Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics

Moscow (Russia) - 25 December 2007 -

http://www.kinopressa.ru/

2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1999



 

Best Film Nominees


Alexandra, 2007

(Александра)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)


Freight 200 / Cargo 200, 2007

(Груз 200)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Simple Things, 2006

(Простые вещи)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)



Best First Film Nominees


Cruelty, 2007

(Жестокость)


Marina LUBAKOVA
(Марина ЛЮБАКОВА)


Soar, 2007

(Отрыв)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)


The Hard-Hearted, 2007

(Кремень)


Aleksey MIZGIRYOV
(Алексей МИЗГИРЕВ)



Best Director Nominees


Alexandra, 2007

(Александра)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)


Freight 200 / Cargo 200, 2007

(Груз 200)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Two in one, 2007

(Два в одном)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Simple Things, 2006

(Простые вещи)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)



Best Screenplay Nominees


Freight 200 / Cargo 200, 2007

(Груз 200)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Soar, 2007

(Отрыв)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)


Simple Things, 2006

(Простые вещи)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)



Best Cinematography Nominees.


Alexandra, 2007

(Александра)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)


Mongol, 2007

(Монгол)


Sergey BODROV
(Сергей БОДРОВ)


The Banishment, 2006

(Изгнание)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)


Travelling with pets, 2006

(Путешествие с домашними животными)


Vera STOROZHEVA
(Вера СТОРОЖЕВА)



Best Set Decoration Nominees


Mermaid, 2007

(Русалка)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)


Mongol, 2007

(Монгол)


Sergey BODROV
(Сергей БОДРОВ)


The Banishment, 2006

(Изгнание)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)



Best Music Nominees


Alexandra, 2007

(Александра)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)


Mermaid, 2007

(Русалка)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)


The Banishment, 2006

(Изгнание)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)



 


Nothing personal, 2007

(Ничего личного)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)


The Mother, 2007

(Мать)


Antoine CATTIN ( Антон КАТТИН)

Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)


Foolish Girl, 2006

(Девочка-дура)


Zoya KIREYEVA
(Зоя КИРЕЕВА)






Awards


Best film :

Freight 200 / Cargo 200 (Груз 200), 2007, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best directing :

Two in one (Два в одном), 2007, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best Screenplay :

Aleksandr MINDADZE for the film Soar (Отрыв), 2007, by Aleksandr MINDADZE (Александр МИНДАДЗЕ)

Best Cinematography :

Mikhail KRICHMAN for the film The Banishment (Изгнание), 2006, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best music :

Andrei DERGACHYOV for the film The Banishment (Изгнание), 2006, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Arvo PART for the film The Banishment (Изгнание), 2006, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best Set Decoration :

Yelena ZHUKOVA for the film Mongol (Монгол), 2007, by Sergey BODROV (Сергей БОДРОВ)

Dashi NAMDAKOV for the film Mongol (Монгол), 2007, by Sergey BODROV (Сергей БОДРОВ)

Best actress :

Galina VISHEVSKAIA for the film Alexandra (Александра), 2007, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best actor :

Sergey PUSKEPALIS for the film Simple Things (Простые вещи), 2006, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Actress in a Supporting Role :

Zoya KAYDANOVSKAYA for the film Nothing personal (Ничего личного), 2007, by Larisa SADILOVA (Лариса САДИЛОВА)

Best Actor in a Supporting Role :

Leonid BRONEVOY for the film Simple Things (Простые вещи), 2006, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best first film :

Soar (Отрыв), 2007, by Aleksandr MINDADZE (Александр МИНДАДЗЕ)

Best documentary :

The Mother (Мать), 2007, by Antoine CATTIN ( Антон КАТТИН), Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Best Animation film :

Foolish Girl (Девочка-дура), 2006, by Zoya KIREYEVA (Зоя КИРЕЕВА)