Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


23rd Open Russian Festival of Animated Film

Suzdal (Russia) - 13 March 2018 - 18 March 2018

http://www.suzdalfest.ru/

2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008



 

Full-length film competition


Do you know, mummy, where I was ?, 2017

(Знаешь, мама, где я был?)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)


Fiksiki. The big secret, 2017

(Фиксики. Большой секрет)


Vasiko BEDOSHVILI (Васико БЕДОШВИЛИ)

Andrei KOLPIN (Андрей КОЛПИН)

Ivan PSHONKIN (Иван ПШОНКИН)


Petr and Fevronia, 2017

(Сказ о Петре и Февронии)


Yuri KULAKOV (Юрий КУЛАКОВ)

Yuri RYAZANOV (Юрий РЯЗАНОВ)


Three heroes and the princess of Egypt, 2017

(Три богатыря и принцесса Египта)


Konstantin FEOKTISTOV
(Константин ФЕОКТИСТОВ)


The Snow Queen 3: Fire and Ice, 2016

(Снежная королева 3. Огонь и лед)


Aleksey TSITSILIN
(Алексей ЦИЦИЛИН)


Urfin Juice and his wooden soldiers, 2016

(Урфин Джюс и его деревянные солдаты)


Fyodor DMITRIEV (Федор ДМИТРИЕВ)

Vladimir TOROPCHIN (Владимир ТОРОПЧИН)

Darina SCHMIDT (Дарина ШМИДТ)



Short Film Competition


Bus stop, 2018

(Остановка)


Nina BISSYARINA
(Нина БИСЯРИНА)


Letters, 2018

(Письма)


Aleksandr SAVARSKY
(Александр САВАРСКИЙ)


The Old Lady-Life vs The Old Lady-Death, 2018

(Старушка-жизнь vs Старушка-смерть)


Andrei BAKHURIN (Андрей БАХУРИН)

Natalia GROFPEL (Наталья ГРОФПЕЛЬ)

Ivan MAKSIMOV (Иван МАКСИМОВ)

Igor MELNIKOV (Игорь МЕЛЬНИКОВ)

Ashot MEFODIN (Ашот МЕФОДИН)

Yekaterina MILOSLAVSKAYA (Екатерина МИЛОСЛАВСКАЯ)

Yevgeni NADTOCHEY (Евгений НАДТОЧЕЙ)

Mariya YAKUSHINA (Мария ЯКУШИНА)


Fir trees, 2017

(Елки)


Rim SHARAFUTDINOV
(Рим ШАРАФУТДИНОВ)


John Bottom, unknown soldier, 2017

(Джон Боттом - неизвестный солдат)


Aleksey DYOMIN
(Алексей ДЕМИН)


Little flame, 2017

(Огонёк)


Vladislav BAIRAMGULOV
(Владислав БАЙРАМГУЛОВ)


Marshrutka, 2017

(Маршрутка)


Tatyana ILYNA
(Татьяна ИЛЬИНА)


Pants, 2017

(Брюки)


Sergey MERINOV
(Сергей МЕРИНОВ)


Suyeta suyet, 2017

(Суета сует)


Aleksey TURKUS (Алексей ТУРКУС)

Aleksey SHELMANOV (Алексей ШЕЛМАНОВ)


Tarakanischtche, 2017

(Тараканище)


Sofia MELAMUD
(Софья МЕЛАМУД)


Tarask, 2017

(Тараск)


Oxana KHOLODOVA
(Оксана ХОЛОДОВА)


Tender heart, 2017

(Доброе сердце)


Yevgeniya ZHIRKOVA
(Евгения ЖИРКОВА)


Teoriya zakata, 2017

(Теория заката)


Roman SOKOLOV
(Роман СОКОЛОВ)


The old lady went out for Bread and Sweet Muffin, 2017

(Вышла из дома старушка за хлебом и сладкой ватрушкой)


Anastasia ZHAKULINA
(Анастасия ЖАКУЛИНА)


Tikhyi uzhin bez soli, 2017

(Тихий ужин без соли)


Svetlana RAZGULYAEVA
(Светлана РАЗГУЛЯЕВА)


Vivat, Musketeers!, 2017

(Виват, мушкетёры!)


Anton DYAKOV
(Антон ДЬЯКОВ)


Zhil-byl dom, 2017

(Жил-был дом)


Svetlana ANDRIANOVA
(Светлана АНДРИАНОВА)


Hunting, 2016

(Охота)


Aleksey ALEKSEYEV (3)
(Алексей АЛЕКСЕЕВ (3))


Iolotchka, 2016

(Елочка)


Sergey MERINOV
(Сергей МЕРИНОВ)






Awards


First prize :

Suyeta suyet (Суета сует), 2017, by Aleksey TURKUS (Алексей ТУРКУС), Aleksey SHELMANOV (Алексей ШЕЛМАНОВ)