Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


24th Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 02 June 2013 - 09 June 2013

http://kinotavr.ru/ru

2017 2016 2015 2014 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003



 

Catalogue / Каталог

Opening film


Weekend, 2013

(Weekend / Уик-энд)


Stanislav GOVORUKHIN
(Станислав ГОВОРУХИН)



Closing film


Farewell, 2013

(Прощание)


Dmitriy KONSTANTINOV
(Дмитрий КОНСТАНТИНОВ)



Competition


Bite the Dust, 2013

(Отдать концы)


Taisya IGUMENTSEVA
(Таисия ИГУМЕНЦЕВА)


Dialogues, 2013

(Диалоги)


Ira VOLKOVA
(Ира ВОЛКОВА)


Intimate Parts, 2013

(Интимные места)


Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА)

Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)


Ivan son of amir, 2013

(Иван сын Амира)


Maksim PANFILOV
(Максим ПАНФИЛОВ)


Pipeline, 2013

(Труба)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)


Styd, 2013

(Стыд)


Yusuf RAZYKOV
(Юсуф РАЗЫКОВ)


The Delivery Guy, 2013

(Разносчик)


Andrei STEMPKOVSKY
(Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)


The Geographer Has Drunk Away The Globe, 2013

(Географ глобус пропил)


Aleksandr VELEDINSKY
(Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)


The Major, 2013

(Майор)


Yuri BYKOV
(Юрий БЫКОВ)


Thirst, 2013

(Жажда)


Dmitriy TYURIN
(Дмитрий ТЮРИН)


Celestial wives of the Meadow Mari, 2012

(Небесные жены луговых мари)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)


Waiting For The Sea, 2012

(В ожидании моря)


Bakhtyar KHUDOINAZAROV
(Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)



Short Film Competition


An Affair, 2013

(Измена)


Grigori DOBRYGIN
(Григорий ДОБРЫГИН)


Better Than In The Provinces, 2013

(Лучше , чем в провинции)


Mariya BARSOUKOVA
(Мария БАРСУКОВА)


Cold, 2013

(Холод)


Gleb ROSS
(Глеб РОСС)


Defocusin, 2013

(Расфокусин)


Oxana MIKHEYEVA
(Оксана МИХЕЕВА)


Moment, 2013

(Момент)


Aleksandra DYABDENKO (Александра ДЯБДЕНКО)

Renata PIOTROVSKI (Рената ПИОТРОВСКИ)


Shnyr, 2013

(Шнырь)


Vitali SUSLIN
(Виталий СУСЛИН)


Striptease, 2013

(Стриптиз)


Ilya UCHITEL
(Илья УЧИТЕЛЬ)


The Art of Dealing with Animals and Humans, 2013

(Искусство общения с животными и людьми)


Yelena SHATALOVA
(Елена ШАТАЛОВА)


The Chorus Girl, 2013

(Хористка)


Rumi SHOAZINOV
(Руми ШОАЗИНОВ)


The Norm of Life, 2013

(Норма жизни)


Yevgeni BYALO
(Евгений БЯЛО)


The Trap, 2013

(Ловушка)


Dmitriy KORABELNIKOV
(Дмитрий КОРАБЕЛЬНИКОВ)


The Wall, 2013

(Стенка)


Robert DEAF
(Роберт ДЭФ)


Bunny,Getting to Know Dad, 2012

(Bunny,Getting to Know Dad)


Tatyana SKORLUPKINA
(Татьяна СКОРЛУПКИНА)


Diamond Peel, 2012

(Алмазная кожура)


Aleksey SMIRNOV (6)
(Алексей СМИРНОВ (6))


F5, 2012

(F5)


Timofei ZHALNIN
(Тимофей ЖАЛНИН)


Final Rehearsal, 2012

(Генеральная репетиция)


Yelena DRUM
(Елена ДРУМ)


Holywar, 2012

(Холивар)


Yekaterina NOSIK (Екатерина НОСИК)

Daria NOSIK (Дарья НОСИК)


Shoes, 2012

(Туфельки)


Konstantin FAM
(Константин ФАМ)


Space Dog, 2012

(Собачий кайф)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Together Forever, 2012

(Вместе навсегда)


Aleksey SHABAROV
(Алексей ШАБАРОВ)



Special event


Roman s kokainom, 2011

(Роман с кокаином)


Gennadi SIDOROV
(Геннадий СИДОРОВ)



Audience Award


A Long and Happy Life, 2013

(Долгая счастливая жизнь)


Boris KHLEBNIKOV
(Борис ХЛЕБНИКОВ)


Dyatlov Pass Incident, 2013

(Тайна перевала Дятлова)


Renny HARLIN
(Ренни ХАРЛИН)


Ku! Kin-dza-dza, 2013

(Ку! Кин-дза-дза-дза)


Georgi DANELIYA (Георгий ДАНЕЛИЯ)

Tatyana ILYNA (Татьяна ИЛЬИНА)


Legenda N°17, 2013

(Легенда №17)


Nikolay LEBEDEV
(Николай ЛЕБЕДЕВ)


Upakovannye, 2013

(Упакованные)


Pyotr GLADILIN
(Пётр ГЛАДИЛИН)


Ya tebya nikogda ne zabudu, 2013

(Я тебя никогда не забуду)


Rano KUBAEVA
(Рано КУБАЕВА)


Subwave, 2012

(Метро)


Anton MEGERDICHEV
(Антон МЕГЕРДИЧЕВ)


Tri bogatyrya. Na dalnykh beregakh, 2012

(Три богатыря. На дальних берегах)


Konstantin FEOKTISTOV
(Константин ФЕОКТИСТОВ)


SoulLess, 2011

(ДухLess)


Roman PRYGUNOV
(Роман ПРЫГУНОВ)



Retrospective


Falling Stars, 1981

(Звездопад)


Igor TALANKIN
(Игорь ТАЛАНКИН)


Trial of the Road / Been proven on the roads, 1971

(Проверка на дорогах)


Aleksey GERMAN
(Алексей ГЕРМАН)


Women's Kingdom, 1967

(Бабье царство)


Aleksey SALTYKOV
(Алексей САЛТЫКОВ)


Eastern Corridor, 1966

(Восточный коридор)


Valentin VINOGRADOV
(Валентин ВИНОГРАДОВ)


The Living and the Dead, 1963

(Живые и мертвые)


Aleksandr STOLPER
(Александр СТОЛПЕР)


Ivan's Childhood, 1962

(Иваново детство)


Andrei TARKOVSKY
(Андрей ТАРКОВСКИЙ)


V trudnyy chas, 1961

(В трудный час)


Ilya GURIN
(Илья ГУРИН)


The Fate of a Man, 1959

(Судьба человека)


Sergey BONDARCHUK
(Сергей БОНДАРЧУК)



Retrospective 2


Ostanovite Potapova!, 1974

(Остановите Потапова!)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


Quiet Day at War's End, 1970

(Спокойный день в конце войны)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


From Nothing to do, 1969

(От нечего делать)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


The Chemist's wife, 1964

(Аптекарша)


Stanislav GOVORUKHIN
(Станислав ГОВОРУХИН)






Awards


First prize :

The Geographer Has Drunk Away The Globe (Географ глобус пропил), 2013, by Aleksandr VELEDINSKY (Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)

Best directing :

Pipeline (Труба), 2013, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Best first film :

Intimate Parts (Интимные места), 2013, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best actress :

Yulia AUG for the film Intimate Parts (Интимные места), 2013, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Best actor :

Konstantin KHABENSKY for the film The Geographer Has Drunk Away The Globe (Географ глобус пропил), 2013, by Aleksandr VELEDINSKY (Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)

Best Cinematography :

Shandor BERKESHI for the film Celestial wives of the Meadow Mari (Небесные жены луговых мари), 2012, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Screenplay :

Denis OSOKIN for the film Celestial wives of the Meadow Mari (Небесные жены луговых мари), 2012, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best music :

Aleksey ZUBAREV for the film The Geographer Has Drunk Away The Globe (Географ глобус пропил), 2013, by Aleksandr VELEDINSKY (Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)

Diploma of the Jury :

Thirst (Жажда), 2013, by Dmitriy TYURIN (Дмитрий ТЮРИН)

Prize of Film Distributor's Jury :

The Geographer Has Drunk Away The Globe (Географ глобус пропил), 2013, by Aleksandr VELEDINSKY (Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)

Best Short Film :

F5 (F5), 2012, by Timofei ZHALNIN (Тимофей ЖАЛНИН)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Pipeline (Труба), 2013, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

Intimate Parts (Интимные места), 2013, by Natalia MERKULOVA (Наталья МЕРКУЛОВА), Aleksey CHUPOV (Алексей ЧУПОВ)

Celestial wives of the Meadow Mari (Небесные жены луговых мари), 2012, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Audience Award :

Audience Award

Legenda N°17 (Легенда №17), 2013, by Nikolay LEBEDEV (Николай ЛЕБЕДЕВ)