Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


9th International Festival-Workshop of Film Schools, “Kinoproba”

Yekaterinburg (Russia) - 01 December 2012 - 04 December 2012

http://www.kinoprobafest.com

2013 2011



 

Russian or Soviet films

Feature Film Competition


Away, 2012

(В путь)


Anna SARUKHANOVA
(Анна САРУХАНОВА)


F5, 2012

(F5)


Timofei ZHALNIN
(Тимофей ЖАЛНИН)


Family, 2012

(Семья)


Aksinya GOG
(Аксинья ГОГ)


Seryoga, 2012

(Серега)


Irina BASENKO
(Ирина БАСЕНКО)


The Cat, The Bear and the Fox, 2012

(Кошка, Мишка и Лиса)


Yekaterina TELEGINA
(Екатерина ТЕЛЕГИНА)


To Go Through Fire, Water and Copper Pipes, 2012

(Огонь, вода и медные трубы)


Igor KOROTKY
(Игорь КОРОТКИЙ)


Vsyakoe byvaet, 2012

(Всякое бывает)


Grigori KURDYAEV
(Григорий КУРДЯЕВ)


Home : TSA's House, 2011

(Дом ЦIA)


Ruslan MAGOMADOV
(Руслан МАГОМАДОВ)


Not Available, 2011

(Недоступен)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)


Origami, 2011

(Оригами)


Georgi DANIELIANTS
(Георгий ДАНИЕЛЯНЦ)


The Gardener, 2011

(Садовник)


Andrei ZOZULYA
(Андрей ЗОЗУЛЯ)



Documentary Competition


Lyudi na kholme, 2012

(Люди на холме)


Gleb KLISHEVICH
(Глеб КЛИШЕВИЧ)


The «Hercules» Yana, 2012

(Яна "Богатырь")


Yelena SERYOGINA
(Елена СЕРЕГИНА)


Artel, 2011

(Артель)


Vera DANCHENKO
(Вера ДАНЧЕНКО)


Lebedinaya pesnya, 2011

(Лебединая песня)


Vera SOKOLOVA
(Вера СОКОЛОВА)


Queen Margo, 2011

(Королева Марго)


Aleksandra OREKHOVA
(Александра ОРЕХОВА)


The Testament / Precept, 2011

(Завет)


Arina OKHLOPKOVA
(Арина ОХЛОПКОВА)



Animation Film Competition


A Girl for the Rabbit, 2012

(Девочка для зайчика)


Svetlana RAZGULYAEVA
(Светлана РАЗГУЛЯЕВА)


Devushka-skelet, 2012

(Девушка-скелет)


Stefania DVOYAK
(Стефания ДВОЯК)


Iz zhizni odnokletochnykh, 2012

(Из жизни одноклеточных)


Natalia GROFPEL
(Наталья ГРОФПЕЛЬ)


Noise, 2012

(Шум)


Tatyana POLIEKTOVA (Татьяна ПОЛИЕКТОВА)

Olga POLIEKTOVA (Ольга ПОЛИЕКТОВА)


Pervobytnyy papa, 2012

(Первобытный папа)


Vladimir DANILOV / SAHNOVSKY
(Владимир ДАНИЛОВ /САХНОВСКИЙ)


Snowflake, 2012

(Снежинка)


Natalia CHERNYSHEVA
(Наталья ЧЕРНЫШЕВА)


The mole at the sea, 2012

(Крот на море)


Anna KADYKOVA
(Анна КАДЫКОВА)


The Puppet, 2012

(Кукла)


Yevgeniya SHLEGEL
(Евгения ШЛЕГЕЛЬ)


Fly, Spider, 2011

(Fly, Spider)


Zalimkhan KASHEZHEV
(Залимхан КАШЕЖЕВ)


Kostya, 2011

(Костя)


Anton DYAKOV
(Антон ДЬЯКОВ)


Oops, 2011

(Oops)


Olga MISHINA
(Ольга МИШИНА)


Pishto Leaves / Pishto Goes Away, 2011

(Пишто уезжает)


Sonia KENDEL
(Соня КЕНДЕЛЬ)


Umba-Umba, 2011

(Умба-Умба)


Konstantin BRILLIANTOV
(Константин БРИЛЛИАНТОВ)



Feature Films


Anis Del Toro, 2011

(Анис дель Торо)


Alena KASSIR
(Алена КАССИР)



Documentaries


Bronsky, 2012

(Бронский)


Konstantin SELIN
(Константин СЕЛИН)


Way Home, 2011

(Дорога домой)


Yulia KARMAZ
(Юлия КАРМАЗ)



Through Censorship


Rodamus Qwerck's Delusion, 1983

(Наваждение Родамуса Кверка)


Valery UGAROV
(Валерий УГАРОВ)


Khalif-Aist | Caliph Stork, 1981

(Халиф-аист)


Valery UGAROV
(Валерий УГАРОВ)


The Dog in Boots, 1981

(Пёс в сапогах)


Yefim GAMBURG
(Ефим ГАМБУРГ)


Solnishkin's Voyage, 1980

(Мореплавание Солнышкина)


Anatoli PETROV (2)
(Анатолий ПЕТРОВ (2))


38 parrots. Where is Slonenok going, 1977

(38 Попугаев. Куда идет Слоненок)


Ivan UFIMTSEV
(Иван УФИМЦЕВ)


The Little Hippopotamus, 1975

(Бегемотик)


Eduard NAZAROV
(Эдуард НАЗАРОВ)


Vessioloe zveno, 1974

(Веселое звено)


Anatoli PETROV (2) (Анатолий ПЕТРОВ (2))

Gennadi SOKOLSKY (Геннадий СОКОЛЬСКИЙ)

Valery UGAROV (Валерий УГАРОВ)


Merry-Go-Round N°5. The Miracle, 1973

(Веселая карусель N°5. Чудо)


Anatoli PETROV (2)
(Анатолий ПЕТРОВ (2))


The Butterfly, 1972

(Бабочка)


Andrei KHRZHANOVSKY
(Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)



 


For Marx, 2012

(За Маркса)


Svetlana BASKOVA
(Светлана БАСКОВА)


Winter, Go away, 2012

(Зима, уходи)


Different Directors
( Разные режиссёры)


The Magic Lake, 1979

(Волшебное озеро)


Iosif BOYARSKY (Иосиф БОЯРСКИЙ)

Ivan IVANOV-VANO (Иван ИВАНОВ-ВАНО)


Burbot, 1954

(Налим)


Aleksey ZOLOTNITSKY
(Алексей ЗОЛОТНИЦКИЙ)


Old Man Ivan (How Ivan Drove Away Death), 1939

(Дед Иван (Как дед Иван смерть прогнал))


Aleksandr IVANOV (2) (Александр ИВАНОВ (2))

Iosif SKLYUT (Иосиф СКЛЮТ)


The Wolf and the seven kids, 1938

(Волк и семеро козлят)


Sarra MOKIL
(Сарра МОКИЛЬ)


Teremok, 1937

(Теремок)


Aleksandr SINITSYN (Александр СИНИЦЫН)

Vitali SYUMKIN (Виталий СЮМКИН)


The Will (The Will Of Dog-Scotnika), 1937

(Завещание («Завещание пса-скотинки»))


Iosif SKLYUT
(Иосиф СКЛЮТ)


The Fox and The Wolf, 1936

(Лиса и волк)


Sarra MOKIL
(Сарра МОКИЛЬ)


Lawlessness, 1915

(Беззаконие)


Mikhail MARTOV
(Михаил МАРТОВ)


The beautiful Leukanida, 1912

(Прекрасная Люканида)


Ladislas STAREWICH
(Ладислас СТАРЕВИЧ)


,

()


pas de film num 92 pour festival/festivals

The Country Husband, 1911

(Дачный муж)


Aleksandr ARBO
(Александр АРБО)



Other films


- 18:00, 2011 г., Режиссер: Анна Смирнова
- Жлезобетон, 2011 г., Режиссер: Мария Конопатова
- Кто-то бросает, кто-то находит , 2011, Анна Давидюк
- ЧУДЬ, 2011, Гузель Ильясова
- Ёжик, 2011, Режиссер: Александра Царева
- Идеальный фильм, 2012, Режиссер: Игорь Волынский
- Ухо Ван-Гога, 2011, Юрий Филипов
- Два-Два, 2012, Иветта Урожаева
- Держать тебя за руку, 2012, Режиссер: Дарья Шумакова
- Электрический партизан, 2012, Режиссер: Ольга Хорошавина
- Ночная пьеса, 2012, Режиссер: Ксения Охапкина
- Разновесие, Неигровой, учебный, 15 мин., Режиссер, автор сценария: Мария Пономарева, (мастерская И.А. Григорьева)
- Аноним/ Anonymous (17), 2012, Режиссёр: Чисников Никита Валерьевич
- Offline (10), 2011, Режиссёр: Сухонин Артур Александрович
- Пляска смерти (3 мин), 2011, Режиссёр: Юлия Новичева
- Странствие (16.30), Режиссёр: Финогенова Любовь Николаевна, 2012
- Прыг-скок (5’), Режиссер: Леонид Шмельков, 2012
- Orlandina uber alles (15’), 2011, Режиссер: Михаил Черняк
- Своя правда (10’), 2011, Режиссер: Евгений Бяло
- Генеральная репетиция (20'), 2012, Режиссер: Елена Дарумова
- Сон (6’), 2011, Режиссер: Мещерягин Игорь
- Юлия (10') 2011, Режиссер: Исламшина Эмилия
- Pets from Mars (2'25’), Режиссер: Ника Зиновьева, Павел Алексашин
- Sketchs pelican (3'50'), Режиссер: Екатерина Пензина
- Wings (3’), Режиссер: Павел Алексашин, Ника Зиновьева
- Бали (4’), Режиссер: Андрей Оренштейн, Алексей Сажин
- Лунный зайчик (4'20'), Режиссер: Ника Зиновьева
- Ориентир (3’30'), Режиссер: Алексей Сажин
- Осенний день (1’20'), Режиссер: Ксения Никандрова
- Шейк (2’40'), Режиссер: Полина Федорова и Людмила Глинских



Commentaries and bibliography


- The Future is Short! “Kinotavr.Shorts” and “Kinoproba,” 2012 Birgit BEUMERS, kinokultura.com, 2013


Awards


First prize :

F5 (F5), 2012, by Timofei ZHALNIN (Тимофей ЖАЛНИН)

First feature film Prize :

Away (В путь), 2012, by Anna SARUKHANOVA (Анна САРУХАНОВА)

Best First Animation Film :

Snowflake (Снежинка), 2012, by Natalia CHERNYSHEVA (Наталья ЧЕРНЫШЕВА)

Diploma of the Jury :

Noise (Шум), 2012, by Tatyana POLIEKTOVA (Татьяна ПОЛИЕКТОВА), Olga POLIEKTOVA (Ольга ПОЛИЕКТОВА)

Umba-Umba (Умба-Умба), 2011, by Konstantin BRILLIANTOV (Константин БРИЛЛИАНТОВ)