22nd Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 04 June 2011 - 11 June 2011
http://kinotavr.ru/ru


Official Catalogue (in Russian and English)

Jury
Jury chair man :
Alexander MINDADZE, scriptwriter, film director

Ekaterina VILKOVA, actress
Sabina EREMEEVA, producer
Pavel KOSTOMAROV, director of photography
Andrei PROSHKIN, film director
Yuri STOYANOV, actor
Konstantin SHAVLOVSKY, film critic


Kinotavr . Shorts :

Jury chair man :
Mikhail KRICHMAN, director of photography

Oksana BYCHKOVA, film director
Sergei ZEMLYANUKHIN, programme director of OFK “Kinoshock”, film scholar
Alisa KHAZANOVA, actress
Opening film
Two days
Two days, 2011

(Два дня)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)

Avdotya SMIRNOVA

Closing film
Yelena
Yelena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Andrei ZVIAGINTSEV

Full-length film competition
Ikona sezona
Ikona sezona, 2012

(Икона сезона)


Fuad IBRAGIMBEKOV (Фуад ИБРАГИМБЕКОВ)

Sergey SHVYDKOY (Сергей ШВЫДКОЙ)

Sergey SHVYDKOY
Brothel Lights
Brothel Lights, 2011

(Огни притона)


Aleksandr_2 GORDON
(Александр_2 ГОРДОН)

Aleksandr_2 GORDON
Indifference
Indifference, 2011

(Безразличие)


Oleg FLYANGOLTS
(Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Oleg FLYANGOLTS
Into Smithereens
Into Smithereens, 2011

(Вдребезги)


Roman KARIMOV
(Роман КАРИМОВ )

Roman KARIMOV
Loot
Loot, 2011

(Бабло)


Konstantin BUSLOV
(Константин БУСЛОВ)

Konstantin BUSLOV
My Dad, Baryshnikov
My Dad, Baryshnikov, 2011

(Мой папа - Барышников)


Dmitry POVOLOTSKY
(Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)

Dmitry POVOLOTSKY
Patria o muerte / Motherland or Death
Patria o muerte / Motherland or Death, 2011

(Родина или смерть)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)

Vitali MANSKY
The Beduin
The Beduin, 2011

(Бедуин)


Igor VOLOSHIN
(Игорь ВОЛОШИН)

Igor VOLOSHIN
The Dry Valley
The Dry Valley, 2011

(Суходол)


Aleksandra STRELYANAYA
(Александра СТРЕЛЯНАЯ)

Aleksandra STRELYANAYA
The Hunter
The Hunter, 2011

(Охотник)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)

Bakur BAKURADZE
The Practice of Beauty
The Practice of Beauty, 2011

(Упражнения в прекрасном)


Viktor SHAMIROV
(Виктор ШАМИРОВ)

Viktor SHAMIROV
Twilight Portrait
Twilight Portrait, 2011

(Портрет в сумерках)


Angelina NIKONOVA
(Ангелина НИКОНОВА)

Angelina NIKONOVA
Without Men
Without Men, 2011

(Без мужчин)


Rezo GIGINISHVILY (Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)

Alissa KHMELNITSKAYA (Алиса ХМЕЛЬНИЦКАЯ)

Alissa KHMELNITSKAYA
Gromozeka
Gromozeka, 2010

(Громозека)


Vladimir KOTT
(Владимир КОТТ)

Vladimir KOTT

Short Film Competition
Cross-Country Run
Cross-Country Run, 2011

(Кросс)


Marina VRODA
(Марина ВРОДА)

Marina VRODA
Insignificant Details Of The Accidental Episode
Insignificant Details Of The Accidental Episode, 2011

(Незначительные подробности случайного эпизода)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

Mikhail MESTETSKY
Maniakalnye proyavleniya miss Izolda K
Maniakalnye proyavleniya miss Izolda K, 2011

(Маниакальные проявления мисс Изольды К)


Mariya BOLTNEVA
(Мария БОЛТНЕВА)

Mariya BOLTNEVA
Not Available
Not Available, 2011

(Недоступен)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)

Anton BILZHO
Number Seven
Number Seven, 2011

(Седьмой)


Ivan STEBUNOV
(Иван СТЕБУНОВ)

Ivan STEBUNOV
The Hippocratic Oath
The Hippocratic Oath, 2011

(Клятва Гиппократа)


Vladimir NEPEVNY
(Владимир НЕПЕВНЫЙ)

Vladimir NEPEVNY
The World of Fixture / Fastener Solutions
The World of Fixture / Fastener Solutions, 2011

(Мир крепежа)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Today Is Such a Morning
Today Is Such a Morning, 2011

(Весь день будет утро)


Roman ZHIRNYKH (Роман ЖИРНЫХ)

Renata PIOTROVSKI (Рената ПИОТРОВСКИ)

Renata PIOTROVSKI
Brotherhood of Men
Brotherhood of Men, 2010

(БРАТиЯ)


Dmitry DYUZHEV
(Дмитрий ДЮЖЕВ)

Dmitry DYUZHEV
Butterfies of Trip City
Butterfies of Trip City, 2010

(Бабочки города Глюк)


Nika BELIANINA
(Ника БЕЛЯНИНА)

Nika BELIANINA
Dog-Rose
Dog-Rose, 2010

(Шиповник)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Nigina SAIFULLAEVA
Floor Covering
Floor Covering, 2010

(Половое покрытие)


Aleksandr BALAKHONOV
(Александр БАЛАХОНОВ)

Aleksandr BALAKHONOV
Give Mine Take Mine
Give Mine Take Mine, 2010

(Мое-твое)


Valentina YAKOVLEVA
(Валентина ЯКОВЛЕВА)

Valentina YAKOVLEVA
Happy Purchase
Happy Purchase, 2010

(Счастливая покупка)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)

Zhora KRYZHOVNIKOV
Nail
Nail, 2010

(Гвоздь)


Mikhail LOCKSHIN
(Михаил ЛОКШИН)

Mikhail LOCKSHIN
No Problem
No Problem, 2010

(No Problem)


Mariya AGRANOVICH
(Мария АГРАНОВИЧ)

Mariya AGRANOVICH
Reaching Out To Mama
Reaching Out To Mama, 2010

(Дотянуться до мамы)


Olga KAPTUR / TOMENKO
(Ольга КАПТУР / ТОМЕНКО)

Olga KAPTUR / TOMENKO
Sea of Desires
Sea of Desires, 2010

(Море желаний)


Shota GAMISONYA
(Шота ГАМИСОНИЯ)

Shota GAMISONYA
The Hadron Collider
The Hadron Collider, 2010

(Адронный коллайдер.)


Mariya LEVINA
(Мария ЛЕВИНА)

Mariya LEVINA
Without words
Without words, 2010

(Без слов)


Ivan SHAKHNAZAROV
(Иван ШАХНАЗАРОВ)

Ivan SHAKHNAZAROV
Lednikoviy period
Lednikoviy period, 2009

(Ледниковый период)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV

Cinema on the square
Burnt by the Sun 2 : Citadel
Burnt by the Sun 2 : Citadel, 2011

(Утомленные солнцем 2 : Цитадель)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)

Nikita MIKHALKOV
Lovey-Dovey 3
Lovey-Dovey 3, 2011

(Любовь-морковь 3)


Sergey GINZBURG
(Сергей ГИНЗБУРГ)

Sergey GINZBURG
The Female
The Female, 2011

(Самка)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
Generation P
Generation P, 2010

(Поколение П)


Viktor GINZBURG
(Виктор ГИНЗБУРГ)

Viktor GINZBURG
Guy from Mars
Guy from Mars, 2010

(Парень с Марса)


Sergey OSIPYAN
(Сергей ОСИПЬЯН)

Sergey OSIPYAN
Lucky Trouble
Lucky Trouble, 2010

(Выкрутасы)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)

Levan GABRIADZE
Pyrammid / Russian Ponzi
Pyrammid / Russian Ponzi, 2010

(ПираМММида)


Eldar SALAVATOV
(Эльдар САЛАВАТОВ)

Eldar SALAVATOV
Six Degrees of Celebration
Six Degrees of Celebration, 2010

(Елки)


Timur BEKMAMBETOV
(Тимур БЕКМАМБЕТОВ)

Timur BEKMAMBETOV
The Edge
The Edge, 2010

(Край)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)

Aleksey UCHITEL
Three Warriors and the Shamakhan Tzaritsa
Three Warriors and the Shamakhan Tzaritsa, 2010

(Три богатыря и Шамаханская царица)


Sergey GLEZIN
(Сергей ГЛЕЗИН)

Sergey GLEZIN
FIGA.RO
FIGA.RO, 2009

(ФИГА.RO)


Rano KUBAEVA
(Рано КУБАЕВА)

Rano KUBAEVA
The Rowan Waltz / Ashberry Waltz
The Rowan Waltz / Ashberry Waltz, 2009

(Рябиновый вальс)


Alena SEMENOVA (Алена СЕМЕНОВА)

Aleksandr SMIRNOV (Александр СМИРНОВ)

Aleksandr SMIRNOV

Special event
I Love You
I Love You, 2011

(Я тебя люблю)


Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)

Aleksandr RASTORGUYEV
Eastern Drift
Eastern Drift, 2010

(Евразиец)


Sharunas BARTAS
(Шарунас БАРТАС)

Sharunas BARTAS
Innocent Saturday
Innocent Saturday, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)

Aleksandr MINDADZE

Retrospective 1
Chistye prudy
Chistye prudy, 1965

(Чистые пруды)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)

Aleksey SAKHAROV
Friends and Years
Friends and Years, 1965

(Друзья и годы)


Viktor SOKOLOV
(Виктор СОКОЛОВ)

Viktor SOKOLOV
Hot july
Hot july, 1965

(Знойный июль)


Viktor TREGUBOVICH
(Виктор ТРЕГУБОВИЧ)

Viktor TREGUBOVICH
Working Settlement
Working Settlement, 1965

(Рабочий поселок)


Vladimir VENGEROV
(Владимир ВЕНГЕРОВ)

Vladimir VENGEROV
There Lived an Old Man and an Old Woman
There Lived an Old Man and an Old Woman, 1964

(Жили-были старик со старухой)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)

Grigori CHUKHRAY
If You Are Right
If You Are Right, 1963

(Если ты прав...)


Yuri YEGOROV
(Юрий ЕГОРОВ)

Yuri YEGOROV
On Duty
On Duty, 1963

(При исполнении служебных обязанностей)


Ilya GURIN
(Илья ГУРИН)

Ilya GURIN
Silence
Silence, 1963

(Тишина)


Vladimir BASOV
(Владимир БАСОВ)

Vladimir BASOV

Retrospective 2
An Old Life Drama
An Old Life Drama, 1971

(Драма из старинной жизни)


Ilya AVERBAKH
(Илья АВЕРБАХ)

Ilya AVERBAKH
Katerina Ismaylova
Katerina Ismaylova, 1966

(Катерина Измайлова)


Mikhail SHAPIRO
(Михаил ШАПИРО)

Mikhail SHAPIRO
Most pereiyti nelzya
Most pereiyti nelzya, 1960

(Мост перейти нельзя)


Teodor VULFOVICH (Теодор ВУЛЬФОВИЧ)

Nikita KURIKHIN (Никита КУРИХИН)

Teodor VULFOVICH
The Witch
The Witch, 1958

(Ведьма)


Aleksandr_2 ABRAMOV
(Александр_2 АБРАМОВ)

Aleksandr_2 ABRAMOV
A Big Family
A Big Family, 1954

(Большая семья)


Iosif KHEIFITS
(Иосиф ХЕЙФИЦ)

Iosif KHEIFITS
Concert On The Screen. The Malefactor
Concert On The Screen. The Malefactor, 1940

(Концерт на экране. Злоумышленник)


Semyon TIMOSHENKO
(Семён ТИМОШЕНКО)

Semyon TIMOSHENKO
Crime And Punishment
Crime And Punishment, 1940

(Преступление и наказание)


Pavel KOLOMIYTSEV
(Павел КОЛОМИЙЦЕВ)

Tale About The Silly Little Mouse
Tale About The Silly Little Mouse, 1940

(Сказка о глупом мышонке)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Mask
Mask, 1938

(Маска)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)

The Bear
The Bear, 1938

(Медведь)


Isidor ANNENSKY
(Исидор АННЕНСКИЙ)

Isidor ANNENSKY
The Burbot
The Burbot, 1938

(Налим)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)

Tale about a Priest and his worker Bada (The Market)
Tale about a Priest and his worker Bada (The Market), 1930

(Сказка о попе и работнике его Балде)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Pochta
Pochta, 1929

(Почта)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)

Mikhail TSEKHANOVSKY
Screws
Screws, 1927

(Винтик-шпинтик)


Vladislav TVARDOSKY
(Владислав ТВАРДОВСКИЙ)

Katerina Izmaylova
Katerina Izmaylova, 1926

(Катерина Измайлова)


Cheslav SABINSKY
(Чеслав САБИНСКИЙ)

Cheslav SABINSKY
A Comedian
A Comedian, 1923

(Комедиантка)


Aleksandr IVANOVSKY
(Александр ИВАНОВСКИЙ)

Aleksandr IVANOVSKY

Other films
ЛЕТНЯЯ ЭЙФОРИЯ / SUMM ER EUPHORIA : МЕЖДУ ПОЛЬ ШЕЙ И КИТАЕМ (Between Poland and China) – Curator : Andrey PLAKHOV

- Дорогие мои дети (My Dear Children), 2009, Kazakhstan, 95 min., Dir. Zhanna ISSABAYEVA
- Евразиец (Eastern Drift), 2010, Lithuania – Russia – France, 111 min., Dir. Sharunas BARTAS
- Масакра (Massacre), 2010, Belarus, 100 min., Dir. Andrei KUDINENKO
- Письма к ангелу (Letters To An Angel), 2009, Kazakhstan, 92 min., Dir. Yermek SHINARBAYEV
- Свет-аке (The Light Thief), 2010, Kyrgyzstan – France – Germany – The Netherlands, 80 min, Dir. Aktan ARYM KUBAT

ROUND TABLES


The world changed yesterday. Today is your turn
EFE CAKAREL, founder and director of the online-cinemateque “Mubi”
SAM KLEBANOV, president of the film company “Cinema without frontiers”

The post-soviet cinematic space: freedom, artist, market
Andrei PLAKHOV, film critic

Shifting directors – shifting images of the world
Round table of the journal “Iskusstvo kino” and the festival “Kinotavr”
DANIIL DONDUREI, editor-in-chief of the journal “Iskusstvo kino”



Commentaries and bibliography

- Kinotavr 2011: Russian Cinema as a State of Mind Birgit BEUMERS, Nancy CONDEE, kinokultura.com, 2011
- Прямая речь: фрагменты пресс-конференций на "Кинотавре" Искусство кино, 8, 2011
- Отрыв в субботу. (По поводу решения жюри XXII «Кинотавра») Dmitry SAELYEV, seance.ru, 2011
- Александр Роднянский : Молодые — буржуазный взгляд на мир. Беседу ведет Федор Бондарчук [Кинотавр 2011] Искусство кино, 8, 2011
Awards

First prize :

Indifference (Безразличие), 2011, by Oleg FLYANGOLTS (Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Best directing :

The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best first film :

Loot (Бабло), 2011, by Konstantin BUSLOV (Константин БУСЛОВ)

Best actress :

Tatyana SHAPOVALOVA for the film The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best actor :

Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best Cinematography :

Iben BULL for the film Twilight Portrait (Портрет в сумерках), 2011, by Angelina NIKONOVA (Ангелина НИКОНОВА)

Best Screenplay :

Gosha KUTSENKO for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Viktor SHAMIROV for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best music :

Aleksandr MANOTSKOV for the film My Dad, Baryshnikov (Мой папа - Барышников), 2011, by Dmitry POVOLOTSKY (Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)

Special Jury prize :

Oxana FANDERA for the film Brothel Lights (Огни притона), 2011, by Aleksandr_2 GORDON (Александр_2 ГОРДОН)

Best Short Film :

The World of Fixture / Fastener Solutions (Мир крепежа), 2011, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Diploma :

Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

No Problem (No Problem), 2010, by Mariya AGRANOVICH (Мария АГРАНОВИЧ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

Patria o muerte / Motherland or Death (Родина или смерть), 2011, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)