Festival Russian kino 'Moscow Premier Screenings'
Moscow (Russia) - 12 November 2020 - 17 November 2020
http://mpfest.ru
Catalogue
Opening film
Esau
Esau, 2019

(Эсав)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)

Pavel LUNGIN

Closing film
The Criminal  Man
The Criminal Man, 2019

(Преступный человек)


Dmitry MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA

Full-length feature film competition
Sedmoy probeg po konturu Zemnovo shara
Sedmoy probeg po konturu Zemnovo shara, 2019

(Седьмой пробег по контуру Земного шара)


Vitali SUSLIN
(Виталий СУСЛИН)

Vitali SUSLIN

Gala Premières
Bye, Pavlik
Bye, Pavlik, 2020

(Пока, Павлик)


Pavel EMELIN
(Павел ЕМЕЛИН)

Pavel EMELIN
Farewell
Farewell, 2020

(Прощание)


Genrikh IGNATOV
(Генрих ИГНАТОВ)

Genrikh IGNATOV
In deep sleep
In deep sleep, 2019

(Город уснул)


Mariya IGNATENKO
(Мария ИГНАТЕНКО )

Mariya IGNATENKO

Panorama of Yakut cinema
The Sun above me never sets
The Sun above me never sets, 2019

(Надо мною солнце не садится)


Liubov BORISOVA
(Любовь БОРИСОВА)

Liubov BORISOVA
The Lord eagle
The Lord eagle, 2018

(Царь-Птица)


Eduard NOVIKOV
(Эдуард НОВИКОВ)

Eduard NOVIKOV
First love
First love, 2015

(Первая любовь)


Stepan BURNASHEV
(Степан БУРНАШЕВ)

Stepan BURNASHEV
God Johogoi
God Johogoi, 2015

(Бог Дьёсёгёй)


Sergey POTAPOV
(Сергей ПОТАПОВ)

Sergey POTAPOV
A White Day
A White Day, 2013

(Белый день)


Mikhail LUKACHEVSKY
(Михаил ЛУКАЧЕСКИЙ)

Mikhail LUKACHEVSKY

Retrospective
Georg
Georg, 2007

(Георг)


Peeter SIMM
(Пеэтер СИММ)

Peeter SIMM
My Sister Lucy
My Sister Lucy, 1985

(Сестра моя, Люся)


Yermek SHINARBAYEV
(Ермек ШИНАРБАЕВ)

Yermek SHINARBAYEV
The White Ship
The White Ship, 1975

(Белый пароход)


Bolotbek SHAMSHIEV
(Болотбек ШАМШИЕВ)

Bolotbek SHAMSHIEV
The Legend of Rustam
The Legend of Rustam, 1971

(Сказание о Рустаме)


Boris KIMYAGAROV
(Борис КИМЯГАРОВ)

Boris KIMYAGAROV
Pirosmani
Pirosmani, 1969

(Пиросмани)


Georgi SHENGELAIA
(Георгий ШЕНГЕЛАЯ)

Georgi SHENGELAIA
Synovya ukhodyat v boy
Synovya ukhodyat v boy, 1969

(Сыновья уходят в бой)


Viktor TUROV
(Виктор ТУРОВ)

Viktor TUROV
Taras Shevtchenko
Taras Shevtchenko, 1951

(Тарас Шевченко)


Igor SAVCHENKO
(Игорь САВЧЕНКО)

Igor SAVCHENKO

Special event
The Night of The Yellow Bull
The Night of The Yellow Bull, 1997

(Ночь желтого быка)


Murad ALIEV
(Мурад АЛИЕВ)

Murad ALIEV

Short Film Competition
Podarok
Podarok, 2020

(Подарок)


Radik KUDOYAROV
(Радик КУДОЯРОВ)

Radik KUDOYAROV
Banana
Banana, 2020

(Банан)


Stepan AZARYAN
(Степан АЗАРЯН)

Stepan AZARYAN
Glad to See You
Glad to See You, 2020

(Рад тебя видеть)


Vladimir GOLOVNYOV
(Владимир ГОЛОВНЕВ)

Vladimir GOLOVNYOV
Paramnesia
Paramnesia, 2020

(Парамнезия)


Mila FAKHURDINOVA
(Мила ФАХУРДИНОВА)

Mila FAKHURDINOVA
Rave
Rave, 2020

(Рейв)


Mariya MATVEYEVA (Мария МАТВЕЕВА)

Asia TRUSH (Ася ТРУШ)

Asia TRUSH
The Boots
The Boots, 2020

(Сапожки)


Yelena KOTIKHINA
(Елена КОТИХИНА)

Yelena KOTIKHINA
Weightlessness
Weightlessness, 2020

(Невесомость)


Liubov KNYAZEVA
(Любовь КНЯЗЕВА)

Liubov KNYAZEVA
Pina
Pina, 2019

(Пина)


Yulia SHUVCHINSKAYA
(Юлия ШУВЧИНСКАЯ)

Yulia SHUVCHINSKAYA

Awards

Special Jury prize :

Feature Film International Competition

Sedmoy probeg po konturu Zemnovo shara (Седьмой пробег по контуру Земного шара), 2019, by Vitali SUSLIN (Виталий СУСЛИН)

First prize :

Short Film Competition

Paramnesia (Парамнезия), 2020, by Mila FAKHURDINOVA (Мила ФАХУРДИНОВА)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Sedmoy probeg po konturu Zemnovo shara (Седьмой пробег по контуру Земного шара), 2019, by Vitali SUSLIN (Виталий СУСЛИН)

Special Prize :

The Night of The Yellow Bull (Ночь желтого быка), 1997, by Murad ALIEV (Мурад АЛИЕВ)