Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


23rd Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 03 June 2012 - 10 June 2012

http://kinotavr.ru/ru

2017 2016 2015 2014 2013 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003



 

Catalogue / Каталог

Programme / Программа

Jury

 
CHAIRMAN OF THE JURY : VLADIMIR KHOTINENKO, Director

BAKUR BAKURADZE, Director
VERA GLAGOLIEVA, Director, actress
ALEXANDER KOTT, Director
ANNA MELIKIAN, Director, producer
ALEXEI FEDORCHENKO, Director
NIKOLAI KHOMERIKI, Director


Opening film


Till Night Do Us Part, 2012

(Пока ночь не разлучит)


Boris KHLEBNIKOV
(Борис ХЛЕБНИКОВ)



Closing film


The Steel Butterfly, 2012

(Стальная бабочка)


Renat DAVLETYAROV
(Ренат ДАВЛЕТЬЯРОВ)



Competition


Atonement, 2012

(Искупление)


Aleksandr PROSHKIN
(Александр ПРОШКИН)


For Marx, 2012

(За Маркса)


Svetlana BASKOVA
(Светлана БАСКОВА)


I Don't Love You, 2012

(Я тебя не люблю)


Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)


Kokoko, 2012

(Кококо)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)


Living, 2012

(Жить)


Vasili SIGAREV
(Василий СИГАРЕВ)


Protest Day, 2012

(День учителя)


Sergey MOKRITSKY
(Сергей МОКРИЦКИЙ)


Short Stories, 2012

(Рассказы)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)


The Convoy, 2012

(Конвой)


Aleksey MIZGIRYOV
(Алексей МИЗГИРЕВ)


The Daughter, 2012

(Дочь)


Aleksandr KASATKIN (Александр КАСАТКИН)

Natalia NAZAROVA (Наталья НАЗАРОВА)


The Empty Home, 2012

(Пустой дом)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)


This is what happens to me, 2012

(Со мною вот что происходит)


Viktor SHAMIROV
(Виктор ШАМИРОВ)


Till Night Do Us Part, 2012

(Пока ночь не разлучит)


Boris KHLEBNIKOV
(Борис ХЛЕБНИКОВ)


White Moor, 2012

(Белый мавр или три истории о моих соседях)


Dmitriy FIKS
(Дмитрий ФИКС)


I’ll Be Around / I'll Be Nearby, 2011

(Я буду рядом)


Pavel RUMINOV
(Павел РУМИНОВ)


State Of Emergency / State Of Failure, 2011

(Аварийное состояние)


Vsevolod BENIGSEN
(Всеволод БЕНИГСЕН)



Short Film Competition


Boys, 2012

(Мальчики)


Ilya KAZANKOV
(Илья КАЗАНКОВ)


Curse, 2012

(Проклятие)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)


Fishing, 2012

(Рыбалка)


Robert DEAF
(Роберт ДЭФ)


GQ, 2012

(GQ)


Andrei MERZLIKIN
(Андрей МЕРЗЛИКИН)


Road to, 2012

(Дорога на)


Taisya IGUMENTSEVA
(Таисия ИГУМЕНЦЕВА)


The Author's Method, 2012

(Авторский метод)


Ivan SHAKHNAZAROV
(Иван ШАХНАЗАРОВ)


The Cat, The Bear and the Fox, 2012

(Кошка, Мишка и Лиса)


Yekaterina TELEGINA
(Екатерина ТЕЛЕГИНА)


The Characters, 2012

(Характеры)


Rumi SHOAZINOV
(Руми ШОАЗИНОВ)


The Whore, 2012

(Шлюха)


Dmitriy SUVOROV
(Дмитрий СУВОРОВ)


To Go Through Fire, Water and Copper Pipes, 2012

(Огонь, вода и медные трубы)


Igor KOROTKY
(Игорь КОРОТКИЙ)


Victory Day, 2012

(День Победы)


Igor GRINYAKIN
(Игорь ГРИНЯКИН)


Vika, Venus, Duvet Cover, 2012

(Вика, Венера, пододеяльник)


Omari ZVERKOV
(Омари ЗВЕРКОВ)


A Trumpeter and a Doll, 2011

(Трубач и кукла)


Ilya UCHITEL
(Илья УЧИТЕЛЬ)


Crack, 2011

(Трещина)


Anatoli PUKHALSKY
(Анатолий ПУХАЛЬСКИЙ)


Legs are atavistic, 2011

(Ноги - атавизм)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)


Short Skirt, 2011

(Короткая юбка)


Pavel ORESHNIKOV
(Павел ОРЕШНИКОВ)


The Song of a Mechanical Fish, 2011

(Песня механической рыбы)


Filipp YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)


The Story about Eugenia and me, 2011

(Сказание о нас с Евгенией)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)


The Truth, 2011

(Правда)


Yevgeni BYALO
(Евгений БЯЛО)


Things Related, 2011

(Связь вещей)


Maksim ZYKOV
(Максим ЗЫКОВ)



Cinema on the square


8 First Dates, 2012

(8 первых свиданий)


David DODSON (Дэвид ДОДСОН)

Aleksandr MALYAREVSKY (Александр МАЛЯРЕВСКИЙ)


August Of Eighth, 2012

(Август восьмого)


Djanik FAIZIEV
(Джаник ФАЙЗИЕВ)


Spy, 2012

(Шпион)


Aleksey ANDRIANOV
(Алексей АНДРИАНОВ)


The Match, 2012

(Матч)


Andrei MALYUKOV
(Андрей МАЛЮКОВ)


Mums, 2011

(Мамы)


Different Directors
( Разные режиссёры)


The Prince And the Big Gray Wolf, 2011

(Иван Царевич и Серый Волк)


Vladimir TOROPCHIN
(Владимир ТОРОПЧИН)


Vysotsky. Thanks God I Am Alive, 2011

(Высоцкий. Спасибо, что живой)


Pyotr BUSLOV
(Пётр БУСЛОВ)


What Else Men Talk About, 2011

(О чем еще говорят мужчины)


Dmitriy DYACHENKO
(Дмитрий ДЬЯЧЕНКО)



Special event


Russia in the Mirror of International Film Festivals, 2012

(Россия в зеркале МКФ)


Sergey SHOLOKHOV
(Сергей ШОЛОХОВ)



Retrospective


Encirclement, 2012

(В окружении)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


The Vanished Empire, 2008

(Исчезнувшая империя)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Poisons or the World History of Poisoning, 2001

(Яды или Всемирная история отравлений)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


American Daughter, 1995

(Американская дочь)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Dreams, 1993

(Сны)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


The Town Of Zero / City Zero, 1988

(Город зеро)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Courier, 1986

(Курьер)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Jazzmen, 1983

(Мы из джаза)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


Mend Your Pace, Maestro, 1975

(Шире шаг, Маэстро)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)



Other films


For non Russian films look at the catalogue

ROUND TABLES


CINEMA FUND IN DIALOGUE
FEDERAL FUND FOR SOCIAL AND ECONOMIC SUPPORT OF NATIONAL CINEMA
INTERNET PORTAL PROFICINEMA

SPECTATORS DO NOT WATCH OUR FILMS. WHY?
FILM ART (ISKUSSTVO KINO) AND THE FESTIVAL KINOTAVR
MODERATOR OF THE ROUND TABLE DANIIL DONDUREI

CINEMA AND THE NEW MEDIA : FORMS OF CONSUMPTION, FESTIVALS, CRITICISM
CONCEPT AND MODERATION OF THE ROUND TABLE: ANDREI PLAKHOV


FIVE EVENINGS : SPECIAL PROGRAM OF YOUNG CRITICS
THE PARTICIPANTS OF THE PROJECT : ROMAN VOLOBUEV, ANTON DOLIN, VASILI KORETSKY, VLADIMIR LIASHCHENKO, KAMILA MAMADNAZARBEKOVA, BORIS NELEPO, VASILI STEPANOV
MODERATOR OF THE PROGRAM KONSTANTIN SHAVLOVSKY



Commentaries and bibliography


- Fifteen Realities of Russian Cinema (Kinotavr 2012) Nancy CONDEE, kinokultura.com, 2012
- The Future is Short! “Kinotavr.Shorts” and “Kinoproba,” 2012 Birgit BEUMERS, kinokultura.com, 2013


Awards


First prize :

I’ll Be Around / I'll Be Nearby (Я буду рядом), 2011, by Pavel RUMINOV (Павел РУМИНОВ)

Best directing :

Living (Жить), 2012, by Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)

Best first film :

The Daughter (Дочь), 2012, by Aleksandr KASATKIN (Александр КАСАТКИН), Natalia NAZAROVA (Наталья НАЗАРОВА)

Best Screenplay :

Mikhail SEGAL for the film Short Stories (Рассказы), 2012, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Special Jury prize :

I Don't Love You (Я тебя не люблю), 2012, by Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ), Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)

Best Cinematography :

Alisher KHAMIDKHODZHAEV for the film Living (Жить), 2012, by Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)

Best music :

Aleksandr MANOTSKOV for the film The Convoy (Конвой), 2012, by Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)

Best actress :

Anna MIKHALKOVA for the film Kokoko (Кококо), 2012, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Yana TROYANOVA for the film Kokoko (Кококо), 2012, by Avdotya SMIRNOVA (Авдотья СМИРНОВА)

Best actor :

Azamat NIGMANOV for the film The Convoy (Конвой), 2012, by Aleksey MIZGIRYOV (Алексей МИЗГИРЕВ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Living (Жить), 2012, by Vasili SIGAREV (Василий СИГАРЕВ)

First prize :

Short films

Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

Diploma :

Short films

Road to (Дорога на), 2012, by Taisya IGUMENTSEVA (Таисия ИГУМЕНЦЕВА)

Short films

The Author's Method (Авторский метод), 2012, by Ivan SHAKHNAZAROV (Иван ШАХНАЗАРОВ)

Jury Special Mention :

Short films

The Whore (Шлюха), 2012, by Dmitriy SUVOROV (Дмитрий СУВОРОВ)

Short films

To Go Through Fire, Water and Copper Pipes (Огонь, вода и медные трубы), 2012, by Igor KOROTKY (Игорь КОРОТКИЙ)

Short films

Ivan DOBRONRAVOV for the film Victory Day (День Победы), 2012, by Igor GRINYAKIN (Игорь ГРИНЯКИН)

Award of The Union of Cinematographers of the Russian Federation :

Short films

Boys (Мальчики), 2012, by Ilya KAZANKOV (Илья КАЗАНКОВ)

Award Future Shorts :

Short films

Road to (Дорога на), 2012, by Taisya IGUMENTSEVA (Таисия ИГУМЕНЦЕВА)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Short films

Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

Audience Award :

Short films

Legs are atavistic (Ноги - атавизм), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)