"NIKA" Prizes
for 1987
Moscow (Russia) - 24 December 1988 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film nominees
Plyumbum Or A Dangerous Game
Plyumbum Or A Dangerous Game, 1986

(Плюмбум, или опасная игра)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)

Vadim ABDRASHITOV
Repentance
Repentance, 1984

(Покаяние)


Tengiz ABULADZE
(Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Tengiz ABULADZE
The long farewell
The long farewell, 1971

(Долгие проводы)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Documentary Nominees
Is It Easy to Be Young?
Is It Easy to Be Young?, 1987

(Легко ли быть молодым?)


Juris PODNIEKS
(Юрис ПОДНИЕКС)

Juris PODNIEKS
The Bell of Chernobyl
The Bell of Chernobyl, 1987

(Колокол Чернобыля)


Rollan SERGIENKO
(Роллан СЕРГИЕНКО)

Rollan SERGIENKO
The Last Judgement
The Last Judgement, 1987

(Высший суд)


Herz FRANK
(Герц ФРАНК)

Herz FRANK

Best Cinematography Nominees.
Repentance
Repentance, 1984

(Покаяние)


Tengiz ABULADZE
(Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Tengiz ABULADZE
Painful Indifference
Painful Indifference, 1983

(Скорбное бесчувствие)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV
The Lonely Voice of Man
The Lonely Voice of Man, 1978

(Одинокий голос человека)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)

Alexandre SOKUROV
The long farewell
The long farewell, 1971

(Долгие проводы)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

Best Music Nominees
A Man from Boulevard des Capucines
A Man from Boulevard des Capucines, 1987

(Человек с бульвара Капуцинов)


Alla SURIKOVA
(Алла СУРИКОВА)

Alla SURIKOVA
Courier
Courier, 1986

(Курьер)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV
Kin-dza-dza!
Kin-dza-dza!, 1986

(Кин-дза-дза!)


Georgi DANELIYA
(Георгий ДАНЕЛИЯ)

Georgi DANELIYA

Best Actor Nominees
A Man from Boulevard des Capucines
A Man from Boulevard des Capucines, 1987

(Человек с бульвара Капуцинов)


Alla SURIKOVA
(Алла СУРИКОВА)

Alla SURIKOVA
Sunless World
Sunless World, 1987

(Без солнца)


Yuli KARASIK
(Юлий КАРАСИК)

Yuli KARASIK
Repentance
Repentance, 1984

(Покаяние)


Tengiz ABULADZE
(Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Tengiz ABULADZE

Best Actress Nominees
Zavtra byla voyna
Zavtra byla voyna, 1987

(Завтра была война)


Yuri KARA
(Юрий КАРА)

Yuri KARA
Znak bedy
Znak bedy, 1986

(Знак беды)


Mikhail PTASHUK
(Михаил ПТАШУК)

Mikhail PTASHUK
Viktor Krokhin's Second Attempt
Viktor Krokhin's Second Attempt, 1977

(Вторая попытка Виктора Крохина)


Igor SHESHUKOV
(Игорь ШЕШУКОВ)

The long farewell
The long farewell, 1971

(Долгие проводы)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA
Brief Encounters
Brief Encounters, 1967

(Короткие встречи)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA

 
Drugaya zhizn
Drugaya zhizn, 1987

(Другая жизнь)


Rasim OJAGOV
(Расим ОДЖАГОВ)

Rasim OJAGOV
The Return of the Prodigal Parrot (issue 2)
The Return of the Prodigal Parrot (issue 2), 1987

(Возвращение блудного попугая (Выпуск 2))


Aleksandr DAVYDOV
(Александр ДАВЫДОВ)

Aleksandr DAVYDOV

Awards

Best feature film :

Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best directing :

Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best Screenplay :

Tengiz ABULADZE for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Nana JANELIDZE for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Rezo KVESELAVA for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best Cinematography :

Mikhail AGRANOVICH for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best Set Decoration :

Georgi MIKELADZE for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best music :

Giya KANCHELY for the film Kin-dza-dza! (Кин-дза-дза!), 1986, by Georgi DANELIYA (Георгий ДАНЕЛИЯ)

Best actor :

Avtandil MAKHARADZE for the film Repentance (Покаяние), 1984, by Tengiz ABULADZE (Тенгиз АБУЛАДЗЕ)

Best actress :

Nina RUSLANOVA for the film Zavtra byla voyna (Завтра была война), 1987, by Yuri KARA (Юрий КАРА)

Nina RUSLANOVA for the film Znak bedy (Знак беды), 1986, by Mikhail PTASHUK (Михаил ПТАШУК)

Nina RUSLANOVA for the film Brief Encounters (Короткие встречи), 1967, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best Actress in a Supporting Role :

Irina KUPCHENKO for the film Drugaya zhizn (Другая жизнь), 1987, by Rasim OJAGOV (Расим ОДЖАГОВ)

Best documentary :

Is It Easy to Be Young? (Легко ли быть молодым?), 1987, by Juris PODNIEKS (Юрис ПОДНИЕКС)

Best Animation film :

The Return of the Prodigal Parrot (issue 2) (Возвращение блудного попугая (Выпуск 2)), 1987, by Aleksandr DAVYDOV (Александр ДАВЫДОВ)


Yuli RAIZMAN : Prize for the exceptionnal contribution to Cinema