The 25 best films from 1908 to 1957
List compiled by 50 Russian specialists and published by the Guild of Historians and Film Critics of Russia
Father Sergius
Father Sergius, 1917
(Отец Сергий)

Yakov PROTAZANOV
(Яков ПРОТАЗАНОВ)
Yakov PROTAZANOV (Яков ПРОТАЗАНОВ)
Strike
Strike, 1924
(Стачка)

Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Sergey EISENSTEIN (Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Battleship Potemkin («1905»)
Battleship Potemkin («1905»), 1925
(Броненосец «Потемкин»)

Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Sergey EISENSTEIN (Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
By the Law
By the Law, 1926
(По закону)

Lev KULESHOV
(Лев КУЛЕШОВ)
Lev KULESHOV (Лев КУЛЕШОВ)
The Cloak / The Overcoat
The Cloak / The Overcoat, 1926
(Шинель)

Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)
Leonid TRAUBERG (Леонид ТРАУБЕРГ)
Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)
Bed and Sofa
Bed and Sofa, 1927
(Третья Мещанская)

Abram ROOM
(Абрам РООМ)
Abram ROOM (Абрам РООМ)
The House on Trubnaya
The House on Trubnaya, 1928
(Дом на Трубной)

Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)
Boris BARNET (Борис БАРНЕТ)
Chingiz-Khan’s Descendant / Heir of Ghengis Khan
Chingiz-Khan’s Descendant / Heir of Ghengis Khan, 1928
(Потомок Чингис-Хана)

Vsevolod PUDOVKIN
(Всеволод ПУДОВКИН)
Vsevolod PUDOVKIN (Всеволод ПУДОВКИН)
Fragment of an Empire
Fragment of an Empire, 1929
(Обломок империи)

Friedrich ERMLER
(Фридрих ЭРМЛЕР)
Friedrich ERMLER (Фридрих ЭРМЛЕР)
Road to Life
Road to Life, 1931
(Путевка в жизнь)

Nikolay EKK
(Николай ЭКК)
Nikolay EKK (Николай ЭКК)
Outskirts
Outskirts, 1933
(Окраина)

Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)
Boris BARNET (Борис БАРНЕТ)
Happiness / Money-Grubbers
Happiness / Money-Grubbers, 1934
(Счастье)

Aleksandr MEDVEDKIN
(Александр МЕДВЕДКИН)
Aleksandr MEDVEDKIN (Александр МЕДВЕДКИН)
Maxim's youth
Maxim's youth, 1934
(Юность Максима)

Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)
Leonid TRAUBERG (Леонид ТРАУБЕРГ)
Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)
The Merry Fellows / Moscow Laughs : Jolly Fellows
The Merry Fellows / Moscow Laughs : Jolly Fellows, 1934
(Веселые ребята)

Grigori ALEXANDROV
(Григорий АЛЕКСАНДРОВ)
Grigori ALEXANDROV (Григорий АЛЕКСАНДРОВ)
Chapayev
Chapayev, 1934
(Чапаев)

Sergey VASILIEV (Сергей ВАСИЛЬЕВ)
Georgi VASILYEV (Георгий ВАСИЛЬЕВ)
Sergey VASILIEV (Сергей ВАСИЛЬЕВ)
A Severe Young Man
A Severe Young Man, 1936
(Строгий юноша)

Abram ROOM
(Абрам РООМ)
Abram ROOM (Абрам РООМ)
Alexander Nevsky
Alexander Nevsky, 1938
(Александр Невский)

Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Sergey EISENSTEIN (Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Dream
Dream, 1941
(Мечта)

Mikhail ROMM
(Михаил РОММ)
Mikhail ROMM (Михаил РОММ)
Mashenka
Mashenka, 1942
(Машенька)

Yuli RAIZMAN
(Юлий РАЙЗМАН)
Yuli RAIZMAN (Юлий РАЙЗМАН)
Ivan the Terrible, Part One
Ivan the Terrible, Part One, 1944
(Иван Грозный (1-я серия))

Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Sergey EISENSTEIN (Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Ivan the Terrible, Part two
Ivan the Terrible, Part two, 1945
(Иван Грозный (2-я серия))

Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Sergey EISENSTEIN (Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Cinderella
Cinderella, 1947
(Золушка)

Nadezhda KOSHEVEROVA (Надежда КОШЕВЕРОВА)
Mikhail SHAPIRO (Михаил ШАПИРО)
Nadezhda KOSHEVEROVA (Надежда КОШЕВЕРОВА)
The Forty First
The Forty First, 1956
(Сорок первый)

Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)
Grigori CHUKHRAY (Григорий ЧУХРАЙ)
The Carnival Night
The Carnival Night, 1956
(Карнавальная ночь)

Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)
Eldar RIAZANOV (Эльдар РЯЗАНОВ)
Spring on Zarechnaya Street
Spring on Zarechnaya Street, 1956
(Весна на Заречной улице)

Marlen KHUTSIEV
(Марлен ХУЦИЕВ)
Marlen KHUTSIEV (Марлен ХУЦИЕВ)
The Cranes Are Flying
The Cranes Are Flying, 1957
(Летят журавли)

Mikhail KALATOZOV
(Михаил КАЛАТОЗОВ)
Mikhail KALATOZOV (Михаил КАЛАТОЗОВ)