Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics

Moscow (Russia) - 25 December 2005 -

http://www.kinopressa.ru/

2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1999



 

Best Film Nominees


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


The Italian, 2005

(Итальянец)


Andrei KRAVCHUK
(Андрей КРАВЧУК)


The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best First Film Nominees


9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)


Dust, 2005

(Пыль)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)


First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Director Nominees


First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Screenplay Nominees


Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)


The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Cinematography Nominees.


9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)


Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)



Best Set Decoration Nominees


Dreaming of Space, 2005

(Космос как предчувствие)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


First on the Moon, 2005

(Первые на Лунe)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)


Garpastum, 2005

(Гарпастум)


Aleksey GERMAN jr.
(Алексей ГЕРМАН мл.)


The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Music Nominees


9th Company, 2005

(9 рота)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)


Sunduk predkov, 2005

(Сундук предков)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)


The Sun, 2005

(Солнце)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



 


Babysitter Required, 2005

(Требуется няня)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)


Roots, 2005

(Бедные родственники)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)


The Mountain of Gems, 2005

(Гора самоцветов)


Different Directors
( Разные режиссёры)


The Siege, 2005

(Блокада)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


The State Counsellor, 2005

(Статский советник)


Filipp YANKOVSKY
(Филипп ЯНКОВСКИЙ)






Awards


Best film :

The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best directing :

The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best Screenplay :

Aleksandr GONOROVSKY for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Ramil YAMALEYEV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Cinematography :

Oleg LUKICHEV for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Set Decoration :

Valery LUKINOV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Nikolay PAVLOV for the film First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best music :

Andrei SIGLE for the film The Sun (Солнце), 2005, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best first film :

First on the Moon (Первые на Лунe), 2005, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best actress :

Marina ZUBANOVA for the film Babysitter Required (Требуется няня), 2005, by Larisa SADILOVA (Лариса САДИЛОВА)

Best actor :

Danila KOZLOVSKY for the film Garpastum (Гарпастум), 2005, by Aleksey GERMAN jr. (Алексей ГЕРМАН мл.)

Best Actress in a Supporting Role :

Oxana FANDERA for the film The State Counsellor (Статский советник), 2005, by Filipp YANKOVSKY (Филипп ЯНКОВСКИЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey GARMASH for the film Roots (Бедные родственники), 2005, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Best documentary :

The Siege (Блокада), 2005, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best Animation film :

The Mountain of Gems (Гора самоцветов), 2005, by Different Directors ( Разные режиссёры)