Jury
President : Sergey BODROV
Russian screenwriter, director and producer
- Krzysztof ZANUSSI, Polish screenwriter, director and producer
- Claude BRASSEUR, French actor
- Andreï KHALPAKHCHI, director of Kyiv International Film Festival Molodist
- Alexey GUSKOV, Russian actor and producer
- Daria MOROZ Russian actress
Compétition
Nouveau cinéma russe
Autres films
Non-Russian Competition films :
- Silent Voices / Qu'un seul tienne et les autres suivront (France, 2009, 119 min). Dir. Léa FEHNER.
- 8th Wonderland (France, Italy, 2008, 96 min) Dir. Nicolas ALBERNY, Jean MACH.
- My Joy / Schastye Moe (Germany, Ukraine, Netherlands; 2010, 127 min) Dir. Sergei LOZNITSA.
- The Reverse / Rewers (Poland;2009; 96 min) Dir. Boris LANKOSZ.
- Burrowing / Man tänker sitt (Sweden; 2009; 76 min) Dir. Henrik HELLSTRÖM, Fredrik WENZEL.
- Applause / Applaus (Denmark; 2009; 86 min) Dir. Martin Peter ZANDVLIET.
- Me, Too / Yo, también (Spain, 2009, 105 min) Dir. Álvaro PASTOR, Antonio NAHARRO.
- Amer (Belgium, France; 2009; 90 min) Dir. Hélène CATTET, Bruno FORZANI.
- Raise your head / Alza la testa (Italy; 2009; 86 min) Dir. Alessandro ANGELINI.
Other films :
- "The Ghost writer" Roman Polanski - France | Germany | UK
- "The Concert", France - Romania- Italy- Belgium, comedy, 119 min
- "OSS 117 - Lost in Rio", France, comedy, 100 min
-"Gainsbourg (Vie heroique)", France, drama, 130 min
- "Coco Chanel and Igor Stravinsky", France, melodrama, 118 min
- "Martyrs", France, Canada, 110 min
- "Park Benches", France, comedy, 110 min
- "Lourdes", France-Germany, drama, 96 min
- "Loup", France, drama, 102 min
- "Enter the Void", France/Germany, mystical thriller, 150 min
- "Mr. Nobody", Belgium, fantasy/drama, 128 min
- "Eastern Plays", Bulgaria, drama, 83 min
- "The Wave", Germany, thriller/drama, 107 min
- "Plato Academy", Greece, heart comedy, 103 min
- "Little Ashes", Great Britain-Spain, drama, 112 min
- “Moon", Great Britain, fiction, thriller, 97 min
- “Exam", Great Britain, thriller, 100 min
- "Nowhere boy", Great Britain, drama, 97min
- "Pudana. Last of the line", Finland, drama, 80 min
- "II Grande Sogno", Italy, drama, 101 min
- "Street days", Georgia, drama, 89 min
- "The other bank", Georgia - Kazakhstan, drama, 90 min
- "The Rainbowmaker", Georgia, Germany, melodrama, 90 min
- "Dodgy Sergo", 48 min and "The other bank", Georgia, 90 min
- "Rabia" Mexico/ Columbia, thriller, 89 min
- "Oceans", documentary film -
- First prize :
My Joy / Schastye Moe (Germany, Ukraine, Netherlands; 2010, 127 min) Dir. Sergei LOZNITSA
Best directing :
The Reverse / Rewers (Poland;2009; 96 min) Dir. Boris LANKOSZ
Best script :
8th Wonderland (France, Italy, 2008, 96 min) Dir. Nicolas ALBERNY, Jean MACH
Best actress :
Agata BUZEK, for the film : The Reverse / Rewers (Poland;2009; 96 min) Dir. Boris LANKOSZ
Prix spécial du jury pour l’ensemble des acteurs du film :
Silent Voices / Qu'un seul tienne et les autres suivront (France, 2009, 119 min). Dir. Léa FEHNER.
Autres informations / Дополнительная информация
Billy's Band to perform on July 7th, 9pm