Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


"NIKA" Prizes

Moscow (Russia) - 03 March 2009 -

http://kino-nika.com/

2016 2013 2011 2010 2009 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1990 1989 1988 1987



 

Awards 2008

Best Feature Film nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Captive, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


The Vanished Empire, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Documentary Nominees


The Revue, 2008

(Представление)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


Virginity, 2008

(Девственность)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)


Anastasia, 2006

(Анастасия)


Viktor LISAKOVICH
(Виктор ЛИСАКОВИЧ)



Best Animation Film Nominees


Boy, 2008

(Мальчик)


Dmitriy GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)


He and she / Man and Woman, 2008

(Он и она)


Mariya MUAT
(Мария МУАТ)


Pravdivaya istoriya o triokh porosyatakh, 2007

(Правдивая история о трех поросятах)


Konstantin BRONZIT
(Константин БРОНЗИТ)



Best Director Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Screenplay Nominees


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)


Yuri's Day, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)



Best Cinematography Nominees.


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)


Yuri's Day, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)



Best Sound Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Captive, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Music Nominees


The Captive, 2008

(Пленный)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


The Garden / The Cherry Orchard, 2008

(Сад)


Sergey OVCHAROV
(Сергей ОВЧАРОВ)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Set Decoration Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


Morphia, 2008

(Морфий)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


The Inhabited Island, 2008

(Обитаемый остров)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)



Best Actor Nominees


Admiral, 2008

(Адмиралъ)


Andrei KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Actress Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Yuri's Day, 2008

(Юрьев День)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Live to remember, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



Best Actor in a Supporting Role Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Vanished Empire, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Wild Field, 2008

(Дикое поле)


Mikhail KALATOZISHVILI
(Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)



Best Actress in a Supporting Role Nominees


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Paper Soldier, 2008

(Бумажный солдат)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Live to remember, 2007

(Живи и помни)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



Nominees for the discovery of the year


Everybody dies but me, 2008

(Все умрут, а я останусь)


Valeriya Gai GERMANIKA
(Валерия Гай ГЕРМАНИКА)


Hipsters / Modefreak, 2008

(Стиляги)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


Shultes, 2008

(Шультес)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)






Awards


Best feature film :

The Paper Soldier (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best documentary :

Virginity (Девственность), 2008, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Best Animation film :

Pravdivaya istoriya o triokh porosyatakh (Правдивая история о трех поросятах), 2007, by Konstantin BRONZIT (Константин БРОНЗИТ)

Best directing :

Aleksey GERMAN jr. for the film The Paper Soldier (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Screenplay :

Pyotr LUTSIK for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Aleksey SAMORIADOV for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Cinematography :

Maksim DROZDOV for the film The Paper Soldier (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film The Paper Soldier (Бумажный солдат), 2008, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best music :

Aleksey AIGY for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Set Decoration :

Vladimir GUDILIN for the film Hipsters / Modefreak (Стиляги), 2008, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best actor :

Oleg DOLIN for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best actress :

Daria MOROZ for the film Live to remember (Живи и помни), 2007, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Best Actor in a Supporting Role :

Roman MADIANOV for the film Wild Field (Дикое поле), 2008, by Mikhail KALATOZISHVILI (Михаил КАЛАТОЗИШВИЛИ)

Best Actress in a Supporting Role :

Anna MIKHALKOVA for the film Live to remember (Живи и помни), 2007, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Discovery of the year :

Everybody dies but me (Все умрут, а я останусь), 2008, by Valeriya Gai GERMANIKA (Валерия Гай ГЕРМАНИКА)