Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


11st International Documentary Film Festival "Flahertiana"

Perm (Russia) - 11 October 2011 - 17 October 2011

http://www.flahertiana.ru

2016 2015 2014 2012 2010 2009 2008



 

Russian or Soviet films

Competition


Outro, 2010

(Outro)


Yulia PANASENKO
(Юлия ПАНАСЕНКО)


Wintering, 2010

(Зимовка)


Olga STEFANOVA
(Ольга СТЕФАНОВА)



Cinema from Russia


On The Way Home, 2011

(По дороге домой)


Sergey KACHKIN
(Сергей КАЧКИН)


Pieta, 2011

(Pieta)


Nikolay MAKAROV
(Николай МАКАРОВ)


Village Steam Engines, 2011

(Деревенские паровозы)


Viktor SEROV (Виктор СЕРОВ)

Boris TRAVKIN (Борис ТРАВКИН)


Vozvrashchenie Aleksandra Sergeevicha v Rossiyu, 2011

(Возвращение Александра Сергеевича в Россию)


Dmitriy ZAVILGELSKY
(Дмитрий ЗАВИЛЬГЕЛЬСКИЙ)


25 September, 2010

(25 сентября)


Askold KUROV
(Аскольд КУРОВ)


Army dreams, 2010

(Army dreams)


Yevgeniya MONTANYA IBANES
(Евгения МОНТАНЬЯ ИБАНЬЕС)


Emka Mandel s Kolborn Roud, 28, 2010

(Эмка Мандель с Колборн Роуд, 28)


Pavel MIRZOYEV
(Павел МИРЗОЕВ)


Factories of the Imagination, 2010

(Фабрики воображений)


Sergey LINTSOV
(Сергей ЛИНЦОВ)


Kto, esli ne Ya?, 2010

(Кто если не я?)


Mariya SHARIYA
(Мария ШАРИЯ)


My Father is a Communist, 2010

(Мой папа коммунист)


Grigori GRISHIN (Григорий ГРИШИН)

Olga YAKOVLEVA (2) (Ольга ЯКОВЛЕВА (2))


One Act Play, 2010

(Пьеса в одно действие)


Anastasia MASLENNIKOVA
(Анастасия МАСЛЕННИКОВА)


Prichiny dlya zhizni, 2010

(Причины для жизни)


Nadezhda MAYDANSKAYA
(Надежда МАЙДАНСКАЯ)


Sounds, 2010

(Звуки)


Yana KONOFALSKAYA
(Яна КОНОФАЛЬСКАЯ)


The Fugitives / Runaways, 2010

(Беглецы)


Konstantin ROMANOV
(Константин РОМАНОВ)


The Miner’s Day, 2010

(День шахтера)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)


Today Over The Window Fog, 2010

(Сегодня за окном туман)


Aleksandr BELOBOKOV
(Александр БЕЛОБОКОВ)


Tough Rimma, 2010

(Крутая Римма)


Vladimir LEVIN
(Владимир ЛЕВИН)


Triumph, 2010

(Победа)


Aleksandr KUPRIN
(Александр КУПРИН)


Polar Explorer, 2008

(Полярник)


Nikolay VOLKOV (4)
(Николай ВОЛКОВ (4))



Films of Jury members


Ulyana Lopatkina or dancing on weekdays and holidays, 2006

(Ульяна Лопаткина или танцы по будням и праздникам)


Sergey LANDO
(Сергей ЛАНДО)


Genius loci, 2003

(Genius loci)


Sergey LANDO (Сергей ЛАНДО)

Aleksandr FILIPPOV (Александр ФИЛИППОВ)


The Russians Have Gone, 1990

(Русские ушли)


Aleksandr GUTMAN
(Александр ГУТМАН)






Awards


First prize :

Outro (Outro), 2010, by Yulia PANASENKO (Юлия ПАНАСЕНКО)