Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


19th Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 07 June 2008 - 15 June 2008

http://kinotavr.ru/ru

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2007 2006 2005 2004 2003



 

JURY - COMPETITION
President of the jury : Pavel CHUKHRAY
Roman BORISEVICH
Marina GOLUB
Marina RAZBEZHKINA
Yelena STISHOVA

JURY - SHORT FILMS
President of the jury : Anna MELIKIAN
Natalia MOKRITSKAYA
Leonid PAVLYUCHIK

Opening film


Live to remember, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



Full-length film competition


Four Ages Of Love, 2008

(Четыре Возраста Любви )


Sergey MOKRITSKY
(Сергей МОКРИЦКИЙ)


Native Dancer, 2008

(Баксы)


Gulshad OMAROVA
(Гульшад ОМАРОВА)


Nirvana, 2008

(Нирвана)


Igor VOLOSHIN
(Игорь ВОЛОШИН)


Okean, 2008

(Океан)


Mikhail KOSSYREV - NESTEROV
(Михаил КОСЫРЕВ - НЕСТЕРОВ)


Plus One, 2008

(Плюс Один)


Oxana BYCHKOVA
(Оксана БЫЧКОВА)


Say Leo, 2008

(Скажи Лео)


Leonid RYBAKOV
(Леонид РЫБАКОВ)


Shultes, 2008

(Шультес)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)


Terra Nova, 2008

(Новая Земля)


Aleksandr MELNIK
(Александр МЕЛЬНИК)


The Captive, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


The Elder Wife, 2008

(Старшая жена)


Ivan SOLOVOV
(Иван СОЛОВОВ)


The One Who Switches Off The Light, 2008

(Тот, кто гасит свет)


Andrei LIBENSON
(Андрей ЛИБЕНСОН)


Virginity, 2008

(Девственность)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)


Yuri's Day, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Live to remember, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



Summer Euphoria


Closed Spaces, 2008

(Закрытые пространства)


Igor VORSKLA
(Игорь ВОРСКЛА)


Everybody dies but me, 2008

(Все умрут, а я останусь)


Valeriya Gai GERMANIKA
(Валерия Гай ГЕРМАНИКА)


Oleg Kulig Challenge and Provocation, 2008

(Олег Кулик. Вызов и провокация)


Yevgeni MITTA
(Евгений МИТТА)


Spisok Korabley, 2008

(Список кораблей)


Aleksey GUSEV
(Алексей ГУСЕВ)


The Revue, 2008

(Представление)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


The Season of Mists, 2008

(Сезон туманов)


Anna CHERNAKOVA
(Анна ЧЕРНАКОВА)



Cinema on the square


Cold Sun, 2008

(Холодное солнце)


Sergey POPOV (2)
(Сергей ПОПОВ (2))


Gentlemen Officers. Save The Emperor, 2008

(Господа офицеры. Спасти императора)


Oleg FOMIN
(Олег ФОМИН)


Indigo, 2008

(Индиго)


Roman PRYGUNOV
(Роман ПРЫГУНОВ)


Radio Day, 2008

(День радио)


Dmitriy DYACHENKO
(Дмитрий ДЬЯЧЕНКО)


Sayd Step, 2008

(Сайд Степ)


Marina MIGUNOVA
(Марина МИГУНОВА)


The Fly, 2008

(Муха)


Vladimir KOTT
(Владимир КОТТ)


The Game / The Match, 2008

(Игра)


Aleksandr ROGOZHKIN
(Александр РОГОЖКИН)


The Prank, 2008

(Розыгрыш)


Andrei KUDINENKO
(Андрей КУДИНЕНКО)


The Vanished Empire, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


We are from the Future / Back In Time, 2008

(Мы из будущего)


Andrei MALYUKOV
(Андрей МАЛЮКОВ)


12, 2007

(12)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Antisex, 2007

(Антисекс)


Larisa ISAEVA
(Лариса ИСАЕВА)


Il'ia Muromets and the Nightingale-Robber, 2007

(Илья Муромец и Соловей Разбойник)


Vladimir TOROPCHIN
(Владимир ТОРОПЧИН)


Mongol, 2007

(Монгол)


Sergey BODROV
(Сергей БОДРОВ)


Shadow Boxing 2 : Revenge, 2007

(Бой с тенью 2 : Реванш)


Anton MEGERDICHEV
(Антон МЕГЕРДИЧЕВ)


The Irony of Fate. The Continuation, 2007

(Ирония судьбы. Продолжение)


Timur BEKMAMBETOV
(Тимур БЕКМАМБЕТОВ)


Zelyonyy teatr v zemfire, 2007

(Зеленый театр в Земфире)


Renata LITVINOVA
(Рената ЛИТВИНОВА)


Asa, 1988

(Асса)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)



Special event


Riorita, 2008

(Риорита)


Pyotr TODOROVSKY
(Пётр ТОДОРОВСКИЙ)


Strangers, 2008

(Чужие)


Yuri GRYMOV
(Юрий ГРЫМОВ)



Cinema that we did not notice


And All That Love, 1989

(И вся любовь)


Anatoli VASILYEV (2)
(Анатолий ВАСИЛЬЕВ (2))


Homeless, 1988

(Бомж)


Nikolay SKUYBIN
(Николай СКУЙБИН)


Na svoey zemle, 1987

(На своей земле)


Igor APASIAN
(Игорь АПАСЯН)


Tale of the Brave Khochbar, 1987

(Сказание о храбром Хочбаре)


Askhab ABAKAROV (Асхаб АБАКАРОВ)

Mikhail ORDOVSKY (Михаил ОРДОВСКИЙ)


The Apostate, 1987

(Отступник)


Valery RUBINCHIK
(Валерий РУБИНЧИК)


The Petrograd Gavroches, 1987

(Петроградские гавроши)


Sergey SNEZHKIN
(Сергей СНЕЖКИН)



1958-1999 : 30 best films


Outskirts, 1998

(Окраина)


Pyotr LUTSIK
(Пётр ЛУЦИК)


Brother, 1997

(Брат)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Khrustalyov, My Car !, 1997

(Хрусталев, машину !)


Aleksey GERMAN
(Алексей ГЕРМАН)


The Asthenic Syndrome, 1989

(Астенический синдром)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Little Vera, 1988

(Маленькая Вера)


Vasili PICHUL
(Василий ПИЧУЛ)


The Days of Eclipse, 1988

(Дни затмения)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)


My Friend Yvan Lapshin, 1984

(Мой друг Иван Лапшин)


Aleksey GERMAN
(Алексей ГЕРМАН)


Planets’ Parade, 1984

(Парад планет)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


Polety vo sne i nayavu, 1982

(Полеты во сне и наяву)


Roman BALAIAN
(Роман БАЛАЯН)


Fox Hunting, 1980

(Охота на лис)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


The Autumn Marathon, 1979

(Осенний марафон)


Georgi DANELIYA
(Георгий ДАНЕЛИЯ)


Five evenings, 1978

(Пять вечеров)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Unfinished Piece for Mechanical Piano, 1977

(Неоконченная пьеса для механического пианино)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


One Hundred Days after Childhood, 1975

(Сто дней после детства)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


The Mirror, 1974

(Зеркало)


Andrei TARKOVSKY
(Андрей ТАРКОВСКИЙ)


The Red SnowBall Tree, 1973

(Калина красная)


Vasili SHUKSHIN
(Василий ШУКШИН)


The Monologue, 1972

(Монолог)


Ilya AVERBAKH
(Илья АВЕРБАХ)


Debut, 1970

(Начало)


Gleb PANFILOV
(Глеб ПАНФИЛОВ)


Asia Klyachina s Love Story, 1967

(История Аси Клячиной, которая любила, да не вышла замуж)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


Brief Encounters, 1967

(Короткие встречи)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


The Commissar, 1967

(Комиссар)


Aleksandr ASKOLDOV
(Александр АСКОЛЬДОВ)


There is no Passage through Fire (About Tanya Tyotkina and her Drawings), 1967

(В огне брода нет)


Gleb PANFILOV
(Глеб ПАНФИЛОВ)


Andrey Rublev, 1966

(Андрей Рублев)


Andrei TARKOVSKY
(Андрей ТАРКОВСКИЙ)


Aye-Bolit - 66, 1966

(Айболит - 66)


Rolan BYKOV
(Ролан БЫКОВ)


July Rain, 1966

(Июльский дождь)


Marlen KHUTSIEV
(Марлен ХУЦИЕВ)


Hamlet, 1964

(Гамлет)


Grigori KOZINTSEV
(Григорий КОЗИНЦЕВ)


I am Twenty, 1964

(Застава Ильича / Мне двадцать лет)


Marlen KHUTSIEV
(Марлен ХУЦИЕВ)


Welcome, or No Admittance, 1964

(Добро пожаловать или Посторонним вход воспрещен)


Elem KLIMOV
(Элем КЛИМОВ)


Nine days of one year, 1961

(Девять дней одного года)


Mikhail ROMM
(Михаил РОММ)


The Ballad of a Soldier, 1959

(Баллада о солдате)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)



Other films


Anthology of Russian cinema :
Director Marianna Kireeva (Режиссер Марианна Киреева):
- Film 10 : 9 1/2 (1963 – 1969)
- Film 11 : Another Life (Другая жизнь / Drugaya zhizn) (1969 – 1975)



Awards


Best film :

Shultes (Шультес), 2008, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best music :

Aleksey AIGY for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best directing :

Aleksandr PROSHKIN for the film Live to remember (Живи и помни), 2007, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Best first film :

Nirvana (Нирвана), 2008, by Igor VOLOSHIN (Игорь ВОЛОШИН)

Best Screenplay :

Pyotr LUTSIK for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Aleksey SAMORIADOV for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best actor :

Jethro SKINNER for the film Plus One (Плюс Один), 2008, by Oxana BYCHKOVA (Оксана БЫЧКОВА)

Best actress :

Ksenia RAPPOPORT for the film Yuri's Day (Юрьев День), 2008, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Cinematography :

Ilya DIOMIN for the film Terra Nova (Новая Земля), 2008, by Aleksandr MELNIK (Александр МЕЛЬНИК)