Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


17th International debut film festival

Khanty Mansiysk (Russia) - 01 March 2019 - 06 March 2019

http://ugrafest.ru/

2018 2017 2016 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2004



 

Russian films

International competition


Ghostly Guimbarde, 2019

(Проклятый Хомус)


Pyotr STRUCHKOV
(Пётр СТРУЧКОВ)



First Film Competition


Artimizia, 2019

(Артимизия)


Anton LUKIN
(Антон ЛУКИН)


Khon Yush. The way from the Ob, 2019

(Хон Юш. Путь от Оби)


Maksim BESPALY (Максим БЕСПАЛЫЙ )

Anton BOYKO (Антон БОЙКО)

Zinaida LONGORTOVA (Зинаида ЛОНГОРТОВА)


Young blooded wine, 2019

(Молодое вино)


Pyotr OLEVSKY
(Пётр ОЛЕВСКИЙ)


Casting, 2018

(Кастинг)


Igor STAM
(Игорь СТАМ)


I will return, 2018

(Я вернусь)


Daria SHUMAKOVA
(Дарья ШУМАКОВА)


Lorik, 2018

(Лорик)


Aleksey ZLOBIN
(Алексей ЗЛОБИН)


Nazirite, 2018

(Назорей)


Timofei DOROGOYCHENKO (Тимофей ДОРОГОЙЧЕНКО)

Ivan KADANER (Иван КАДАНЕР)


This is the Last Song of the Evening, 2018

(Последняя песня вечера)


Yevgeni GRANILSHCHIKOV
(Евгений ГРАНИЛЬЩИКОВ)



Special event


Van Goghs, 2018

(Ван Гоги)


Sergey LIVNEV
(Сергей ЛИВНЕВ)


Rezo, 2017

(Знаешь, мама, где я был?)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)



Films for children and teenagers


It's Not Forever, 2019

(Это не навсегда)


Alena RUBINSTEIN (Алена РУБИНШТЕЙН)

Yevgeniya YATSKINA (Евгения ЯЦКИНА)


The foundling, 2019

(Подкидыш)


Sergey VASILYEV (5)
(Сергей ВАСИЛЬЕВ (5))


Harvie And the Magic Museum, 2018

(Гурвинек. Волшебная игра)


Inna EVLANNIKOVA (Инна ЕВЛАННИКОВА)

Martin KOTIK (Мартин КОТИК )



Short films


A Perfect Day for Bananafish, 2019

(Хорошо ловится рыбка-бананка)


Marina DONSKAYA
(Марина ДОНСКАЯ)


Ferris Wheel, 2019

(Чертово колесо)


Roman BATYEV
(Роман БАТАЕВ)


Forked Life, 2019

(Раздвоенная жизнь)


Igor SMOLA
(Игорь СМОЛА)


Kaegkha, 2019

(Каэгха)


Albina MOKHRIAKOVA
(Альбина МОХРЯКОВА)


Kiteloop, 2019

(Кайтлуп)


Pyotr TIMOFEYEV
(Пётр ТИМОФЕЕВ)


Largo ma non tanto, 2019

(Largo ma non tanto)


Aleksandra KARELINA
(Александра КАРЕЛИНА)


Manifesto, 2019

(Манифест)


Art-gruppa ART-GRUPPA MANIFEST
(Арт-группа АРТ-ГРУППА МАНИФЕСТ)


Russian Stereo, 2019

(Русское стерео)


Sergey SONIN
(Сергей СОНИН)


Third Door On The Left, 2019

(Третья дверь слева)


Nina VOLOVA
(Нина ВОЛОВА)


Bear, 2018

(Мишка)


Anastasia
(Анастасия ПАВЛОВА)


Consequences of Any Kind, 2018

(Последствия любые)


Lada CHERMOMASHENTSEVA
(Лада ЧЕРНОМАШЕНЦЕВА)


Die, Juliet, 2018

(Умри, Джульетта)


Maksim SHABALIN
(Максим ШАБАЛИН)


Eurydice returns, 2018

(Эвридика возвращается)


Mikhail SVYATOGOR
(Михаил СВЯТОГОР)


Fire, 2018

(Огонь)


Mariya SHCHULGINA
(Мария ЩУЛЬГИНА)


He's gone, 2018

(Поехавший)


Yan TAMKOVICH
(Ян ТАМКОВИЧ ФРИСКЕ)


Oh Cover Your Pale Legs, 2018

(О закрой свои бледные ноги)


Yevgeni DAKOT
(Евгений ДАКОТ)


Vosmoi vid, 2018

(Восьмой вид)


Lena LANSKIKH
(Лена ЛАНСКИХ)