Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


"NIKA" Prizes

For 1998

Moscow (Russia) - 31 December 1998 -

http://kino-nika.com/

2017 2016 2013 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1997 1996 1990 1989 1988 1987



 

Page under construction


Best Feature Film nominees


Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Totalitarnyy roman, 1998

(Тоталитарный роман)


Vyacheslav SOROKIN
(Вячеслав СОРОКИН)



Best Documentary Nominees


Ivan Mozhukhin or the Carnival Child, 1998

(Иван Мозжухин, или Дитя карнавала)


Galina DOLMATOVSKAYA
(Галина ДОЛМАТОВСКАЯ)


Pavel i Lyalya, 1998

(Павел и Ляля)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)


Damned and Forgotten, 1997

(Прокляты и забыты)


Inna VANEYEVA (Инна ВАНЕЕВА)

Sergey GOVORUKHIN (Сергей ГОВОРУХИН)



Best Animation Film Nominees


Gone with the wind, 1998

(Унесенные ветром)


Aleksandr TATARSKY
(Александр ТАТАРСКИЙ)


Moby Dick, 1998

(Моби Дик)


Natalia ORLOVA
(Наталья ОРЛОВА)


Choo Choo, 1997

(Чуча)


Garri BARDIN
(Гарри БАРДИН)



Best Director Nominees


In a Busy Place, 1998

(На бойком месте)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)


Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Brigands-Chapter VII, 1996

(Разбойники. Глава VII)


Otar IOSSELIANI
(Отар ИОСЕЛИАНИ)



Best Screenplay Nominees


Calendula blossoms, 1998

(Цветы календулы)


Sergey SNEZHKIN
(Сергей СНЕЖКИН)


Outskirts, 1998

(Окраина)


Pyotr LUTSIK
(Пётр ЛУЦИК)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Totalitarnyy roman, 1998

(Тоталитарный роман)


Vyacheslav SOROKIN
(Вячеслав СОРОКИН)



Best Cinematography Nominees.


Igra v brasletakh, 1998

(Игра в браслетах)


Nikita KHUBOV
(Никита ХУБОВ)


Mu-Mu, 1998

(Му-Му)


Yuri GRYMOV
(Юрий ГРЫМОВ)


Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)



Best Music Nominees


In a Busy Place, 1998

(На бойком месте)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)


Land of the deaf, 1998

(Страна глухих)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)


The Circus Burned Down, And The Clowns Dispersed, 1997

(Цирк сгорел и клоуны разбежались)


Vladimir BORTKO
(Владимир БОРТКО)



Best Set Decoration Nominees


Calendula blossoms, 1998

(Цветы календулы)


Sergey SNEZHKIN
(Сергей СНЕЖКИН)


Of Freaks And Men, 1998

(Про уродов и людей)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


The Day of the Full Moon, 1998

(День полнолуния)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)



Other Nominees


Khochu v tyurmu, 1998

(Хочу в тюрьму)


Alla SURIKOVA
(Алла СУРИКОВА)






Awards


Best feature film :

Of Freaks And Men (Про уродов и людей), 1998, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best documentary :

Damned and Forgotten (Прокляты и забыты), 1997, by Inna VANEYEVA (Инна ВАНЕЕВА), Sergey GOVORUKHIN (Сергей ГОВОРУХИН)

Best Animation film :

Choo Choo (Чуча), 1997, by Garri BARDIN (Гарри БАРДИН)

Best directing :

Of Freaks And Men (Про уродов и людей), 1998, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best Screenplay :

Aleksandr BORODIANSKY for the film The Day of the Full Moon (День полнолуния), 1998, by Karen SHAKHNAZAROV (Карен ШАХНАЗАРОВ)

Karen SHAKHNAZAROV for the film The Day of the Full Moon (День полнолуния), 1998, by Karen SHAKHNAZAROV (Карен ШАХНАЗАРОВ)

Best Cinematography :

Yuri KLIMENKO for the film Mu-Mu (Му-Му), 1998, by Yuri GRYMOV (Юрий ГРЫМОВ)

Best music :

Gennadi GLADKOV for the film In a Busy Place (На бойком месте), 1998, by Aleksey SAKHAROV (Алексей САХАРОВ)

Best Set Decoration :

Bella MANEVICH-KAPLAN for the film Calendula blossoms (Цветы календулы), 1998, by Sergey SNEZHKIN (Сергей СНЕЖКИН)

Best actor :

Vladimir ILIN for the film Khochu v tyurmu (Хочу в тюрьму), 1998, by Alla SURIKOVA (Алла СУРИКОВА)

Best actress :

Dina KORZUN for the film Land of the deaf (Страна глухих), 1998, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best Actor in a Supporting Role :

Maksim SUKHANOV for the film Land of the deaf (Страна глухих), 1998, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)