Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics

For 2016

Moscow (Russia) - 13 January 2017 -

http://www.kinopressa.ru/

2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1999



 

Best Film Nominees


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Francofonia, 2014

(Франкофония. Лувр под немецкой оккупацией)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best First Film Nominees


Collector, 2016

(Коллектор)


Aleksey KRASOVSKY
(Алексей КРАСОВСКИЙ)


Dreamfish, 2016

(Рыба-мечта)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)


Korobka, 2015

(Коробка)


Eduard BORDUKOV
(Эдуард БОРДУКОВ)



Best Director Nominees


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Francofonia, 2014

(Франкофония. Лувр под немецкой оккупацией)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Screenplay Nominees


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Monk and the Demon, 2016

(Монах и бес)


Nikolay DOSTAL
(Николай ДОСТАЛЬ)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)



Best Cinematography Nominees.


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Francofonia, 2014

(Франкофония. Лувр под немецкой оккупацией)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Set Decoration Nominees


Ke-dy / Sneakers, 2016

(Ке-Ды)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Duelist, 2016

(Дуэлянт)


Aleksey MIZGIRYOV
(Алексей МИЗГИРЕВ)



Best Music Nominees


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Heritage of love, 2016

(Герой)


Yuri VASILYEV (2)
(Юрий ВАСИЛЬЕВ (2))


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)



Best Actress Nominees


Paradise, 2016

(Рай)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)



Best Actor Nominees


Vsia nasha nadezhda, 2016

(Вся наша надежда)


Karen GEVORKIAN
(Карен ГЕВОРКЯН)


Collector, 2016

(Коллектор)


Aleksey KRASOVSKY
(Алексей КРАСОВСКИЙ)


The Monk and the Demon, 2016

(Монах и бес)


Nikolay DOSTAL
(Николай ДОСТАЛЬ)



Best Actress in a Supporting Role Nominees


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Paradise, 2004

(Рай)


Vladimir MOSS
(Владимир МОСС)



Best Actor in a Supporting Role Nominees


The Monk and the Demon, 2016

(Монах и бес)


Nikolay DOSTAL
(Николай ДОСТАЛЬ)


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)



Young Critic Award "Golos" Nominees


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)



Other Nominees


Cuckoo, 2016

(Кукушка)


Dina VELIKOVSKAYA
(Дина ВЕЛИКОВСКАЯ)


Incense-Navigator, 2016

(Ладан-навигатор)


Aleksandr KUPRIN
(Александр КУПРИН)


Pavlensky. Life naked, 2016

(Павленский. Голая жизнь)


Daria KHRENOVA
(Дарья ХРЕНОВА)


The man who was too free, 2016

(Слишком свободный человек)


Vera KRICHEVSKAYA (Вера КРИЧЕВСКАЯ)

Mikhail FISHMAN (Михаил ФИШМАН)


Before love, 2015

(До любви)


Igor KOVALEV
(Игорь КОВАЛЕВ)


Under the Sun, 2015

(В лучах солнца)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)






Awards


Best film :

Paradise (Рай), 2016, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best Screenplay :

Yuri ARABOV for the film The Monk and the Demon (Монах и бес), 2016, by Nikolay DOSTAL (Николай ДОСТАЛЬ)

Best Set Decoration :

Andrei PONKRATOV for the film The Duelist (Дуэлянт), 2016, by Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)

Best Cinematography :

Aleksandr SIMONOV for the film Paradise (Рай), 2016, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best directing :

Andrei KONCHALOVSKY for the film Paradise (Рай), 2016, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best music :

Ilya DEMUTSKIJ for the film The Student (Ученик), 2016, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best actress :

Natalia PAVLENKOVA for the film Zoology (Зоология), 2016, by Ivan TVERDOVSKY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Best actor :

Timofei TRIBUNTSEV for the film The Monk and the Demon (Монах и бес), 2016, by Nikolay DOSTAL (Николай ДОСТАЛЬ)

Best Actress in a Supporting Role :

Svetlana BRAGARNIK for the film The Student (Ученик), 2016, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Boris KAMORZIN for the film The Monk and the Demon (Монах и бес), 2016, by Nikolay DOSTAL (Николай ДОСТАЛЬ)

Best first film :

Collector (Коллектор), 2016, by Aleksey KRASOVSKY (Алексей КРАСОВСКИЙ)

Award of Young critics "Golos" :

The Student (Ученик), 2016, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best Animation film :

Before love (До любви), 2015, by Igor KOVALEV (Игорь КОВАЛЕВ)

Best documentary :

The man who was too free (Слишком свободный человек), 2016, by Vera KRICHEVSKAYA (Вера КРИЧЕВСКАЯ), Mikhail FISHMAN (Михаил ФИШМАН)

Prize Miron CHERNEKO :

Vsia nasha nadezhda (Вся наша надежда), 2016, by Karen GEVORKIAN (Карен ГЕВОРКЯН)

Event of the Year :

Under the Sun (В лучах солнца), 2015, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Best Animation film :

Cuckoo (Кукушка), 2016, by Dina VELIKOVSKAYA (Дина ВЕЛИКОВСКАЯ)