Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


27th Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 06 June 2016 - 13 June 2016

http://kinotavr.ru/ru - http://kinotavr.ru/ru/2016/concours-27/

2017 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003



 

Opening film


Peterburg. Tolko po liubvi, 2016

(Петербург. Только по любви)


Oxana BYCHKOVA (Оксана БЫЧКОВА)

Aksinya GOG (Аксинья ГОГ)

Natalia KUDRYASHOVA (Наталья КУДРЯШОВА)

Renata LITVINOVA (Рената ЛИТВИНОВА)

Natalia NAZAROVA (Наталья НАЗАРОВА)

Anna PARMAS (Анна ПАРМАС)

Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)



Closing film


Sdaiotsa dom so vsemi neudobstvami, 2016

(Сдается дом со всеми неудобствами)


Vera STOROZHEVA
(Вера СТОРОЖЕВА)



Full-length film competition


After you're gone, 2016

(После тебя)


Anna MATISON
(Анна МАТИСОН)


Big village lights, 2016

(Огни большой деревни)


Ilya UCHITEL
(Илья УЧИТЕЛЬ)


Collector, 2016

(Коллектор)


Aleksey KRASOVSKY
(Алексей КРАСОВСКИЙ)


Doctor, 2016

(Врач)


Gosha KUTSENKO
(Гоша КУЦЕНКО)


Dreamfish, 2016

(Рыба-мечта)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)


Good boy, 2016

(Хороший мальчик)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)


Ivan, 2016

(Иван)


Alena DAVYDOVA
(Алена ДАВЫДОВА)


The man from the future, 2016

(Человек из будущего)


Roman ARTEMYEV
(Роман АРТЕМЬЕВ)


The Student, 2016

(Ученик)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


Wake Me Up, 2016

(Разбуди меня)


Guillaume PROTSENKO
(Гийом ПРОЦЕНКО)


Zoology, 2016

(Зоология)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


I know how to knit, 2015

(Я умею вязать)


Nadezhda STEPANOVA
(Надежда СТЕПАНОВА)


Not my job, 2015

(Чужая работа)


Denis SHABAEV
(Денис ШАБАЕВ)


Year of literature, 2015

(Год литературы)


Olga STOLPOVSKAIA
(Ольга СТОЛПОВСКАЯ)



Short Film Competition


Credit, 2016

(Кредит)


Vadim VALIULLIN
(Вадим ВАЛИУЛЛИН)


Drawing lesson for adults, 2016

(Урок рисования для взрослых)


Lika YATKOVSKAYA
(Лика ЯТКОВСКАЯ)


Mary, 2016

(Мария)


Grigori KOLOMYTSEV
(Григорий КОЛОМИЙЦЕВ)


Next, 2016

(Следующий)


Yelena BRODACH
(Елена БРОДАЧ)


S like dollar, dot, J, 2016

(Эс как доллар, точка, джи)


Oxana MIKHEYEVA
(Оксана МИХЕЕВА)


Sisters, 2016

(Сестры)


Natalia MERKULOVA
(Наталья МЕРКУЛОВА)


Spring, come!, 2016

(Весна, приходи !)


Yelizaveta KLEYNOT (Елизавета КЛЕЙНОТ)

Daria RAZUMNIKOVA (Дарья РАЗУМНИКОВА)


The Mantis, 2016

(Богомол)


Yelena POLIAKOVA
(Елена ПОЛЯКОВА)


To the dacha, 2016

(На дачу)


Aleksey NAUMOV (2)
(Алексей НАУМОВ (2) )


Turnaround, 2016

(Turnaround)


Dmitriy LESNEVSKY Jr
(Дмитрий ЛЕСНЕВСКИЙ-мл.)


Enemies, 2015

(Враги)


Olzhas ERMEKBAEV
(Олжас ЕРМЕКБАЕВ)


Well, Hello, Oksana Sokolova!, 2015

(Ну, здравствуй, Оксана Соколова!)


Kirill VASILIEV
(Кирилл ВАСИЛЬЕВ)



Special event


Rings of the world, 2015

(Кольца мира)


Sergey MIROSHNICHENKO
(Сергей МИРОШНИЧЕНКО)


Prisoner of the Mountains, 1996

(Кавказский пленник)


Sergey BODROV
(Сергей БОДРОВ)



Other films


Court métrage primé :
To the Dacha, Alexei NAUMOV



Awards


First prize :

Good boy (Хороший мальчик), 2016, by Oxana KARAS (Оксана КАРАС)

Best directing :

The Student (Ученик), 2016, by Kirill SEREBRENNIKOV (Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)

Best first film :

Not my job (Чужая работа), 2015, by Denis SHABAEV (Денис ШАБАЕВ)

Best actress :

Natalia PAVLENKOVA for the film Zoology (Зоология), 2016, by Ivan TVERDOVSKY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Best actor :

Konstantin KHABENSKY for the film Collector (Коллектор), 2016, by Aleksey KRASOVSKY (Алексей КРАСОВСКИЙ)

Best Cinematography :

Denis FIRSTOV for the film Collector (Коллектор), 2016, by Aleksey KRASOVSKY (Алексей КРАСОВСКИЙ)

Best Screenplay :

Konstantin CHELIDZE for the film Big village lights (Огни большой деревни), 2016, by Ilya UCHITEL (Илья УЧИТЕЛЬ)

Diploma of the Jury :

Big village lights (Огни большой деревни), 2016, by Ilya UCHITEL (Илья УЧИТЕЛЬ)

Guilde of Russian Director Prize :

Zoology (Зоология), 2016, by Ivan TVERDOVSKY jr. (Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Not my job (Чужая работа), 2015, by Denis SHABAEV (Денис ШАБАЕВ)

Diploma of the Jury :

Turnaround (Turnaround), 2016, by Dmitriy LESNEVSKY Jr (Дмитрий ЛЕСНЕВСКИЙ-мл.)

Guilde of Russian Director Prize :

The Mantis (Богомол), 2016, by Yelena POLIAKOVA (Елена ПОЛЯКОВА)

Best Short Film :

Credit (Кредит), 2016, by Vadim VALIULLIN (Вадим ВАЛИУЛЛИН)

Mary (Мария), 2016, by Grigori KOLOMYTSEV (Григорий КОЛОМИЙЦЕВ)

Well, Hello, Oksana Sokolova! (Ну, здравствуй, Оксана Соколова!), 2015, by Kirill VASILIEV (Кирилл ВАСИЛЬЕВ)

To the dacha (На дачу), 2016, by Aleksey NAUMOV (2) (Алексей НАУМОВ (2) )