Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


15th Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 01 June 2004 - 15 June 2004

http://kinotavr.ru/ru

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2003



 

Full-length film competition


72 meters, 2004

(72 метра)


Vladimir KHOTINENKO
(Владимир ХОТИНЕНКО)


A Driver For Vera, 2004

(Водитель для Веры)


Pavel CHUKHRAY
(Павел ЧУХРАЙ)


Bright is the Night, 2004

(Ночь светла)


Roman BALAIAN
(Роман БАЛАЯН)


Harvest Time, 2004

(Время жатвы)


Marina RAZBEZHKINA
(Марина РАЗБЕЖКИНА)


Kozha salamandry, 2004

(Кожа саламандры)


Aleksey RUDAKOV
(Алексей РУДАКОВ)


Krasnoe nebo. chernyy sneg, 2004

(Красное небо. Черный снег)


Valery OGORODNIKOV
(Валерий ОГОРОДНИКОВ)


Long Farewell, 2004

(Долгое прощание)


Sergey URSULIAK
(Сергей УРСУЛЯК)


My Step-Brother Frankenstein, 2004

(Мой сводный брат Франкенштейн)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


Povelitel efira, 2004

(Повелитель эфира)


Yekaterina KALININA
(Екатерина КАЛИНИНА)


Schizo, 2004

(Шиzа)


Gulshad OMAROVA
(Гульшад ОМАРОВА)


Slova i muzika, 2004

(Слова и музыка)


Ivan SOLOVOV
(Иван СОЛОВОВ)


Son slepovo cheloveka, 2004

(Сон слепого человека)


Slava PADALKA
(Слава ПАДАЛКА)


Chernyy Myach, 2003

(Черный мяч)


Khusein ERKENOV
(Хусейн ЭРКЕНОВ)


Igry motylkov, 2003

(Игры мотыльков)


Andrei PROSHKIN
(Андрей ПРОШКИН)


O liubvi, 2003

(О любви)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


Retsept Kolduni, 2003

(Рецепт Колдуньи)


Tatyana VORONETSKAIA
(Татьяна ВОРОНЕЦКАЯ)


Smert Tairova, 2003

(Смерть Таирова)


Boris BLANK
(Борис БЛАНК)



Out of competition


Chudnaya dolina, 2004

(Чудная долина)


Rano KUBAEVA
(Рано КУБАЕВА)


Don't Even Think! Independence Play, 2004

(Даже не думай! - 2)


Ruslan BALTSER
(Руслан БАЛЬТЦЕР)


Forest Guard, 2004

(Егерь)


Aleksandr TSATSUEV
(Александр ЦАЦУЕВ)


Kolkhoz interteynment, 2004

(Колхоз интертейнмент)


Maksim VORONKOV
(Максим ВОРОНКОВ)


Nachalo puti, 2004

(Начало пути)


Igor AKHMEDOV
(Игорь АХМЕДОВ)


Ne bse koshki sery, 2003

(Не все кошки серы)


Vsevolod SHILOVSKY
(Всеволод ШИЛОВСКИЙ)



Special event


A Rider named Death, 2004

(Всадник по имени Смерть)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)



Retrospective


Two captains-2, 1992

(Два капитана-2)


Sergey DEBIZHEV
(Сергей ДЕБИЖЕВ)


Planets’ Parade, 1984

(Парад планет)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


The Autumn Marathon, 1979

(Осенний марафон)


Georgi DANELIYA
(Георгий ДАНЕЛИЯ)






Awards


First prize :

A Driver For Vera (Водитель для Веры), 2004, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

My Step-Brother Frankenstein (Мой сводный брат Франкенштейн), 2004, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best Screenplay :

Pavel CHUKHRAY for the film A Driver For Vera (Водитель для Веры), 2004, by Pavel CHUKHRAY (Павел ЧУХРАЙ)

Best actor :

Aleksandr ABDULOV for the film O liubvi (О любви), 2003, by Sergey SOLOVYOV (Сергей СОЛОВЬЕВ)

Best actress :

Polina AGREYEVA for the film Long Farewell (Долгое прощание), 2004, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Best music :

Andrei GOLOVIN for the film O liubvi (О любви), 2003, by Sergey SOLOVYOV (Сергей СОЛОВЬЕВ)