Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 04 June 2006 - 12 June 2006

http://kinotavr.ru/ru

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2005 2004 2003



 

Opening film


The Island, 2006

(Остров)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)



Full-length film competition


Contact, 2006

(Связь)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)


Euphoria, 2006

(Эйфория)


Ivan VYRYPAYEV
(Иван ВЫРЫПАЕВ)


Free Floating, 2006

(Свободное плавание)


Boris KHLEBNIKOV
(Борис ХЛЕБНИКОВ)


It Does'nt Hurt, 2006

(Мне не больно)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Playing the Victim, 2006

(Изображая жертву)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Soviet Park, 2006

(Парк советского периода)


Yuli GUSMAN
(Юлий ГУСМАН)


The Man of No Return, 2006

(Человек безвозвратный)


Yekaterina GROKHOVSKAIA (Екатерина ГРОХОВСКАЯ)

Pyotr STEPIN (Пётр СТЕПИН)


The Rabbit over the Void, 2006

(Заяц над бездной)


Tigran KEOSAYAN
(Тигран КЕОСАЯН)


The Spot / The Point, 2006

(Точка)


Yuri MOROZ
(Юрий МОРОЗ)


The Wanderer, 2006

(Странник)


Sergey KARANDASHOV
(Сергей КАРАНДАШОВ)


Ugly Swans, 2006

(Гадкие лебеди)


Konstantin LOPUSHANSKY
(Константин ЛОПУШАНСКИЙ)


Alive, 2005

(Живой)


Aleksandr VELEDINSKY
(Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)


Free translation, 2005

(Вольный перевод)


Yelena HAZANOV
(Елена ХАЗАНОВА)


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Nankin Landscape, 2005

(Нанкинский пейзаж)


Valery RUBINCHIK
(Валерий РУБИНЧИК)


Transit, 2005

(Перегон)


Aleksandr ROGOZHKIN
(Александр РОГОЖКИН)



Summer Euphoria


977, 2006

(977)


Nikolay KHOMERIKY
(Николай ХОМЕРИКИ)


Inhale - Exhale, 2006

(Вдох - Выдох)


Ivan DYKHOVICHNY
(Иван ДЫХОВИЧНЫЙ)


Shosho, 2006

(Шошо)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


Oleg will appear now, 2005

(Сейчас выйдет Олег)


Pyotr SHEPOTINNIK
(Пётр ШЕПОТИННИК)


Tender's Heat: Wild Wild Beach, 2005

(Жар нежных. Дикий, дикий пляж!)


Aleksandr RASTORGUYEV
(Александр РАСТОРГУЕВ)



Cinema on the square


Bastards, 2006

(Сволочи)


Aleksandr ATANESIAN
(Александр АТАНЕСЯН)


Great Love, 2006

(Большая любовь)


Dmitriy FIKS
(Дмитрий ФИКС)


Hunting for Piranha, 2006

(Охота на пиранью)


Andrei KAVUN
(Андрей КАВУН)


Nobody Knows Sex, 2006

(Никто не знает про секс)


Aleksey GORDEYEV
(Алексей ГОРДЕЕВ)


Piter FM, 2006

(Питер FM)


Oxana BYCHKOVA
(Оксана БЫЧКОВА)


9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)



Special event


Dokhunda, 1936

(Дохунда)


Lev KULESHOV
(Лев КУЛЕШОВ)


The Marriage, 1936

(Женитьба)


Erast GARIN (Эраст ГАРИН)

Khesia LOKSHINA (Хеся ЛОКШИНА)


Mishki against Yudenich, 1925

(Мишки против Юденича)


Grigori KOZINTSEV (Григорий КОЗИНЦЕВ)

Leonid TRAUBERG (Леонид ТРАУБЕРГ)


On The Red Front, 1920

(На красном фронте)


Lev KULESHOV
(Лев КУЛЕШОВ)



CINE FANTOM


Casting, 2006

(Кастинг)


Olga STOLPOVSKAIA
(Ольга СТОЛПОВСКАЯ)


Volga-Volga, 2006

(Волга-Волга)


Pavel LABAZOV
(Павел ЛАБАЗОВ)


Mad Prince Esther, 1988

(Сумасшедший принц Эсфирь)


Boris YUKHANANOV
(Борис ЮХАНАНОВ)



Lost cinema of the nineties


Outskirts, 1998

(Окраина)


Pyotr LUTSIK
(Пётр ЛУЦИК)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


The Time For Sorrow Has Not Yet Come, 1995

(Время печали еще не пришло)


Sergey SELIANOV
(Сергей СЕЛЬЯНОВ)


Idiot’s dreams, 1993

(Мечты идиота)


Vasili PICHUL
(Василий ПИЧУЛ)


Orange Jazz, 1993

(Оранжевый джаз)


Aleksandr ISUPOV
(Александр ИСУПОВ)


Armavir, 1991

(Армавир)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


One day before..., 1991

(За день до...)


Oleg BORETSKY (Олег БОРЕЦКИЙ)

Aleksandr NEGREBA (Александр НЕГРЕБА)


The Dislike, 1991

(Нелюбовь)


Valery RUBINCHIK
(Валерий РУБИНЧИК)


The Leg, 1991

(Нога)


Nikita TYAGUNOV
(Никита ТЯГУНОВ)



Leningrad school


Private Life, 1982

(Частная жизнь)


Yuli RAIZMAN
(Юлий РАЙЗМАН)


A Day Of Sun And Rain, 1967

(День солнца и дождя)


Viktor SOKOLOV
(Виктор СОКОЛОВ)


Four Pages Of a Young Life, 1967

(Четыре страницы одной молодой жизни)


Rezo ESADZE
(Резо ЭСАДЗЕ)


The Seventh Companion, 1967

(Седьмой спутник)


Grigori ARONOV (Григорий АРОНОВ)

Aleksey GERMAN (Алексей ГЕРМАН)



Other films


Documentaries and short films



Awards


First prize :

Playing the Victim (Изображая жертву), 2006, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best directing :

Free Floating (Свободное плавание), 2006, by Boris KHLEBNIKOV (Борис ХЛЕБНИКОВ)

Best first film :

Contact (Связь), 2006, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Best Screenplay :

Alive (Живой), 2005, by Aleksandr VELEDINSKY (Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)

Best music :

Andrei SIGLE for the film Ugly Swans (Гадкие лебеди), 2006, by Konstantin LOPUSHANSKY (Константин ЛОПУШАНСКИЙ)

Best actress :

Renata LITVINOVA for the film It Does'nt Hurt (Мне не больно), 2006, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best actor :

Yuri YATSENKO for the film It Does'nt Hurt (Мне не больно), 2006, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Special Jury prize :

Euphoria (Эйфория), 2006, by Ivan VYRYPAYEV (Иван ВЫРЫПАЕВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Playing the Victim (Изображая жертву), 2006, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)