30th Message to Man : International Short, Documentary and Animated Film Festival
St Petersburg (Russia) - 03 November 2020 - 08 November 2020
https://message2man.com
Russian films
International competition
Drake, Rope and Acorn
Drake, Rope and Acorn, 2020

(Селезень, верёвочка и жёлудь)


Alina TITORENKO
(Алина ТИТОРЕНКО)

Alina TITORENKO
I Have Nothing To Add
I Have Nothing To Add, 2020

(Дополнить ничего не могу)


Tatyana STEFANENKO
(Татьяна СТЕФАНЕНКО)

Tatyana STEFANENKO
The Legend of Siegfried
The Legend of Siegfried, 2020

(Легенда о Зигфриде)


Svetlana STRELNIKOVA
(Светлана СТРЕЛЬНИКОВА)

Svetlana STRELNIKOVA
Anna, Cat-And-Mouse
Anna, Cat-And-Mouse, 2019

(Анна, кошки-мышки)


Varvara YAKOVLEVA
(Варвара ЯКОВЛЕВА)

Varvara YAKOVLEVA
The sun in the hands
The sun in the hands, 2019

(Солнышко в руках)


Yuri KROPACEV
(Юрий КРОПАЧЕВ)


National Competition
After the tide
After the tide, 2020

(После прилива)


Anna ZALEVSKAYA
(Анна ЗАЛЕВСКАЯ)

Bless you !
Bless you !, 2020

(Будьте здоровы!)


Tatyana CHISTOVA
(Татьяна ЧИСТОВА)

Tatyana CHISTOVA
Blue Rose
Blue Rose, 2020

(Синяя роза)


Olga KORSUN
(Ольга КОРСУН)

Olga KORSUN
Dying like flies in the nineties
Dying like flies in the nineties, 2020

(Умирали как мухи в девяностые)


Yelizaveta SNAGOVSKAYA
(Елизавета СНАГОВСКАЯ)

Yelizaveta SNAGOVSKAYA
Hey! Teachers!
Hey! Teachers!, 2020

(Катя и Вася идут в школу)


Yulia VISHNEVETSKAYA
(Юлия ВИШНЕВЕЦКАЯ)

Yulia VISHNEVETSKAYA
It's not going to hurt
It's not going to hurt, 2020

(Больно не будет)


Olga PRIVOLNOVA
(Ольга ПРИВОЛЬНОВА)

Olga PRIVOLNOVA
Leningraders
Leningraders, 2020

(Ленинградцы)


Nikita YEFIMOV
(Никита ЕФИМОВ)

Nikita YEFIMOV
Master of the pond
Master of the pond, 2020

(Хуторянин)


Sofia KULAKOVA
(София КУЛАКОВА)

Sofia KULAKOVA
One step forward, one step back
One step forward, one step back, 2020

(Чуть-чуть вперед, чуть-чуть назад)


Agnia GALDANOVA
(Агния ГАЛДАНОВА)

Agnia GALDANOVA
Secondary world
Secondary world, 2020

(Вторичный мир)


Aleksandra PUSTYNNOVA
(Александра ПУСТЫННОВА)

Aleksandra PUSTYNNOVA
Stand-up is pain
Stand-up is pain, 2020

(Стендап – это боль)


Sabrina KARABAEVA
(Сабрина КАРАБАЕВА)

Sabrina KARABAEVA
Zakura
Zakura, 2020

(Закура)


Ivan VDOVIN
(Иван ВДОВИН)

Ivan VDOVIN
Cinema of Change's Era
Cinema of Change's Era, 2019

(Кино эпохи перемен)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Aleksey FEDORCHENKO
Froth
Froth, 2019

(Пена)


Ilya POVOLOTSKY
(Илья ПОВОЛОЦКИЙ)

Ilya POVOLOTSKY
Restless Nastya
Restless Nastya, 2019

(Беспокойная Настя)


Sofia MELEDINA
(Софья МЕЛЕДИНА)

Sofia MELEDINA
The Golden Buttons
The Golden Buttons, 2019

(Золотые пуговицы)


Aleksey EVSTIGNEEV
(Алексей ЕВСТИГНЕЕВ)

Aleksey EVSTIGNEEV

Experimental cinema
Volga's song
Volga's song, 2020

(Песня о Волге)


Nikita SPIRIDONOV
(Никита СПИРИДОНОВ)

Immortal Medusa
Immortal Medusa, 2019

(Бессмертная медуза)


Mariya SEDYAYEVA
(Мария СЕДЯЕВА)

Mariya SEDYAYEVA
Waltz
Waltz, 2019

(Вальс)


Maksim ERUZHENETS (Максим ЕРУЖЕНЕЦ)

Marina KIRAKOSYAN (Марина КИРАКОСЯН)

Marina KIRAKOSYAN

 
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Persian Lessons
Persian Lessons, 2020

(Уроки фарси)


Vadim PERELMAN
(Вадим ПЕРЕЛЬМАН)

Vadim PERELMAN