(Я тебя не люблю)
Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)
Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)
(Дочь)
Aleksandr KASATKIN (Александр КАСАТКИН)
Natalia NAZAROVA (Наталья НАЗАРОВА)
(Аварийное состояние)
Vsevolod BENIGSEN
(Всеволод БЕНИГСЕН)
(Огонь, вода и медные трубы)
Igor KOROTKY
(Игорь КОРОТКИЙ)
(8 первых свиданий)
David DODSON (Дэвид ДОДСОН)
Aleksandr MALYAREVSKY (Александр МАЛЯРЕВСКИЙ)
(Мамы)
Yevgeni ABYZOV (Евгений АБЫЗОВ)
Sarik ANDREASYAN (Сарик АНДРЕАСЯН)
Alan BADOYEV (Алан БАДОЕВ)
Dmitry DYUZHEV (Дмитрий ДЮЖЕВ)
Ashot KESHCHIAN (Ашот КЕЩЯН)
Kirill KOZLOV (Кирилл КОЗЛОВ)
Karen OGANESYAN (Карен ОГАНЕСЯН)
Eldar SALAVATOV (Эльдар САЛАВАТОВ)
(Иван Царевич и Серый Волк)
Vladimir TOROPCHIN
(Владимир ТОРОПЧИН)
(Россия в зеркале МКФ)
Sergey SHOLOKHOV
(Сергей ШОЛОХОВ)
(Яды или Всемирная история отравлений)
Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)
ROUND TABLES |
CINEMA FUND IN DIALOGUE
|
First prize :
I’ll Be Around / I'll Be Nearby (Я буду рядом), 2012, from Pavel RUMINOV (Павел РУМИНОВ)
Best directing :
Living (Жить), 2012, from Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)
Best first film :
The Daughter (Дочь), 2012, from Aleksandr KASATKIN (Александр КАСАТКИН), Natalia NAZAROVA (Наталья НАЗАРОВА)
Best Screenplay :
Mikhail SEGAL for the film Short Stories (Рассказы), 2012, from Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)
Special Jury prize :
I Don't Love You (Я тебя не люблю), 2012, from Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ), Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)
Best Cinematography :
Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film Living (Жить), 2012, from Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)
Best music :
Aleksandr MANOTSKOV for the film The Convoy (Конвой), 2012, from Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)
Best actress :
Anna MIKHALKOVA for the film Kokoko (Кококо), 2012, from Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)
Yana TROYANOVA for the film Kokoko (Кококо), 2012, from Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)
Best actor :
Azamat NIGMANOV for the film The Convoy (Конвой), 2012, from Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)
Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :
Living (Жить), 2012, from Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)
First prize :
Short films
Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, from Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)
Diploma :
Short films
Road to (Дорога на), 2012, from Taisya IGUMENTSEVA (Таисия ИГУМЕНЦЕВА)
Short films
The Author's Method (Авторский метод), 2012, from Ivan SHAKHNAZAROV (Иван ШАХНАЗАРОВ)
Jury Special Mention :
Short films
The Whore (Шлюха), 2012, from Dmitry SUVOROV (Дмитрий СУВОРОВ)
Short films
To Go Through Fire, Water and Copper Pipes (Огонь, вода и медные трубы), 2012, from Igor KOROTKY (Игорь КОРОТКИЙ)
Short films
Ivan DOBRONRAVOV for the film Victory Day (День Победы), 2012, from Igor GRINYAKIN (Игорь ГРИНЯКИН)
Award of The Union of Cinematographers of the Russian Federation :
Short films
Boys (Мальчики), 2012, from Ilya KAZANKOV (Илья КАЗАНКОВ)
Award Future Shorts :
Short films
Road to (Дорога на), 2012, from Taisya IGUMENTSEVA (Таисия ИГУМЕНЦЕВА)
Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :
Short films
Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, from Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)
Audience Award :
Short films
Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, from Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)