Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


30th Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 09 June 2019 - 16 June 2019

http://kinotavr.ru/ru

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003



 

Opening film


Odessa, 2019

(Одесса)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)



Closing film


The French Man, 2018

(Француз)


Andrei SMIRNOV
(Андрей СМИРНОВ)



Main Competition


A Russian Youth, 2019

(Мальчик русский)


Alexander ZOLOTUKHIN
(Александр ЗОЛОТУХИН)


Big Poetry, 2019

(Большая поэзия)


Alexander LUNGIN
(Александр ЛУНГИН)


Davay razvediomcia, 2019

(Давай разведемся)


Anna PARMAS
(Анна ПАРМАС)


Kerosene, 2019

(Керосин)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)


Love all of them, 2019

(Люби их всех)


Mariya AGRANOVICH
(Мария АГРАНОВИЧ)


Once in Trubchevsk, 2019

(Однажды в Трубчевске)


Larisa SADILOVA
(Лариса САДИЛОВА)


Sheena667, 2019

(Sheena667)


Grigori DOBRYGIN
(Григорий ДОБРЫГИН)


The Curator, 2019

(Куратор)


Pyotr LEVCHENKO
(Пётр ЛЕВЧЕНКО)


The Fidelity, 2019

(Верность)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)


The Storm, 2019

(Гроза)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)


The Watchman, 2019

(Сторож)


Yuri BYKOV
(Юрий БЫКОВ)


Trinity, 2019

(Троица)


Yan GE
(Ян ГЭ)


The Bull, 2018

(Бык)


Boris AKOPOV
(Борис АКОПОВ)


The Imaginable Wolf, 2018

(Мысленный волк)


Valeria GAI GERMANIKA
(Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)


Vyshe Neba, 2018

(Выше Неба)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)



Short Film Competition


Bless you, 2019

(Будьте здоровы)


Ivan ZABAZHANOV
(Иван ЗАБАЖАНОВ)


Bolvanka, 2019

(Болванка)


Nikita VLASSOV
(Никита ВЛАСОВ)


Complex Subject, 2019

(Сложноподчиненное)


Olesia YAKOVLEVA
(Олеся ЯКОВЛЕВА)


Did you love him?, 2019

(Ты его любила?)


Yelena POLIAKOVA
(Елена ПОЛЯКОВА)


Euthanasia, 2019

(Эвтаназия)


Yelena BRODACH
(Елена БРОДАЧ)


Fuel, 2019

(Топливо)


Mikhail ARKHIPOV
(Михаил АРХИПОВ)


He is mine, 2019

(Он мой)


Vladislav RYTKOV
(Владислав РЫТКОВ)


I cry with you, 2019

(Плачу с вами)


Paulina ANDREEVA
(Паулина АНДРЕЕВА)


Krasivo zhit, 2019

(Красиво жить)


Yaroslav LEBEDEV
(Ярослав ЛЕБЕДЕВ)


Maternity home, 2019

(Роддом)


Anna DEZHURKO
(Анна ДЕЖУРКО)


On veziot svoy gruzovik, 2019

(Он везёт свой грузовик)


Kirill PROSKURIN
(Кирилл ПРОСКУРИН)


Peaceful Life, 2019

(Мирная жизнь)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Romance for horn, 2019

(Романс для валторны)


Irina KIREEVA
(Ирина КИРЕЕВА)


The Cow, 2019

(Корова)


Toma SELIVANOVA
(Тома СЕЛИВАНОВА)


The Squid, 2019

(Кальмар)


Lidia KONDRATIUK
(Лидия КОНДРАТЮК)


The Unlucky Fellow, 2019

(Неудачник)


Roman TROFIMOV
(Роман ТРОФИМОВ)


Think Positively!, 2019

(Думай позитивно)


Irina KHODIUSH
(Ирина ХОДЮШ)


An historical mistake, 2018

(Одна историческая ошибка)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)


e-fiance, 2018

(@Жених)


Yelizaveta STISHOVA
(Елизавета СТИШОВА)


Escape, 2018

(Бег)


Egor ISAYEV
(Егор ИСАЕВ)


Farewell, 2018

(Прощание)


Mariya FOMINA
(Мария ФОМИНА)


The Interview, 2018

(Интервью)


Ivan SOSNIN
(Иван СОСНИН)



Out of competition


Beanpole, 2019

(Дылда)


Kantemir BALAGOV
(Кантемир БАЛАГОВ)






Awards


First prize :

The Bull (Бык), 2018, by Boris AKOPOV (Борис АКОПОВ)

Best Short Film :

Fuel (Топливо), 2019, by Mikhail ARKHIPOV (Михаил АРХИПОВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

A Russian Youth (Мальчик русский), 2019, by Alexander ZOLOTUKHIN (Александр ЗОЛОТУХИН)

Kerosene (Керосин), 2019, by Yusuf RAZYKOV (Юсуф РАЗЫКОВ)

Best first film :

Davay razvediomcia (Давай разведемся), 2019, by Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Best music :

The Imaginable Wolf (Мысленный волк), 2018, by Valeria GAI GERMANIKA (Валерия ГАЙ ГЕРМАНИКА)

Diploma :

The Fidelity (Верность), 2019, by Nigina SAIFULLAEVA (Нигина САЙФУЛЛАЕВА)

Best Screenplay :

Davay razvediomcia (Давай разведемся), 2019, by Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Best Cinematography :

The Bull (Бык), 2018, by Boris AKOPOV (Борис АКОПОВ)

Best actress :

Viktoria TOLSTOGANOVA for the film Vyshe Neba (Выше Неба), 2018, by Oxana KARAS (Оксана КАРАС)

Best actor :

Alexander KUZNETSOV (6 ) for the film Big Poetry (Большая поэзия), 2019, by Alexander LUNGIN (Александр ЛУНГИН)

Prix de la mise en scène :

Big Poetry (Большая поэзия), 2019, by Alexander LUNGIN (Александр ЛУНГИН)