autre Moscou / Drugya Moskva (Другая Москва) de Omari ZVERKOV (Омари ЗВЕРКОВ)
Le Coup de sonnette (Звонок) de Irina KORJAN (Ирина КОРЖАН)
L’Idiot (Идиот) de Youlia PANASSENKO (Юлия ПАНАСЕНКО) et Svetlana STRELNIKOVA (Светлана СТРЕЛЬНИКОВА)
La Chèvre / Koza (Коза) de Igor VOLOCHINE (Игорь ВОЛОШИН)
Kolobok (Колобок) de Vlad BARBE (Влад БАРБЭ)
Berceuse / Kolybelnaya (Колыбельная) de Ksenia PETROUKHINA (Ксения ПЕТРУХИНА)
Kryski i kniga (Крыски и книга) de Natalia NILOVA (Наталья НИЛОВА)
Mars 1943 / Mart 1943 (Март 1943) de Viatcheslav KLEVTSOV (Вячеслав КЛЕВЦОВ)
Un / Odin (Один) de Aleksendr REOUTSKI (Алексендр РЕУЦКИЙ)
Cinq minutes / Piat minut (Пять минут) de Konstantin IVANOV (Константин ИВАНОВ)
Conte raconté en une nuit / Skazka Rasskazannaya na noch (Сказка, Рассказанная на ноч) de Olga GORODETSKAIA (Ольга Городецкая)
Le Violoniste Skripatch (Скрипач) de Sergueï LITOVETS (Сергей ЛИТОВЕЦ)
Expresso (Эспрессо) de Natalia VOLKOVA (Наталья Волкова) et Youri ARABOV (Юрий АРАБОВ)

Documentaires :
Alle-Op (Алле-Оп), 2007, de Sergueï ZINOVIEV (Сергей ЗИНОВЬЕВ)
Artel (Артель), 2006 de Sergueï LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)
Une autre vie / Drugaya zhizn (Другая Жизнь), 2007, de Vladimir EISNER (Владимир ЭЙСНЕР)
Autres Russes / Drugie Russkie (Другие Русские), 2007, de Maïram YOUSSOUPOVA (Майрам ЮСУПОВА)
Il était une fois chez grand-père ... / Zhil byl u dedushki (Жил был у дедушки…), 2007, de Sergueï BOSSENKO
Lionin Kon i Liona (Лёнин Конь и Лёня), 2007, de Iossif TRAKHTENGUERTS (Иосиф ТРАХТЕНГЕРЦ)
Ostavnoy Uchitel (Отставной Учитель), 2006, de Vadim TSALIKOV (Вадим ЦАЛИКОВ)
Lundi / Ponedelnik (Понедельник), 2007, de Tatiana SKABART (Татьяна СКАБАРТ)
Romans Nadira (Романс Надира), 2007, de Valeri BALAIAN (Валерий БАЛАЯН)
Rossosh ... Ragtime ... (Россошь…Регтайм…), 2006, de Poulat AKHMATOV (Пулат АХМАТОВ)
Tango pour Ek / Tango dlya Ek (Танго Для Зк), 2006, de Rachit DAVLETCHINE (Рашит ДАВЛЕТШИН)
Embrasse-moi plus fort / Tseluy menya krepche (Целуй Меня Крепче), 2007, de Alina ROUDNITSKAIA (Алина РУДНИЦКАЯ)
Yaptik-Khese (Яптик-Хэсе), 2006, de Edgar BARTENEV (Эдгар БАРТЕНЕВ)

Kinoteatr.doc : Six, avec les enfants (А с детьми - шестеро), 2005, de Sacha MALININE (Саша МАЛИНИН)
Le Démon / Bes (Бес), 2007 de Aleksandr MALININE (Александр МАЛИНИН)
Guer (Гер), 2006, de Alekseï KLIOUKINE (Алексей КЛЮКИН)
L'Arche (Ковчег), 2007, de Elena DEMIDOVA (Елена ДЕМИДОВА)
Liouba / Liouba (Люба), 2006, Elena SIDELNIKOVA (Елена СИДЕЛЬНИКОВА)
Les Garçons (Мальчики), 2007, de Valeria GAI GUERMANIKA (Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)
Nikita et Nikita (Никита и Никита), 2006, de Maria TIOULIAEVA (Мария ТЮЛЯЕВА)
Poussière (Пыль), 2005, de Sergueï LOBAN (Сергей ЛОБАН)
Le Triomphe de la douleur / Triumf boli (Триумф боли), 2006, de Darya BASSALAEVA (Дарья БАСАЛАЕВА)

Anthologie du cinéma, cycle documentaire :
8e film : "Fleur de pierre" (1944-1956) / 8-й фильм "Каменный цветок" (1944-1956)
9e film : "Les Enfants des autres" (1955-1963) / 9-й фильм "Чужие дети" (1955-1963)
Réalisateur : Marianna KIREEVA (Режиссер Марианна КИРЕЕВА), 2006

Tables rondes et séminaires (Круглые столы и семинары)


Le métier de scénariste dans le cinéma russe : crise du métier ou crise de l’industrie ? (Российская кинодраматургия: кризис профессии или кризис индустрии ?)

Existe-t-il en Russie un cinéma actuel ? (Есть ли в России актуальное кино ?) Modérateur : Andrei Plakhov, critique du film, Président de FIPRESCI

Pitching : présentation de nouveaux projets de jeunes producteurs russes

Séminaire : La publicité dans le cinéma, commande du vol (Kинореклама : управление полетом)



Commentaries and bibliography

- Le métier de scénariste dans le cinéma russe : crise du métier ou crise de l’industrie ? Kinotavr, 2007
Awards

Best film :

Simple Things (Простые вещи), 2006, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best first film :

The Hard-Hearted (Кремень), 2007, by Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)

Best directing :

Simple Things (Простые вещи), 2006, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Screenplay :

Aleksey MIZGIRYOV for the film The Hard-Hearted (Кремень), 2007, by Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)

Best music :

Anton SILAYEV for the film The Hollow (Яр), 2007, by Marina RAZBEZHKINA (Марина РАЗБЕЖКИНА)

Best actress :

Mariya SHALAYEVA for the film Mermaid (Русалка), 2007, by Anna MELIKIAN (Анна МЕЛИКЯН)

Best actor :

Sergey PUSKEPALIS for the film Simple Things (Простые вещи), 2006, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Short Film :

Koza (Коза), 2008, by Igor VOLOSHIN (Игорь ВОЛОШИН)

Diploma :

Moscow (Москва), 2007, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ), Dmitry MAMULIA (Дмитрий МАМУЛИЯ)