14th Honfleur Russian Film Festival

Honfleur (France) - 22 November 2006 - 26 November 2006

http://festival-honfleur.fr/

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995

Supported by kinoglaz.fr



 

Competition


Mnogotochiye, 2006

(Многоточие)


Andrei ESHPAJ jr.
(Андрей ЭШПАЙ мл.)


Playing the Victim, 2006

(Изображая жертву)


Kirill SEREBRENNIKOV
(Кирилл СЕРЕБРЕННИКОВ)


The Island, 2006

(Остров)


Pavel LUNGIN
(Павел ЛУНГИН)


The Spot / The Point, 2006

(Точка)


Yuri MOROZ
(Юрий МОРОЗ)


Alive, 2005

(Живой)


Aleksandr VELEDINSKY
(Александр ВЕЛЕДИНСКИЙ)


Far from Sunset Boulevard, 2005

(Далеко от Сансет-бульвара)


Igor MINAIEV
(Игорь МИНАЕВ)


Nankin Landscape, 2005

(Нанкинский пейзаж)


Valery RUBINCHIK
(Валерий РУБИНЧИК)



First Films


Contact, 2006

(Связь)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)


Piter FM, 2006

(Питер FM)


Oxana BYCHKOVA
(Оксана БЫЧКОВА)


Prosto povezlo, 2006

(Просто повезло)


Andrei ANKUDINOV
(Андрей АНКУДИНОВ)


The Lighthouse, 2006

(Маяк)


Mariya SAAKIAN
(Мария СААКЯН)


The Wanderer, 2006

(Странник)


Sergey KARANDASHOV
(Сергей КАРАНДАШОВ)



Panorama


Ruskie dengi, 2006

(Русские деньги)


Igor MASLENNIKOV
(Игорь МАСЛЕННИКОВ)



Documentaries


Commentary on the Past, 2006

(Примечания к прошлому)


Galina DOLMATOVSKAYA
(Галина ДОЛМАТОВСКАЯ)


Holidays, 2005

(Каникулы)


Marina RAZBEZHKINA
(Марина РАЗБЕЖКИНА)


Oleg will appear now, 2005

(Сейчас выйдет Олег)


Pyotr SHEPOTINNIK
(Пётр ШЕПОТИННИК)


Puzzle-Parizh, 2004

(Puzzle-Париж)


Natalia LYAKH
(Наталья ЛЯХ)


The Little Katerina, 2004

(Маленькая Катерина)


Ivan GOLOVNYOV
(Иван ГОЛОВНЕВ)


The Russian Small Sister from Abbey of Sylvanes, 2004

(Русская сестричка из аббатства Сильванес)


Vladimir KOZLOV
(Владимир КОЗЛОВ)


Dziga and His Brothers, 2002

(Дзига и его братья)


Yevgeni TSYMBAL
(Евгений ЦЫМБАЛ)


Podzemny khram kommunizma, 1991

(Подземный храм коммунизма)


Igor MINAIEV
(Игорь МИНАЕВ)



Films for children and teenagers


Boitelle, 2006

(Буатель)


Aleksey DYOMIN
(Алексей ДЕМИН)


Caution, the doors are opening, 2005

(Осторожно, двери открываются!)


Anastasia ZHURAVLYOVA
(Анастасия ЖУРАВЛЕВА)


Sherlok Holms et Doktor Vatson, 2005

(Шерлок Холмс и доктор Ватсон)


Nikolay BUBNOV
(Николай БУБНОВ)


The Diamond Arm, 1968

(Бриллиантовая рука)


Leonid GAIDAI
(Леонид ГАЙДАЙ)


The Snow Queen, 1957

(Снежная королева)


Lev ATAMANOV
(Лев АТАМАНОВ)



Retrospective : Cinema and music


Jazzmen, 1983

(Мы из джаза)


Karen SHAKHNAZAROV
(Карен ШАХНАЗАРОВ)


The Pokrovskie Gates, 1982

(Покровские ворота)


Mikhail KOZAKOV
(Михаил КОЗАКОВ)


Gypsies' camp goes to sky / The Gypsy Camp Vanishes into the Blue, 1976

(Табор уходит в небо)


Emile LOTEANU
(Эмиль ЛОТЯНУ)


The Hussar Ballad, 1962

(Гусарская баллада)


Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)


The Leningrad Symphony, 1957

(Ленинградская симфония)


Zakhar AGRANENKO
(Захар АГРАНЕНКО)


Spring, 1947

(Весна)


Grigori ALEXANDROV
(Григорий АЛЕКСАНДРОВ)



Special event


Old Little Ladies / The Old Women, 2003

(Старухи)


Gennadi SIDOROV
(Геннадий СИДОРОВ)






Awards


First prize :

Far from Sunset Boulevard (Далеко от Сансет-бульвара), 2005, by Igor MINAIEV (Игорь МИНАЕВ)

Audience Award :

The Island (Остров), 2006, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Special Jury prize :

The Island (Остров), 2006, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Best Screenplay :

Far from Sunset Boulevard (Далеко от Сансет-бульвара), 2005, by Igor MINAIEV (Игорь МИНАЕВ)

Best first film :

Piter FM (Питер FM), 2006, by Oxana BYCHKOVA (Оксана БЫЧКОВА)

Best actress :

Daria MOROZ for the film Nankin Landscape (Нанкинский пейзаж), 2005, by Valery RUBINCHIK (Валерий РУБИНЧИК)

Best actor :

Pyotr MAMONOV for the film The Island (Остров), 2006, by Pavel LUNGIN (Павел ЛУНГИН)

Best documentary :

Dziga and His Brothers (Дзига и его братья), 2002, by Yevgeni TSYMBAL (Евгений ЦЫМБАЛ)