"NIKA" Prizes
For 1998
Moscow (Russia) - 31 December 1998 -
http://kino-nika.com/
Page under construction
Best Feature Film nominees
Land of the deaf
Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Of Freaks And Men
Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
The Day of the Full Moon
The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Totalitarnyy roman
Totalitarnyy roman, 1998

(Тоталитарный роман)


Vyacheslav SOROKIN
(Вячеслав СОРОКИН)

Vyacheslav SOROKIN

Best Documentary Nominees
Ivan Mozhukhin or the Carnival Child
Ivan Mozhukhin or the Carnival Child, 1998

(Иван Мозжухин, или Дитя карнавала)


Galina DOLMATOVSKAYA
(Галина ДОЛМАТОВСКАЯ)

Galina DOLMATOVSKAYA
Pavel i Lyalya
Pavel i Lyalya, 1998

(Павел и Ляля)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
Damned and Forgotten
Damned and Forgotten, 1997

(Прокляты и забыты)


Inna VANEYEVA (Инна ВАНЕЕВА)

Sergey GOVORUKHIN (Сергей ГОВОРУХИН)

Sergey GOVORUKHIN

Best Animation Film Nominees
Gone with the wind
Gone with the wind, 1998

(Унесенные ветром)


Aleksandr TATARSKY
(Александр ТАТАРСКИЙ)

Aleksandr TATARSKY
Moby Dick
Moby Dick, 1998

(Моби Дик)


Natalia ORLOVA
(Наталья ОРЛОВА)

Natalia ORLOVA
Choo Choo
Choo Choo, 1997

(Чуча)


Garri BARDIN
(Гарри БАРДИН)

Garri BARDIN

Best Director Nominees
In a Busy Place
In a Busy Place, 1998

(На бойком месте)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)

Aleksey SAKHAROV
Land of the deaf
Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
Of Freaks And Men
Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
The Day of the Full Moon
The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Brigands-Chapter VII
Brigands-Chapter VII, 1996

(Разбойники. Глава VII)


Otar IOSSELIANI
(Отар ИОСЕЛИАНИ)

Otar IOSSELIANI

Best Screenplay Nominees
Calendula blossoms
Calendula blossoms, 1998

(Цветы календулы)


Sergey SNEZHKIN
(Сергей СНЕЖКИН)

Sergey SNEZHKIN
Outskirts
Outskirts, 1998

(Окраина)


Pyotr LUTSIK
(Пётр ЛУЦИК)

Pyotr LUTSIK
The Day of the Full Moon
The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Totalitarnyy roman
Totalitarnyy roman, 1998

(Тоталитарный роман)


Vyacheslav SOROKIN
(Вячеслав СОРОКИН)

Vyacheslav SOROKIN

Best Cinematography Nominees.
Igra v brasletakh
Igra v brasletakh, 1998

(Игра в браслетах)


Nikita KHUBOV
(Никита ХУБОВ)

Nikita KHUBOV
Mu-Mu
Mu-Mu, 1998

(Му-Му)


Yuri GRYMOV
(Юрий ГРЫМОВ)

Yuri GRYMOV
Of Freaks And Men
Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
The Day of the Full Moon
The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV

Best Music Nominees
In a Busy Place
In a Busy Place, 1998

(На бойком месте)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)

Aleksey SAKHAROV
Land of the deaf
Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
The Circus Burned Down, And The Clowns Dispersed
The Circus Burned Down, And The Clowns Dispersed, 1997

(Цирк сгорел и клоуны разбежались)


Vladimir BORTKO
(Владимир БОРТКО)

Vladimir BORTKO

Best Set Decoration Nominees
Calendula blossoms
Calendula blossoms, 1998

(Цветы календулы)


Sergey SNEZHKIN
(Сергей СНЕЖКИН)

Sergey SNEZHKIN
Of Freaks And Men
Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
The Day of the Full Moon
The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV

Other Nominees
Khochu v tyurmu
Khochu v tyurmu, 1998

(Хочу в тюрьму)


Alla SURIKOVA
(Алла СУРИКОВА)

Alla SURIKOVA

Awards

Best feature film :

Of Freaks And Men (Про уродов и людей), 1998, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best documentary :

Damned and Forgotten (Прокляты и забыты), 1997, by Inna VANEYEVA (Инна ВАНЕЕВА), Sergey GOVORUKHIN (Сергей ГОВОРУХИН)

Best Animation film :

Choo Choo (Чуча), 1997, by Garri BARDIN (Гарри БАРДИН)

Best directing :

Of Freaks And Men (Про уродов и людей), 1998, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best Screenplay :

Aleksandr BORODIANSKY for the film The Day of the Full Moon (День полнолуния), 1998, by Karen SHAKHNAZAROV (Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV for the film The Day of the Full Moon (День полнолуния), 1998, by Karen SHAKHNAZAROV (Карен ШАХНАЗАРОВ)

Best Cinematography :

Yuri KLIMENKO for the film Mu-Mu (Му-Му), 1998, by Yuri GRYMOV (Юрий ГРЫМОВ)

Best music :

Gennadi GLADKOV for the film In a Busy Place (На бойком месте), 1998, by Aleksey SAKHAROV (Алексей САХАРОВ)

Best Set Decoration :

Bella MANEVICH-KAPLAN for the film Calendula blossoms (Цветы календулы), 1998, by Sergey SNEZHKIN (Сергей СНЕЖКИН)

Best actor :

Vladimir ILIN for the film Khochu v tyurmu (Хочу в тюрьму), 1998, by Alla SURIKOVA (Алла СУРИКОВА)

Best actress :

Dina KORZUN for the film Land of the deaf (Страна глухих), 1998, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Maksim SUKHANOV for the film Land of the deaf (Страна глухих), 1998, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)