31st Open Russian Film Festival Kinotavr
Sochi (Russia) - 11 September 2020 - 18 September 2020
http://kinotavr.ru/ru
Programme
Catalogue

Opening film
The Nose or Conspiracy of Mavericks
The Nose or Conspiracy of Mavericks, 2019

(Нос, или Заговор не таких)


Andrei KHRZHANOVSKY
(Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)

Andrei KHRZHANOVSKY

Closing film
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY

Main Competition
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Anybody seen my girl ?
Anybody seen my girl ?, 2020

(Кто-нибудь видел мою девчонку ?)


Angelina NIKONOVA
(Ангелина НИКОНОВА)

Angelina NIKONOVA
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Doctor Liza
Doctor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS
Intervention
Intervention, 2020

(Вмешательство)


Ksenia ZUEVA
(Ксения ЗУЕВА)

Ksenia ZUEVA
Masha
Masha, 2020

(Маша)


Anastasia PALCHIKOVA
(Анастасия ПАЛЬЧИКОВА)

Anastasia PALCHIKOVA
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV
The Three
The Three, 2020

(Трое)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN
The Whaler Boy
The Whaler Boy, 2020

(Китобой)


Philip YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)

Philip YURYEV
In deep sleep
In deep sleep, 2019

(Город уснул)


Mariya IGNATENKO
(Мария ИГНАТЕНКО )

Mariya IGNATENKO
Russian spleen
Russian spleen, 2019

(Хандра)


Aleksey KAMYNIN
(Алексей КАМЫНИН)

Aleksey KAMYNIN
Tell Her !
Tell Her !, 2019

(Скажи ей)


Aleksandr MOLOCHNIKOV
(Александр МОЛОЧНИКОВ )

Aleksandr MOLOCHNIKOV

Short Film Competition
Sup
Sup, 2020

(Суп)


Inga SUKHORUKOVA
(Инга СУХОРУКОВА)

Inga SUKHORUKOVA
A Tagedy Is Born from The Sounds of Music
A Tagedy Is Born from The Sounds of Music, 2020

(Рождение трагедии из звуков музыки)


Railya KARIMOVA
(Раиля КАРИМОВА)

Railya KARIMOVA
Bad Daughter
Bad Daughter, 2020

(Плохая дочь)


Svetlana SIGALAYEVA
(Светлана СИГАЛАЕВА)

Svetlana SIGALAYEVA
Blots
Blots, 2020

(Kljaksy)


Dmitry NOVIKOV
(Дмитрий НОВИКОВ)

Dmitry NOVIKOV
Bride. Groom. Herring
Bride. Groom. Herring, 2020

(Жених. Невеста. Селедка)


Dmitry ENDALTSEV
(Дмитрий ЕНДАЛЬЦЕВ)

Dmitry ENDALTSEV
Clean
Clean, 2020

(Чистая)


Elena_2 KONDRATYEVA
(Елена_2 КОНДРАТЬЕВА)

Elena_2 KONDRATYEVA
Doc, call the doctor !
Doc, call the doctor !, 2020

(Доктор, позовите врача!)


Vladislav GRAYN
(Владислав ГРАЙН)

Vladislav GRAYN
High-rise
High-rise, 2020

(Высотка)


Seraphin OREKHANOV
(Серафим ОРЕХАНОВ)

Seraphin OREKHANOV
I Love Eve
I Love Eve, 2020

(Я люблю Еву)


Kristina MANZHULA
(Кристина МАНЖУЛА)

Kristina MANZHULA
It seemed
It seemed, 2020

(Показалось)


Baybulat BATULLIN
(Байбулат БАТУЛЛИН)

Baybulat BATULLIN
Jump off
Jump off, 2020

(Прыжок)


Karina CHUVIKOVA
(Карина ЧУВИКОВА)

Karina CHUVIKOVA
Open up, it's mom
Open up, it's mom, 2020

(Открой, это мама)


Nina VOLOVA
(Нина ВОЛОВА)

Nina VOLOVA
Over coffee
Over coffee, 2020

(Был ли кофе)


Yana SARYADI
(Яна САРИАДИ)

Yana SARYADI
Roman
Roman, 2020

(Роман)


Yuri KHMELNITSKY
(Юрий ХМЕЛЬНИЦКИЙ)

Yuri KHMELNITSKY
Seize the moment
Seize the moment, 2020

(Лови момент)


Aleksey SIZOV
(Алексей СИЗОВ)

Aleksey SIZOV
Sulphur
Sulphur, 2020

(Сера)


Lana VLADY
(Лана ВЛАДИ)

Lana VLADY
The Celebration Day
The Celebration Day, 2020

(Праздник)


Natalya KONCHALOVSKAYA
(Наталия КОНЧАЛОВСКАЯ)

Natalya KONCHALOVSKAYA
The Last Shift
The Last Shift, 2020

(Последняя смена)


Kristina LUNINSKAYA
(Кристина ЛУНИНСКАЯ)

Kristina LUNINSKAYA
The Pedophile
The Pedophile, 2020

(Педофил)


Vera PIROGOVA
(Вера ПИРОГОВА)

Vera PIROGOVA
The Tambourine of the upper world
The Tambourine of the upper world, 2020

(Бубен Верхнего мира)


Sergey GODIN
(Сергей ГОДИН)

Sergey GODIN
They say
They say, 2020

(Говорят)


Nika YAKOVLEVA
(Ника ЯКОВЛЕВА)

Nika YAKOVLEVA
Varya
Varya, 2020

(Варя)


Nika GORBUSHINA
(Ника ГОРБУШИНА)

Nika GORBUSHINA
A day off
A day off, 2019

(Выходной)


Dmitry RUZHENTSEV
(Дмитрий РУЖЕНЦЕВ)

Dmitry RUZHENTSEV
Declaration
Declaration, 2019

(Заявление)


Yulia BELAYA
(Юлия БЕЛАЯ)

Yulia BELAYA
First Blood
First Blood, 2019

(Первая кровь)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV
Fish
Fish, 2019

(Рыба)


Vitali UIMANOV
(Виталий УЙМАНОВ)

Vitali UIMANOV
It doesn't matter
It doesn't matter, 2019

(#ЭТОНЕВАЖНО)


Rezo GIGINISHVILY
(Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)

Rezo GIGINISHVILY
One mango, please
One mango, please, 2019

(One mango, please)


Nadezhda MIKHALKOVA
(Надежда МИХАЛКОВА)

Nadezhda MIKHALKOVA
Ortino range
Ortino range, 2019

(Ортино урочище)


Anton ERMOLIN
(Антон ЕРМОЛИН)

Anton ERMOLIN
Splendore
Splendore, 2019

(Сплендоре)


Denis VILENKIN
(Денис ВИЛЕНКИН)

Denis VILENKIN
The End of War
The End of War, 2019

(Конец войны)


Sergey RAMZ
(Сергей РАМЗ)

Sergey RAMZ

Cinema on the square
Hostel
Hostel "Belgrad", 2020

(Отель «Белград»)


Konstantin STATSKY
(Константин СТАТСКИЙ)

Konstantin STATSKY
Ice 2
Ice 2, 2020

(Лед 2)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)

Zhora KRYZHOVNIKOV
One Breath
One Breath, 2020

(Один вдох)


Yelena KHAZANOVA / HAZANOV
(Елена ХАЗАНОВА)

Yelena KHAZANOVA / HAZANOV
The Marathon of Desires
The Marathon of Desires, 2020

(Марафон желаний)


Daria CHARUSHA / SIMONENKO
(Дарья ЧАРУША / СИМОНЕНКО)

Daria CHARUSHA / SIMONENKO
Hero
Hero, 2019

(Герой)


Karen OGANESYAN
(Карен ОГАНЕСЯН)

Karen OGANESYAN
Police Officer from Rublevka: New Year’s Mayhem 2
Police Officer from Rublevka: New Year’s Mayhem 2, 2019

(Полицейский с Рублевки. Новогодний беспредел 2)


Ilya KULIKOV
(Илья КУЛИКОВ)

Ilya KULIKOV
Saving Leningrad
Saving Leningrad, 2019

(Спасти Ленинград)


Aleksey KOZLOV
(Алексей КОЗЛОВ)

Aleksey KOZLOV
Son of a rich
Son of a rich, 2019

(Холоп)


Klim SHIPENKO
(Клим ШИПЕНКО)

Klim SHIPENKO
The (UN)perfect Guy
The (UN)perfect Guy, 2019

((НЕ)идеальный мужчина)


Marius WEISBERG
(Марюс ВАЙСБЕРГ)

Marius WEISBERG
The Blackout
The Blackout, 2019

(Аванпост)


Egor BARANOV
(Егор БАРАНОВ)

Egor BARANOV
Union of Salvation
Union of Salvation, 2019

(Союз Спасения)


Andrei KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)

Andrei KRAVCHUK
Vtorzhenie
Vtorzhenie, 2019

(Вторжение)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK
You wouldn’t even dream it...
You wouldn’t even dream it..., 1980

(Вам и не снилось...)


Ilya FREZ
(Илья ФРЭЗ)

Ilya FREZ

Special event
UFO
UFO, 2020

(UFO)


Ivan VYRYPAEV (Иван ВЫРЫПАЕВ)

Gennadi VYRYPAEV (Геннадий ВЫРЫПАЕВ)

Ivan VYRYPAEV

Commentaries and bibliography

- [Пугало]Фильм якутского режиссера Дмитрия Давыдова в основном конкурсе кинофестиваля «Кинотавр» news.ykt.ru, 2020
Awards

First prize :

Scarecrow (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best directing :

The Whaler Boy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

First feature film Prize :

Masha (Маша), 2020, by Anastasia PALCHIKOVA (Анастасия ПАЛЬЧИКОВА)

Best actress :

Valentina rOMANOVA-CHYSKYYRAY for the film Scarecrow (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best actor :

Vladimir ONOKHOV for the film The Whaler Boy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

Best Screenplay :

Ivan TVERDOVSKY for the film Conference (Конференция), 2020, by Ivan TVERDOVSKIY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Best music :

A man from Podolsk (Человек из Подольска), 2020, by Semyon SERZIN (Семён СЕРЗИН )

Special Jury prize :

Deeper ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Scarecrow (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

The Whaler Boy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

Best Short Film :

Sulphur (Сера), 2020, by Lana VLADY (Лана ВЛАДИ)

Diploma :

Open up, it's mom (Открой, это мама), 2020, by Nina VOLOVA (Нина ВОЛОВА)

Varya (Варя), 2020, by Nika GORBUSHINA (Ника ГОРБУШИНА)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Sulphur (Сера), 2020, by Lana VLADY (Лана ВЛАДИ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

I Love Eve (Я люблю Еву), 2020, by Kristina MANZHULA (Кристина МАНЖУЛА)


Andrei KHRZHANOVSKY : Prize for the exceptionnal contribution to Cinema