Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


"NIKA" Prizes

Moscow (Russia) - 31 December 2000 -

http://kino-nika.com/

2017 2016 2013 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 1999 1998 1997 1996 1990 1989 1988 1987



 

Best Feature Film nominees


Dnevnik evo zheny, 2000

(Дневник его жены)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Tender Age, 2000

(Нежный возраст)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


Lunny papa, 1999

(Лунный папа)


Bakhtyar KHUDOINAZAROV
(Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)



Best Documentary Nominees


A Person of Caucasian Nationality, 2000

(Лицо кавказской национальности)


Georgi GABELYA
(Георгий ГАБЕЛИЯ )


Et cetera…, 2000

(Et cetera…)


Andrei OSIPOV
(Андрей ОСИПОВ)


Marsh Pobedy, 2000

(Марш Победы)


Tofik SHARVERDYEV
(Тофик ШАХВЕРДИЕВ)



Best Animation Film Nominees


Adagio, 2000

(Адажио)


Garri BARDIN
(Гарри БАРДИН)


Greetings from Kislovodsk, 2000

(Привет из Кисловодска)


Dmitriy GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)


The Socks of the Big City, 1999

(Носки большого города)


Andrei USHAKOV
(Андрей УШАКОВ)



Best Screenplay Nominees


Dnevnik evo zheny, 2000

(Дневник его жены)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Dom dlia bogatykh, 2000

(Дом для богатых)


Vladimir FOKIN
(Владимир ФОКИН)


Lunny papa, 1999

(Лунный папа)


Bakhtyar KHUDOINAZAROV
(Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)



Best Cinematography Nominees.


Dnevnik evo zheny, 2000

(Дневник его жены)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Tender Age, 2000

(Нежный возраст)


Sergey SOLOVYOV
(Сергей СОЛОВЬЕВ)


The Captain's Daughter, 2000

(Русский бунт)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



Best Music Nominees


Dnevnik evo zheny, 2000

(Дневник его жены)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Moscow, 2000

(Москва)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)


Poslushay, ne idyot li dozhd, 1999

(Послушай, не идет ли дождь)


Arkadi KORDON
(Аркадий КОРДОН)



Best Set Decoration Nominees


Dnevnik evo zheny, 2000

(Дневник его жены)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Moscow, 2000

(Москва)


Aleksandr ZELDOVICH
(Александр ЗЕЛЬДОВИЧ)


The Captain's Daughter, 2000

(Русский бунт)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)



 


Lunoy byl polon sad, 2000

(Луной был полон сад)


Vitali MELNIKOV
(Виталий МЕЛЬНИКОВ)






Awards


Best feature film :

Dnevnik evo zheny (Дневник его жены), 2000, by Aleksey UCHITEL (Алексей УЧИТЕЛЬ)

Best documentary :

Marsh Pobedy (Марш Победы), 2000, by Tofik SHARVERDYEV (Тофик ШАХВЕРДИЕВ)

Best Animation film :

Adagio (Адажио), 2000, by Garri BARDIN (Гарри БАРДИН)

Best directing :

Lunny papa (Лунный папа), 1999, by Bakhtyar KHUDOINAZAROV (Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)

Best Screenplay :

Anatoli GREBNEV for the film Dom dlia bogatykh (Дом для богатых), 2000, by Vladimir FOKIN (Владимир ФОКИН)

Best Cinematography :

Yuri KLIMENKO for the film Dnevnik evo zheny (Дневник его жены), 2000, by Aleksey UCHITEL (Алексей УЧИТЕЛЬ)

Best music :

Isaac SCHWARTZ for the film Poslushay, ne idyot li dozhd (Послушай, не идет ли дождь), 1999, by Arkadi KORDON (Аркадий КОРДОН)

Best Set Decoration :

Aleksandr TOLKACHOV for the film The Captain's Daughter (Русский бунт), 2000, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Vladimir ERMAKOV for the film The Captain's Daughter (Русский бунт), 2000, by Aleksandr PROSHKIN (Александр ПРОШКИН)

Best actor :

Andrei SMIRNOV for the film Dnevnik evo zheny (Дневник его жены), 2000, by Aleksey UCHITEL (Алексей УЧИТЕЛЬ)

Best actress :

Zinaida SHARKO for the film Lunoy byl polon sad (Луной был полон сад), 2000, by Vitali MELNIKOV (Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey GARMASH for the film Tender Age (Нежный возраст), 2000, by Sergey SOLOVYOV (Сергей СОЛОВЬЕВ)


Vyacheslav TIKHONOV : Prize of Honour