Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


3rd International Art Documentary Film Festival "Artdocfest"

Moscow (Russia) - 05 December 2009 - 11 December 2009

http://www.artdocfest.ru

2016 2016 2013 2012 2011 2010 2008



 

Jury

 
- Daniil DONDUREY (Даннил ДОГДУРЕЙ)
- Anatoliy VASILYEV (Анатолий ВАСИЛЬЕВ)
- Marianna MAKSIMOVSKAYA (Марианна МАКСИМОВСКАЯ)

Russian films

Competition


Body Parts, 2009

(Части тела)


Mariya KRAVCHENKO
(Мария КРАВЧЕНКО)


Immersion, 2009

(Погружение)


Yulia PANASENKO
(Юлия ПАНАСЕНКО)


MONO Lisa, 2009

(Mono Лиза)


Yana KONOFALSKAYA
(Яна КОНОФАЛЬСКАЯ)


On the Move, 2009

(В движении)


Aleksandra VORONTSOVA (Александра ВОРОНЦОВА)

Yulia KISELYOVA (Юлия КИСЕЛЕВА)


Prediction, 2009

(Предсказание)


Valery SHEVCHENKO
(Валерий ШЕВЧЕНКО)


Preodolenie, 2009

(Преодоление)


Mansur YUMAGULOV
(Мансур ЮМАГУЛОВ)


Sanya and Sparrow, 2009

(Саня и Воробей)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)


Smena, 2009

(Смена)


Ilya LAZARENKO
(Илья ЛАЗАРЕНКО )


City of the Sun, 2008

(Город Солнца)


Aleksandr MURUGOV
(Александр МУРУГОВ)


Free-spirit Men, 2008

(Вольные люди)


Svetlana STASENKO
(Светлана СТАСЕНКО)


Northen Light, 2008

(Северный свет)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


Off Road Movie, 2008

(Долгая дорога домой)


Aleksandr GORELIK
(Александр ГОРЕЛИК )


Wednesdays at the Station, 2008

(Вокзал по средам)


Olga MAURINA
(Ольга МАУРИНА)



Panorama


17 August, 2009

(17 Августа)


Aleksandr GUTMAN
(Александр ГУТМАН)


Arhythmia, 2009

(Аритмия)


Svetlana STRELNIKOVA
(Светлана СТРЕЛЬНИКОВА)


As if Waiting for a Bus, 2009

(Словно жду автобуса)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Gora tsygan, 2009

(Гора цыган)


Aleksandra MARCHENKO
(Александра МАРЧЕНКО)


Pomeranye, 2009

(Померанье)


Mariya MURASHOVA
(Мария МУРАШОВА)


Russian Glory, 2009

(Русская слава)


Tofik SHARVERDYEV
(Тофик ШАХВЕРДИЕВ)


Tacers. The Real Story, 2009

(Трейсеры. Настоящая история)


Oleg KRASNYANSKY
(Олег КРАСНЯНСКИЙ)


The Perfect Human, 2009

(Совершенный человек)


Sergey LINTSOV
(Сергей ЛИНЦОВ)


Vinogradov & Dubosarsky: Picture a la Carte, 2009

(Виноградов и Дубосарский: картина на заказ)


Yevgeni MITTA (Евгений МИТТА)

Aleksandr SHEYN (Александр ШЕЙН)


Waiting for Vano, 2009

(В ожидании Вано)


Olga DARFI
(Ольга ДАРФИ)


Boris Koshelokhov. "Two Highways", 2008

(Борис Кошелохов. "Two Highways")


Aleksandr MARKOV (Александр МАРКОВ)

Nik TEPLOV (Ник ТЕПЛОВ)


Niarma, 2008

(Нярма)


Edgar BARTENEV
(Эдгар БАРТЕНЕВ)


Portret pod mukhoy, 2008

(Портрет под мухой)


Yelena LASKARI
(Елена ЛАСКАРИ)


Post Horse, 2008

(Почтовая Лошадь)


Andrei GOLOVNYOV (2)
(Андрей ГОЛОВНЕВ (2))


Return to Sorento, 2008

(Вернись в Соренто)


Tatyana SKABARD
(Татьяна СКАБАРД)


Russian Reserve, 2008

(Русский заповедник)


Valery TIMOTSHENKO
(Валерий ТИМОЩЕНКО)


Somebody, But Not You, 2008

(Кто-то, но не ты)


Konstantin SHAVOVSKY
(Константин ШАВЛОВСКИЙ)






Awards


First prize :

Sanya and Sparrow (Саня и Воробей), 2009, by Andrei GRYAZEV (Андрей ГРЯЗЕВ)

Best Fulllengh Film :

Body Parts (Части тела), 2009, by Mariya KRAVCHENKO (Мария КРАВЧЕНКО)

Best Short Film :

Off Road Movie (Долгая дорога домой), 2008, by Aleksandr GORELIK (Александр ГОРЕЛИК )

Special mention :

Preodolenie (Преодоление), 2009, by Mansur YUMAGULOV (Мансур ЮМАГУЛОВ)