Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Film Festival of CIS countries, Latvia, Lithuania, Estonia "Kinoshock"

Anapa (Russia) - 11 September 2011 - 20 September 2011

http://www.kinoshock.ru

2013 2012 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004



 

Russian or Soviet films

Opening film


White Loaves, 2011

(Калачи)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)



Full-length film competition


I Love You, 2011

(Я тебя люблю)


Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)


Presumed Consent, 2011

(Презумпция согласия)


Farkhot ABDULLAEV
(Фархот АБДУЛЛАЕВ)


Shapito-shou, 2011

(Шапито-шоу)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)


The Road Side House, 2011

(Дом на обочине)


Anton SIVERS
(Антон СИВЕРС)


There Was Never a Better Brother, 2009

(И не было лучше брата)


Murad IBRAGIMBEKOV
(Мурад ИБРАГИМБЕКОВ)



Short Film Competition


Cross-Country Run, 2011

(Кросс)


Marina VRODA
(Марина ВРОДА)


I Saw Mice Burying a Cat, 2011

(Я видел, как мыши кота хоронили)


Dmitriy GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)


Marina, 2011

(Марина)


Sonia KARPUNINA
(Соня КАРПУНИНА)


Number Seven, 2011

(Седьмой)


Ivan STEBUNOV
(Иван СТЕБУНОВ)


Snow, 2011

(Снег)


Ivan TVERDOVSKY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)


Split Personality, 2011

(Split Personality)


Grigori RYABUSHEV
(Григорий РЯБУШЕВ)


2 in 1, 2010

(2 в 1)


Svetlana SIGALAYEVA
(Светлана СИГАЛАЕВА)


Heritage, 2010

(Наследство)


Fariz AKHMEDOV
(Фариз АХМЕДОВ)


Miry Valentinay Vasilyevny, 2010

(Миры Валентины Васильевны)


Ksandra KOLESNIK
(Ксандра КОЛЕСНИК)


Old Leaf, 2010

(Старый листок)


Filipp YARIN
(Филипп ЯРИН)


Stones, 2010

(Камни)


Eduard TADEVOSYAN
(Эдуард ТАДЕВОСЯН)


The Ballerina and the Mirror, 2010

(Балерина и зеркало)


Natalya SURINOVICH
(Наталия СУРИНОВИЧ)


To Be Or Seem To Be, 2010

(Быть или казаться)


Yevgeniya MARCHENKO
(Евгения МАРЧЕНКО)



Cinema on the square


Burnt by the Sun 3 : Citadel, 2011

(Утомленные солнцем 3 : Цитадель)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Moscow-no-Moscow, 2011

(Москва-не-Москва)


Sergey SENTSOV
(Сергей СЕНЦОВ)


Two days, 2011

(Два дня)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)


A Quiet Outpost, 2010

(Тихая застава)


Sergey MAKHOVIKOV
(Сергей МАХОВИКОВ)


Pyrammid / Russian Ponzi, 2010

(ПираМММида)


Eldar SALAVATOV
(Эльдар САЛАВАТОВ)


Vozvrashchenie v "A", 2010

(Возвращение в «А»)


Egor KONCHALOVSKY
(Егор КОНЧАЛОВСКИЙ)



Cinema for children


Bortsu ne bolno, 2010

(Борцу не больно)


Nurbek EGEN
(Нурбек ЭГЕН)


Elephant, 2010

(Слон)


Vladimir KARABANOV
(Владимир КАРАБАНОВ)


Last Dolls' Game, 2010

(Последняя игра в куклы)


Georgi NEGASHEV
(Георгий НЕГАШЕВ)


The Ugly Duckling, 2010

(Гадкий утёнок)


Garri BARDIN
(Гарри БАРДИН)


Three Warriors and the Shamakhan Tzaritsa, 2010

(Три богатыря и Шамаханская царица)


Sergey GLEZIN
(Сергей ГЛЕЗИН)



Special event


Diamonds, 2010

(Бриллианты)


Rustam KHAMDAMOV
(Рустам ХАМДАМОВ)



Retrospective


Eastern Drift, 2010

(Евразиец)


Sharunas BARTAS
(Шарунас БАРТАС)


Melody for the Barrel Organ, 2009

(Мелодия для шарманки)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Mongol 8, 2009

(Монгол 8)


Gleb SEREDA
(Глеб СЕРЕДА)


Revolyutsiya, kotoroy ne bylo, 2009

(Революция, которой не было)


Alena POLUNINA
(Алена ПОЛУНИНА)


Oleg Kulig Challenge and Provocation, 2008

(Олег Кулик. Вызов и провокация)


Yevgeni MITTA
(Евгений МИТТА)


The Fish, 2007

(Рыба)


Aleksandr KOTT
(Александр КОТТ)


The Mother, 2007

(Мать)


Antoine CATTIN ( Антон КАТТИН)

Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)


Obo mne, 2006

(Обо мне)


Vladimir LOGUTOV
(Владимир ЛОГУТОВ)


Yaptik-Hasse, 2006

(Яптик-Хэсэ)


Edgar BARTENEV
(Эдгар БАРТЕНЕВ)


Dust, 2005

(Пыль)


Sergey LOBAN
(Сергей ЛОБАН)


The Little Katerina, 2004

(Маленькая Катерина)


Ivan GOLOVNYOV
(Иван ГОЛОВНЕВ)


Golova, 2003

(Голова)


Svetlana BASKOVA
(Светлана БАСКОВА)


Renaissance Island, 2003

(Остров Возрождения)


Rustem ABDRASHEV
(Рустэм АБДРАШЕВ)


Tishe!, 2003

(Тише!)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)


Angel On The Right, 2002

(Ангел справа)


Djamshed USMONOV
(Джамшед УСМОНОВ)


Lunnye polyany, 2002

(Лунные поляны)


Igor MINAIEV
(Игорь МИНАЕВ)


Just the Two of Us, 2001

(Ты да я, да мы с тобой)


Aleksandr VELEDINSKY
(Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)


Russian Dreams, 2000

(Сочинушки)


Sergey OVCHAROV
(Сергей ОВЧАРОВ)


Tikhie omuty, 2000

(Тихие Омуты)


Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)


GraviDance, 1999

(GraviDance)


Vladimir KOBRIN
(Владимир КОБРИН)


Koly, 1999

(Колы)


Boris KAZAKOV (2)
(Борис КАЗАКОВ (2))


Totalitarnyy roman, 1998

(Тоталитарный роман)


Vyacheslav SOROKIN
(Вячеслав СОРОКИН)


Miss Peasant, 1995

(Барышня-крестьянка)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)


Makarov, 1993

(Макаров)


Vladimir KHOTINENKO
(Владимир ХОТИНЕНКО)


Arithmetic of a Murder, 1991

(Арифметика убийства)


Dmitriy SVETOZAROV
(Дмитрий СВЕТОЗАРОВ)



Other films


Short Film Competition :
- Bittenii / Predchuvstvie (Биттэнии / Предчувствие), dir. : Mikhail LUKACHEVSKY (Михаил ЛУКАЧЕВСКИЙ), 13 mn.
- Gde umirayut sobaki (Где умирают собаки), dir. : Svetlana FILIPPOVA° (Светлана ФИЛИППОВА), 12 mn.
- Puls (Пульс), dir. : Zoya KHARAROVA (Зоя ХАРАКОЗА, 4 mn.



Awards


First prize :

Shapito-shou (Шапито-шоу), 2011, by Sergey LOBAN (Сергей ЛОБАН)

Best Cinematography :

Reyn KOTOV for the film The Road Side House (Дом на обочине), 2011, by Anton SIVERS (Антон СИВЕРС)

Best actor :

Sergey PUSKEPALIS for the film There Was Never a Better Brother (И не было лучше брата), 2009, by Murad IBRAGIMBEKOV (Мурад ИБРАГИМБЕКОВ)

Press award :

Shapito-shou (Шапито-шоу), 2011, by Sergey LOBAN (Сергей ЛОБАН)

Special Prize :

Short Film Competition

Old Leaf (Старый листок), 2010, by Filipp YARIN (Филипп ЯРИН)

Jury Special Mention :

Short Film Competition

Split Personality (Split Personality), 2011, by Grigori RYABUSHEV (Григорий РЯБУШЕВ)

First prize :

Cinema for children

Elephant (Слон), 2010, by Vladimir KARABANOV (Владимир КАРАБАНОВ)