"NIKA" Prizes
For 1997
Moscow (Russia) - 31 December 1997 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film nominees
Brother
Brother, 1997

(Брат)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
The Dancer’s Time
The Dancer’s Time, 1997

(Время танцора)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)

Vadim ABDRASHITOV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY

Best Documentary Nominees
Bozhestvennaya Zhizel
Bozhestvennaya Zhizel, 1997

(Божественная Жизель)


Maya MERKEL
(Майя МЕРКЕЛЬ)

Maya MERKEL
Vozhdi
Vozhdi, 1997

(Вожди)


Galina YEVTUSHENKO
(Галина ЕВТУШЕНКО)

Galina YEVTUSHENKO
Wednesday 19.07.1961
Wednesday 19.07.1961, 1997

(Среда 19.07.1961)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
Zri v koren, 1997

(Зри в корень)


Vladimir GERCHIKOV
(Владимир ГЕРЧИКОВ)

Vladimir GERCHIKOV

Best Animation Film Nominees
A Long Voyage
A Long Voyage, 1998

(Долгое путешествие)


Andrei KHRZHANOVSKY
(Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)

Andrei KHRZHANOVSKY
A Magic Painbrush
A Magic Painbrush, 1997

(Волшебная кисточка)


Valery UGAROV
(Валерий УГАРОВ)

Valery UGAROV
The Night Before Christmas
The Night Before Christmas, 1997

(Ночь перед рождеством)


Yekaterina MIKHAILOVA
(Екатерина МИХАЙЛОВА)

Yekaterina MIKHAILOVA

Best Director Nominees
In that Country
In that Country, 1997

(В той стране)


Lidia BOBROVA
(Лидия БОБРОВА)

Lidia BOBROVA
The Dancer’s Time
The Dancer’s Time, 1997

(Время танцора)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)

Vadim ABDRASHITOV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY

Best Screenplay Nominees
In that Country
In that Country, 1997

(В той стране)


Lidia BOBROVA
(Лидия БОБРОВА)

Lidia BOBROVA
The Dancer’s Time
The Dancer’s Time, 1997

(Время танцора)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)

Vadim ABDRASHITOV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY

Best Cinematography Nominees.
Malenkaya printsessa
Malenkaya printsessa, 1997

(Маленькая принцесса)


Vladimir GRAMMATIKOV
(Владимир ГРАММАТИКОВ)

Vladimir GRAMMATIKOV
Mother and Son
Mother and Son, 1997

(Мать и сын)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY
Three Stories
Three Stories, 1997

(Три истории)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Music Nominees
Don Quixote comes back
Don Quixote comes back, 1997

(Дон Кихот возвращается)


Oleg GRIGOROVICH (Олег ГРИГОРОВИЧ)

Vasili LIVANOV (Василий ЛИВАНОВ)

Vasili LIVANOV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY
Tsarevich Alexei
Tsarevich Alexei, 1997

(Царевич Алексей)


Vitali MELNIKOV
(Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Vitali MELNIKOV

Best Set Decoration Nominees
Malenkaya printsessa
Malenkaya printsessa, 1997

(Маленькая принцесса)


Vladimir GRAMMATIKOV
(Владимир ГРАММАТИКОВ)

Vladimir GRAMMATIKOV
The Thief
The Thief, 1997

(Вор)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)

Pavel CHUKHRAY
Tsarevich Alexei
Tsarevich Alexei, 1997

(Царевич Алексей)


Vitali MELNIKOV
(Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Vitali MELNIKOV

Awards

Best feature film :

The Thief (Вор), 1997, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best documentary :

Wednesday 19.07.1961 (Среда 19.07.1961), 1997, by Viktor KOSSAKOVSKY (Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Best Animation film :

A Long Voyage (Долгое путешествие), 1998, by Andrei KHRZHANOVSKY (Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)

Best directing :

The Thief (Вор), 1997, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best Screenplay :

Aleksandr MINDADZE for the film The Dancer’s Time (Время танцора), 1997, by Vadim ABDRASHITOV (Вадим АБДРАШИТОВ)

Best Cinematography :

Aleksandr ANTIPENKO for the film Malenkaya printsessa (Маленькая принцесса), 1997, by Vladimir GRAMMATIKOV (Владимир ГРАММАТИКОВ)

Best music :

Vladimir DASHKEVICH for the film The Thief (Вор), 1997, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best Set Decoration :

Sergey KOKOVKIN for the film Tsarevich Alexei (Царевич Алексей), 1997, by Vitali MELNIKOV (Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Valery YURKEVICH for the film Tsarevich Alexei (Царевич Алексей), 1997, by Vitali MELNIKOV (Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Best actor :

Vladimir MASHKOV for the film The Thief (Вор), 1997, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best actress :

Yekaterina REDNIKOVA for the film The Thief (Вор), 1997, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Zurab KIPSHIDZE for the film The Dancer’s Time (Время танцора), 1997, by Vadim ABDRASHITOV (Вадим АБДРАШИТОВ)


Marina LADYNINA : Prize of Honour